Fedor Frešo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Fedor Frešo

Základné informácie
Narodenie 6. január 1947
Bratislava, ČSR
Úmrtie 26. jún 2018 (71 rokov)
Žáner rock, džez
Hrá na nástrojoch kontrabas, basová gitara
Roky pôsob. 1962 – 2018

Fedor Frešo (* 6. január 1947, Bratislava – † 26. jún 2018)[1] bol slovenský hudobník. Venoval sa rocku i džezu. S rôznymi hudobnými zoskupeniami sa podieľal na vydaní desiatok hudobných albumov.

Jeho smerovanie k hudbe pochádza z inšpiratívneho hudobného prostredia, v ktorom vyrastal. Jeho otcom bol Tibor Frešo, slovenský hudobný skladateľ a dirigent, mama študovala operný spev.

Vyštudoval konzervatórium v Bratislave – odbor kontrabas. Aktívne činný od roku 1962. Spolupracoval s desiatkami skupín, medzi najdôležitejšie patria Soulmen, Prúdy, Collegium musicum, Blue Effect, Fermata, T&R Band, Traditional Club Bratislava.

S rôznymi skupinami nahral Fedor Frešo desiatky albumov. Pracoval ako hudobný režisér v Čs. rozhlase, vydavateľstve Opus, kde sa podpísal pod mnoho známych albumov. Spolupracoval s desiatkami známych interpretov (Pavol Hammel, Marián Varga, Peter Lipa, Radim Hladík a s mnohými ďalšími)

Fedor Frešo patril medzi najznámejších a najprogresívnejších basgitaristov rockovej scény v Strednej Európe.

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

Svoju bohatú kariéru sa Frešo rozhodol spísať do knižky, ktorú nazval Sideman – podľa toho, akú rolu vo väčšine kapiel zastával. "Je v tom popísaná celá moja hudobná kariéra od samotných začiatkov až do súčasnosti. Plus-mínus všetky kapely, s ktorými som hral, všetci sólisti a všetci frontmani, za ktorými som stál ako sideman. A preto sa to tak aj volá – Sideman." Vyšla 10. mája 2011 vo vydavateľstve Marenčin PT. Spoločne s Tomášom Berkom napísal knihu Rocková Bratislava, ktorá mapuje bratislavskú rockovú scénu od konca 50. rokov až do súčasnosti. Kniha vyšla na jar 2013 vo vydavateľstve Slovart.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KVASNIČKA, Matúš. Zomrel hudobník Fedor Frešo. Stál pri míľnikoch slovenského bigbítu. Pravda (Bratislava: Perex), 2018-06-26. Dostupné online [cit. 2018-06-26]. ISSN 1336-197X.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Fedor Frešo