Pavol Ušák Oliva

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pavol Ušák Oliva
slovenský básnik a rímskokatolícky kňaz
slovenský básnik a rímskokatolícky kňaz
Narodenie14. november 1914
Kátlovce, Slovensko
Úmrtie1. marec 1941 (26 rokov)
Kvetnica, Slovensko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Pavol Ušák Oliva

Pavol Ušák Oliva (vl. menom Pavol Ušák, pseudonymy Ivo Martinovič, Milo Juriščov, Mirko Hrázdecký, Paľo Oliva, Paľo U. Oliva) (* 14. novembra 1914, Kátlovce – † 1. marca 1941, Kvetnica) bol slovenský básnik katolíckej moderny, rímskokatolícky kňaz a brat herečky Hany Kostolanskej.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Pochádzal z roľníckej rodiny a vzdelanie získaval na gymnáziu v Trnave a pokračoval štúdiom katolíckej teológie v Trnave, Bratislave a v Spišskej Kapitule. V roku 1939 bol vysvätený za kňaza. Ako kaplán začal pôsobiť vo Veličnej na Orave, kde bol farárom básnik staršej generácie Ignác Grebáč Orlov. Už v mladom veku ochorel na tuberkulózu, z ktorej sa liečil vo Vysokých Tatrách, no napokon jej podľahol. V Poprade je po Pavlovi Ušákovi Olivovi pomenovaná v rodných Kátlovciach základná škola.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé verše publikoval v časopisoch Prameň, Saleziánske zvesti, Kultúra, Svojeť a Elán. Počas života mu vyšla jediná básnická zbierka Oblaky. Známa je taktiež nedatovaná súkromná bibliofília Čierne kvietie. Z Olivových básní často vyznieva smútok, neistota a skepsa, iné sú venované vzťahu muža a ženy a otázkam náboženskej viery. Oliva sa často porovnáva tvorbou a podobným životným osudom (tuberkulóza, Tatry..) s Jiřím Wolkerom. Kým sociálny (socialistický) básnik Jiří Wolker nachádza tragičnosť človeka v jeho triednom a protirečivom zápase za lepší zajtrajšok, Oliva sa vnára do širokej harmónie spirituálnej poézie smerujúcej cez oblaky a výšky k Bohu.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

  • 1939 – Oblaky, básnická zbierka
  • 1942 – Tak umieral básnik Paľo Oliva, zbierka nepublikovaný diel a spomienková publikácia, ktorú zostavili Janko Silan a Mikuláš Šprinc, (Trnava)
  • 1991 – Bozk pozná smútok úst…, výber básní, ktorý zostavil Štefan Moravčík
  • Čierne kvietie, nedatovaná súkromná bibliofília

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]