Pevnosť Boyard

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Súradnice: 45° 59′ 59″ s.š., 1° 12′ 50″ z.d.

Pevnosť Boyard
Pohľad zhora

Fort Boyard [forbojár] ("Pevnosť Bojár") je pevnosť na mori medzi ostrovmi Île-d'Aix a Île d'Oléron v úžine Pertuis d'Antioche pri západnom pobreží Francúzska. Je 61 metrov dlhá, 31 metrov široká a jej múry sú 20 metrov vysoké.

Dejiny[upraviť | upraviť kód]

Vybudovanie podobnej pevnosti bolo zvažované už od dokončeného arzenálu v roku 1666, ale Vauban túto myšlienku kráľovi Ľudovítovi XIV. vyhovoril slovami: „Sir, bolo by ľahšie chytiť do zubov Mesiac než sa usilovať o stavbu v takejto lokalite.“

So stavbou pevnosti začali až v roku 1801, za vlády Napoleona, na ochranu pobrežia (a obzvlášť arzenálu v Rocheforte) pred možnou inváziou cudzích (najmä britských) námorných síl. V tom čase delá nemali veľký dostrel a vzdialenosť medzi ostrovmi Aix a Oléron bola príliš veľká, aby blokovali prejazd.

Nasledujúce ťažkosti pri stavaní základov (kamenné bloky museli byť inštalované na piesočnaté morské dno pri odlive, kde by mohli ešte klesnúť ku dnu vlastnou hmotnosťou) spôsobili prerušenie stavby v roku 1809. Výstavba pokračovala v roku 1837, za vlády Ľudovíta Filipa I., po obnovení napätia v Spojenom kráľovstve. Opevnenie bolo dokončené v roku 1857, s dostatočným počtom miest pre 250 mužov.

V čase dokončenia stavby pevnosti sa však dostrel diel výrazne zväčšil, takže pevnosť sa stavala zbytočne. O niekoľko rokov neskôr sa Fort Boyard krátko využívala ako väznica. Časom pevnosť chátrala a zaborila sa do mora, pretože nebola udržiavaná.

Využitie[upraviť | upraviť kód]

Pevnosť slúžila na vojenské účely (v čase Parížskej komúny slúžila ako väzenie). V roku 1962 bola predaná v aukcii súkromnej osobe, ktorá sa o ňu následne nestarala a preto chátrala. V roku 1989 ju táto osoba predala producentovi zábavných televíznych relácií menom Jacques Antoine, ktorý ju obratom predal za symbolický jeden frank departementu Charente-Maritime, ktorý financoval rekonštrukciu pevnosti výmenou za umožnenie exkluzívneho natáčania televíznych relácií.

Následne sa začali práce na obnove pevnosti s cieľom pripraviť ju pre televíznu šou nazývanú Pevnosť Boyard. V pevnosti bola zavedená elektrina a na uľahčenie prístupu pre televízne štáby bola inštalovaná stavba podobná ropnej plošine. Prestavba pevnosti bola dokončená v roku 1989 a nakrúcanie sa začalo v roku 1990. Fort Boyard sa využíva dodnes.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Fort Boyard na nemeckej Wikipédii.