Peter Adamov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Peter Adamov
Peter Adamov 01.jpg
Základné informácie
Narodenie 15. október 1974 (47 rokov)
Žilina, Slovensko
Pôsobenie spevák, hudobník, textár, fotograf,
Žáner pop, džez, klasická hudba, PHP

Peter Adamov (* 15. október 1974, Žilina, Slovensko) je slovenský spevák, hudobník, skladateľ, textár.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Vyrastal so svojimi rodičmi a troma súrodencami v Dolnom Hričove, kde žil bežný život vtedajšieho dieťaťa. Jeho matka, učiteľka v materskej škole, rada hrávala na klavír a vtedy ešte netušila ako sa tieto melódie do jej syna vpíšu. Ostala prekvapená, keď jedného dňa prišla domov z práce a počula znieť v dome Beethovenovu Sonátu mesačného svitu. Vošla do izby a videla malého Petra ako hrá bez nôt jej obľúbenú skladbu. Ďalším stretnutím s hudbou, bola možnosť spievať v Žilinskom miešanom zbore, kde spievali aj jeho rodičia a brat.

Peter cítil už ako chlapec, že sa chce venovať hudbe naplno a napriek svojmu nevídanému talentu sa stretol skôr s nepochopením ako s podporou okolia. Takže namiesto vysnívaného konzervatória, šiel študovať na gymnázium. Nenechal sa však odradiť, počúval hlas svojho srdca a hudbe venoval všetok čas, ktorý si popri povinnostiach našiel. Zakladal viaceré kapely a spieval i hral piesne svojich idolov, ako Depeche mode, Sting či George Michael, no skladal i vlastné melódie a písal si vlastné texty.

Štúdium[upraviť | upraviť zdroj]

Po štúdiu gymnázia a rozchode jeho rodičov, za pomoci svojej matky, ktorá sa rozhodla ho v ceste za hudbou podporiť, začína štúdium operného spevu na Konzervatóriu v Žiline a následne na VŠMU v Bratislave v triede Petra Mikuláša. Popri štúdiu si privyrába v Kammeroper vo Viedni, kde sa účastní viacerých projektov. Tu spolupracuje aj s talianskou speváčkou Stephaniou Donzelli, ktorá absolvuje turné s Andreom Boccellim, a tak sa mu naskytá príležitosť cestovať s týmto majstrom a účastniť sa piatich jeho orchestrálnych koncertov.

Prvé úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

Absolventským stvárnením postavy grófa v Mozartovej Figarovej svadbe, odchádza na čas spievať Marca Antónia na pražský Broadway. Muzikálovú scénu však čoskoro opúšťa a krátky čas pôsobí v Puppet theatre, odkiaľ sa presunie do Divadla Archa, kde účinkuje nasledujúce dva roky. Popritom  sa stáva jediným slovenským členom českého zoskupenia Beatburgerband, s ktorým vystupuje na rôznych európskych festivaloch a na nemeckom Hiphopkempe sa stávajú majstrami sveta v skupinovom beatboxe.

V roku 2003 sa stáva víťazom slovenskej Coca-Cola PopStar a vydáva album „Keď“ v Sony music, ktorý je distribuovaný v Česku i na Slovensku. Singel "Len tak", ktorý naspieval s Mishou či "Nechci odo mňa újsť" sa úspešne presadzovali v rádiách.

Hudobné smerovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Keďže ostáva verný vlastnej filozofii a odmieta podľahnúť prostrediu populárnych celebrít, nezdrží sa na popovej scéne dlho a rozhodne sa sám pracovať na svojich zložitejších kompozíciach, popričom vystupuje v rôznych formáciach, hrávajúc široký záber repertoáru – od ľudovej hudby, cez Bacha, až po súčasný jazz. Pre neutíchajúcu potrebu zdokonaľovať svoj talent a objavovať hudbu zo všetkých kútov sveta, cestuje so svojou gitarou a píšťalkami do rôznych končín našej krásnej planéty.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

2003 - Coca-Cola Popstar

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

CD[upraviť | upraviť zdroj]

Hudobná spolupráca[upraviť | upraviť zdroj]

  • 2005 pieseň „Len tak“ (vlastná kompozícia) na albume Misha (Sony Music BMG)
  • 2007 pieseň „Pieseň o rodnej zemi“ od Gejzu Dusíka na albume Hit storočia (OPUS)
  • 2009 pieseň „If“ (vlastná kompozícia) na albume Ľuboša Šrámeka Abstructures (Hudobné centrum)
  • 2017 populárny projekt pre deti Spievankovo a Kráľovná Harmónia ako Majster Netopier

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]