Preskočiť na obsah

Palmach

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Insígnie Palmachu

Palmach (hebr. : פלמ"ח, akronym pre Plugot machac, po hebrejsky פלוגות מחץ) boli elitné úderné jednotky, súčasť Hagany a neoficiálna armáda židovskej komunity (jišuv) v Palestíne počas britského mandátu. Palmach bola založená 15. mája 1941 a do začlenenia do Izraelských obranných síl v roku 1948 mala veľkosť troch bojových brigád. Jej súčasťou boli aj pomocné jednotky a jednotky spravodajstva. Byť palmachnikom (príslušníkom Palmachu) sa nechápalo len ako plnenie vojenských povinností, ale aj ako spôsob života. Z radov Palmach vyšli neskoršie významné osobnosti Izraela, napr. Jicchak Sade, Jigal Alon, Jicchak Rabin či Moše Dajan.

Palmach založilo britské armádne velenie a Hagana 15. mája 1941 s cieľom pomôcť britským jednotkám chrániť Palestínu pred hrozbou zo strany nacistického Nemecka.

Po spojeneckom víťazstve pri Al-Alamajne v roku 1943 Briti nariadili rozpustiť Palmach. Celá organizácia však namiesto toho prešla do ilegality.

So zákazom činnosti z britskej strany prišiel aj koniec financovania činnosti Palmach, preto sa prijal návrh začleniť príslušníkov Palmach do systému kibucov. Princíp spočíval v samozásobovaní, teda v tom, že každý kibuc by prijal medzi seba čatu príslušníkov Palmach a zabezpečil by pre ňu ubytovanie, jedlo a ďalšie potreby. Čata za to zaisťovala ochranu kibucu a zároveň sa jej príslušníci zapojovali do poľnohospodárskych prác. Každý palmachnik bol každý mesiac povinný odpracovať 14 dní, osem dní chodil na vojenský výcvik a sedem dní mal voľno. Návrh uviedli do praxe v auguste 1942. Nespornými výhodami tohoto systému bolo, že sa tak udržovala nezávislá a ľahko zmobilizovateľná armáda, ktorú bolo veľmi ťažké sledovať. Navyše sa objavil nesporný finančný efekt, prácou si príslušníci Palmach dokázali zaistiť až 80 % výdajov. Takto ušetrené peniaze mohla Hagana využiť na výcvik a nákup zbraní. Zároveň sa uľahčil odvod ľudí z kibucov a mošavov. Príslušníkov Palmach v kibucoch aj vzdelávali v ideáloch sionizmu.

Neskôr sa odsúhlasilo, že vojenský výcvik absolvujú všetky osoby vo veku 18–20 rokov. Vďaka tomu počet príslušníkov Palmach stúpol.

Po založení Izraelských obranných síl bola Palmach reorganizovaná do dvoch brigád v rámci IOS; do Negevskej brigády a Jiftašskej brigády.

Vojenský výcvik

[upraviť | upraviť zdroj]

Základný výcvik obsahoval fyzickú prípravu, výcvik v osobných súbojoch, ovládanie ručných zbraní, základný námorný tréning, topografiu, prvú pomoc a tímovú spoluprácu.

Pokročilý výcvik zahrňoval sabotáže a výbušniny, prieskum, odstreľovanie, rádiokomunikácie, ľahký a ťažký guľomet a mínomety. Do výcviku boli zahrnuté aj dlhé pochody.

Veliteľský výcvik v Palmach kládol dôraz predovšetkým na osobnú iniciatívu a nezávislosť budúcich veliteľov. Do veliteľských kurzov Palmach posielali i adeptov z Hagany a takto vycvičení velitelia sa stali „chrbticou“ Hagany a neskôr Izraelských obranných sil.

