Pakobylky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pakobylky

Ctenomorpha chronus z radu pakobylky
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Phasmatodea
Jacobson & Bianchi, 1902
Synonymá
Phasm(at)ida, Aeroplanoptera, Phasm(at)optera, Spectra, Cheleutoptera, Ambulatoria
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku
Clonopsis gallica
Leptynia hispanica
Extatosoma tiaratum

Pakobylky (lat. Phasmatodea, Phasm(at)ida, Aeroplanoptera, Phasm(at)optera, Spectra, Cheleutoptera, Ambulatoria) je rad hmyzu. Názov je odvodený od latinského slova "phasma", ktoré znamená "duch" alebo "prízrak".

Ide takmer vždy o nočné živočíchy, ktoré sú cez deň nehybné a spoliehajú na svoje ochranné maskovanie. Veľa ľudí pozná len jeden druh, Carausius morosus – pakobylku indickú. Po celom svete bolo opísaných asi 2 600 druhov a odhaduje sa, že celkom existuje asi 4 000 druhov.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Pakobylky často vyzerajú ako prútik alebo vetvička, alebo majú robustnú stavbu tela napodobujúcu vzhľad kôry alebo listu. Toto maskovanie je často ešte doplnené neobvyklým spôsobom pohybu, takže to vyzerá, ako by hmyz povieval vo vetre. Dva spodne časti hrude sú u pakobyliek neobvykle dlhé. Každý pár nôh sa pohybuje spoločne. Zadoček sa skladá z desiatich článkov, pričom prvý z nich obvykle zrastá s posledným hrudným článkom. Väčšina druhov má krídla; u niektorých sú plne vyvinuté ako u samčekov, tak aj u samičiek. U iných majú plne vyvinuté krídla len samčeky, zatiaľ čo u samičiek sú zakrpatené. Existujú tiež bezkrídle druhy.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Pakobylky obývajú všetky tropické a subtropické oblasti našej planéty, pričom najviac druhov žije v juhovýchodnej Ázii a v Južnej Amerike. V Afrike žijú pakobylky podobné steblám rákosia, ktoré sa živia hlavne travinami. Európske druhy sa vyskytujú hlavne na juhu kontinentu.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Pakobylky sa dokážu rozmnožovať partenogeneticky. Z neoplodnených vajíčok sa liahnu vždy iba samičky. U niektorých druhov pakobyliek sa samčí jedinci už takmer vôbec nevyskytujú. V závislosti od druhu nakladie samička počas svojho života 300 až 400 vajíčok.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Pakobylky sa živia čerstvými listami. Niektoré druhy sú špecializované na jeden určitý druh rastliny, iné však majú väčší výber. V zajatí vyžadujú kŕmenie listami ostružín, malín, ruží, vtáčieho zobu, sliviek alebo, ktorý nájdeme aj v zime. Je nutné zabezpečiť im vždy dostatok zelenej potravy, inak môže dochádzať ku kanibalizmu a sebapoškodzovaniu.

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

rad pakobylky (v širšom zmysle):

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Pakobylky
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Pakobylky

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]