Girolamo Savonarola

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Girolamo Savonarola
taliansky náboženský a politický reformátor
taliansky náboženský a politický reformátor
Narodenie 21. september 1452
Ferrara, Taliansko
Úmrtie 23. máj 1498 (45 rokov)
Florencia, Taliansko
Podpis Girolamo Savonarola, podpis (z wikidata)
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Girolamo Savonarola

Girolamo Savonarola alebo Hieronymus Savonarola, (* 21. september 1452, Ferrara, Taliansko – † 23. máj 1498, Florencia) bol taliansky náboženský a politický reformátor, dominikán.

Po roku 1484 prejavoval vizionárske sklony, kázania spájal s apokalyptickými predpoveďami. Pranieroval nemravnosť hodnostárov cirkvi a predpovedal Boží súd. Od roku 1491 pôsobil v kláštore San Marco vo Florencii ako predstavený kláštora, bol odporcom rodu Medici.

V roku 1494 sa vo Florencii zmocnil vlády a vytvoril teokratický štát. Prísnymi mravnostnými zákonmi chcel mesto premeniť na nový Rím. Mesto označoval za Kristovu republiku, boli zničené mnohé „pohanské“ umelecké diela. Pápež Alexander VI. mu zakázal kázať a 25. júna 1497 bol exkomunikovaný (pápež naňho uvalil kliatbu).

Začiatkom apríla 1498 ho uväznili a bol postavený pred inkvizičný súd. Spolu s františkánom, bratom Domenicom a bratom Silvestrom boli mučení a lámaní v kolese, žiadali od nich, aby sa priznali ku kacírstvu a Savonarola k falošným predpovediam. Girolamo a Domenico nezapreli svoje presvedčenie, Silvestro sa priznal ku všetkým nastrčeným zločinom.

23. mája 1498 boli všetci traja obvinení odovzdaní svetskej vrchnosti. Vaisonský biskup Benedetto Pagnotti Vyhlásil Savonarolovu „degradáciu“ slovami:Vylučujem ťa z cirkvi bojujúcej a z cirkvi víťaziacej. Savonarola ho poopravil:Iba z bojujúcej cirkvi, na ďalšie nemáš oprávnenie.

Troch mníchov popravili a upálili na Piazza della Signoria. Ich popol bol vysypaný z Ponte Vecchio do rieky Arno.

Svoje vízie zanechal Savonarola v latinských spisoch: Compendium logicum, Triumphus Crucis, De veritate prophetica.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]