Bojové nasadenie

[upraviť | upraviť zdroj]

V začiatkoch Palmachu počas druhej svetovej vojny jeho príslušníci pomáhali jednotkám Veľkej Británie brániť Palestínu proti armáde nacistického Nemecka. Zároveň sa podieľali na plánovaní spojeneckej invázie do Sýrie a Libanonu a viedli boje s jednotkami vichystického Francúzska. Niektorí príslušníci Palmach sa koncom vojny zúčastnili na oslobodzovaní Talianska v radoch Židovské brigády.

V rokoch 19451946 boli jednotky Palmach nasadzované v útokoch proti britskej infraštruktúre v Palestíne, teda proti radarovým a policajným staniciam, proti železnici či mostom. Tieto aktivity boli ale ukončené 29. júna 1946, keď pri tzv. Čiernom šabate pozatýkali Briti veľkú časť veliteľov Palmach a Hagany.

Pri Vojne za nezávislosť v roku 1948 zohrali jednotky Palmach významnú úlohu, keď dokázali brániť židovské osady proti arabským milíciám. Aj keď boli početne slabší a horšie vyzbrojené než arabské jednotky, dokázali ich príslušníci udržať pozície dovtedy, než Hagana vykonala mobilizáciu židovského obyvateľstva a pripravila sa na vojnu.

Neskôr, už ako príslušníci Negevskej a Jiftaškej brigády sa palmašnici zúčastnili v Negeve na bojoch proti egyptskej armáde.

Štruktúra organizácie

[upraviť | upraviť zdroj]

Palmach bol organizovaný do kompánií (v roku 1943 ich mal šesť) a piatich či šiestich zvláštnych jednotiek.

Zvláštne jednotky Palmach tvorili:

  • Nemecká čata (ha-Machlaka ha-Germanit): tajné operácie a sabotáže proti nacistickým štruktúram na Strednom východe a na Balkáne
  • Arabská čata (ha-Machlaka ha-Aravit): tajné operácie zamerané proti arabským milíciám, ktoré napádali židovské sídla.
  • Sýrska čata
  • Paljam: námorná jednotka vytvorená v roku 1943, zameriavala sa na podvodné sabotáže a pobrežné aktivity, väčšina akcií Paljamu bola spojená s ochranou lodí, ktoré prepravovali do Palestíny židovských imigrantov
  • Sabotážna jednotka: špecialisti na výbušniny (z jednotky neskôr vzniklo ženijné vojsko v rámci IOS)
  • Vojenské letectvo: tvorili ho židovskí piloti, aj keď až do roku 1948 nemali židovské jednotky k dispozícii jediné lietadlo.

Bojovým pokrikom veliteľov Palmachu bola fráza "!אחרי" (Acharaj!, Za mnou!) čo znamenalo, že velitelia svoje jednotky do útoku viedli a nezostávali sami vzadu.

Palmach v politike a kultúre

[upraviť | upraviť zdroj]

Palmach bola ľavicová organizácia s príklonom k ľavicovým stranám. Niektorí z jeho vodcov, napr. Jigal Alon či Jicchak Sade, mali blízko k Mapam a stáli v opozícii voči Davidovi Ben Gurionovi a vládnucej strane Mapaj. Ich orientácia bola hlavným dôvodom, prečo Ben Gurion v roku 1948 ukončil činnosť Palmach. Napriek tomu príslušníci Palmach nikdy neboli politicky jednotný kolektív s jedinou ideológiou. V počiatkoch Štátu Izrael sa nachádzali vo všetkých stranách.

Najznámejším palmachnikom v izraelskej politike bol Jicchak Rabin zo Strany práce. Z ďalších to boli napr. Moše Dajan, Chajim Bar-Lev či Mordechaj Gur.

Okrem iných oblastí mala Palmach veľký vplyv aj na izraelskú "cabar" kultúru. Medzi aktivity palmachnikov patrilo sedenie okolo ohňa, jedlo, rozprávanie, spev či výlety. To sa neskôr stalo obľúbenou činnosťou ostatných Izraelcov. Palmach prispela aj veľkým množstvom anekdot, vtipov, "chizbat" (krátkych veselých príbehov postavených na zveličovaní), piesní a kníh.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Palmach

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Palmach na českej Wikipédii.