Pico della Mirandola

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Giovanni Pico della Mirandola
taliansky filozof a učenec
taliansky filozof a učenec
Narodenie24. február 1463
Mirandola, Mirandolské kniežatstvo
Úmrtie7. november 1494 (31 rokov)
Florencia, Florentská republika
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Pico della Mirandola

Giovanni Pico della Mirandola (*24. február 1463, Mirandola, Taliansko – † 7. november 1494, Florencia) bol taliansky filozof a učenec, vynikajúci priam zázračnou pamäťou. Odvážnym myslením, stavajúcim sa proti každej autorite, anticipoval renesančný humanizmus.

Narodil sa v šľachtickej rodine v malom mestečku, asi 30 km severovýchodne od Modeny v severnom Taliansku. Zaujímal sa o filozofiu a klasické jazyky, začal študovať právo v Bologni, ale skoro osirel, odišiel do Padovy a roku 1483 do Florencie, kde sa zoznámil s Lorenzom Medicejským a jeho krúžkom mladých filozofov a básnikov (Marsilio Ficino, Angelo Poliziano a i.) Začal sa zaoberať aj kabalou a myšlienkou na spojenie a zmierenie všetkých náboženstiev. Chcel zvolať do Ríma veľkú dišputu, pre ktorú pripravil 900 téz a poslal ich pápežovi Inocentovi VIII. Ten však s dišputou nesúhlasil a dal tézy preskúmať komisii, ktorá niektoré z nich označila za heretické. Keď sa ich Pico pokúsil obhajovať, bol spis roku 1487 cirkevne odsúdený a Pico utiekol do Francúzska. S podporou francúzskeho kráľa sa však mohol vrátiť do Florencie, kde sa spriatelil s radikálnym dominikánskym kazateľom Girolamom Savonarolom a venoval sa hlavne náboženským úvahám. V Savonarolovom kostole San Marco bol potom aj v roku 1494 pochovaný.

Najznámejším Picovým dielom je predhovor 900 téz pre plánovanú rímsku dišputu, ktorú roku 1496 uverejnil jeho synovec pod názvom "O ľudskej dôstojnosti" (De hominis dignitate). Pico della Mirandolla tu vyzdvihol osobitné postavenie človeka, ktorého Boh postavil nad všetky tvory, ktorý však má svoj osud vo svojich rukách a môže sa buď pozdvihnúť, alebo stať sa zvieraťom. Text sa stal manifestom humanizmu a bol mnohokrát vytlačený a prekladaný.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pico della Mirandola na českej Wikipédii.