Peter Szapu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Peter Szapu
Základné informácie
Pôsobenie Fermáta, Collegium Musicum, Modus, Peter Lipa, Marián Greksa, Caroline Hitland, Aftertee Session, Brothers Band a ďalší
Žáner jazz rock, rock, progresívny rock
Hrá na nástrojoch bicie
Súvisiace
články
Collegium Musicum

Peter Szapu je profesionálny hráč na bicie nástroje, známy ako člen skupín Fermáta a Collegium Musicum. V súčasnosti pôsobí ako štúdiový hráč pre interpretov rôznych žánrov.

Hraním sa živil najmä v zahraničí (Nórsko, Nemecko, USA a celá Škandinávia). Peter Szapu hral s hudobníkmi ako Peter Lipa & skupina Hey (turné v bývalej Juhoslávii - rok 1978), Vadim Bušovský, Caroline Hitland, Dušan Hlaváček (turné - bývalý Sovietsky zväz - v rokoch 1985 - 1985) , Erich Boboš Procházka, Vlado Valovič (1986), Adriena Bartošová, Henry Tóth alebo Marián Greksa. Spolupracoval so skupinami Collegium Musicum, Fermáta, Hej (účinkoval tu Peter Lipa), Pavol Hammel & Prúdy, Modus (posledná zostava do roku 1989), Krokoband, The Brothers Band, Aftertee session so Stanislavom Počajim a mnoho ďalších formácií. Pôsobil tiež v orchestri VV System (v roku 1986, neskôr Orchester Gustáva Broma / Gustav Brom).

V deväťdesiatych rokoch (1994-1998) hral Peter Szapu s Jurajom "Žožom" Čiernym na lodiach v baltickom mori (Fínsko a Švédsko). V roku 20012005 bol členom divadelnej kapely (účinkovanie v muzikáli "Mníšky milionárky"). V rokoch 20042006 pravidelne hrával "Jazzové štvrtky" v pube "U zeleného stromu" v rôznych zostavách (zahral si hudobníkmi ako Stanislav Herko, Ľubomír Šrámek, Martin Ďurdina). Popritom hrával v rôznych kluboch s hudobníkmi ako Lubomír Tamáškovič, Juraj Kalász, Hanka Gregušová, Boris Čellár, Richard Šimurka, Erik Rothenstein, Michal Ragač a ďalšími. Od roku 2006 hráva na zaoceánskych lodiach v Karibiku. K najnovším projektom Petra Szapu patrí spolupráca so skupinou Gattch a Aftertee Session (Jozef Brisuda, Šaňo Dányi, Pavol Ruček a hosťujúci hudobníci ako Nikolaj Nikitin, Peter Bereza, Ruggero Robin).

Na začiatku svojej hudobnej kariéry používal bicie Amati, neskôr používal bicie Tama a Yamaha. V súčasnosti používa bicie značky Sonor.