Pinka (pinkovité)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
pinky
Fringilla coelebs chaffinch male edit2.jpg
pinka obyčajná
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Fringilla
Linnaeus, 1758
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Pinka alebo zastarano pinkava (lat. Fringilla) je rod zrnožravých vtákov z čeľade pinkovitých. Je to jediný rod podčeľade pinkorodé (Fringillinae).

Od príbuznej podčeľade Carduelinae sa líši tým, že mláďatá nekŕmi semenami rastlín, ale skôr hmyzom. Žije vo všetkých typoch lesov. Stavia si miskovité hniezdo na stromoch a kroch nízko nad zemou. Má krátky zobák kužeľovitého tvaru, ktorým drví rôzne semená.

Druhy[upraviť | upraviť kód]

Sú známe iba tri druhy piniek:

Pinka obyčajná[upraviť | upraviť kód]

Je jedným z najrozšírenejších vtákov v Európe aj u nás. Je to sťahovavý vták, iba staré samčeky prezimujú v blízkosti ľudí. Samička vyberá miesto na hniezdenie dvakrát ročne, hniezdo stavia z machu, korienkov a peria, ktoré spája pavučinami. Bezpečnosť hniezda zaisťuje maskovaním lišajníkom a kôrou. Znáša 4 – 6 sivohnedých, bledomodrých či červenohnedých vajíčok, z ktorých sa za 12 až 13 dní vyliahnu mláďatá. Pinka obyčajná (Fringilla coelebs), patrí medzi najpočetnejšie vtáky Európy. Samec má na krídlach výrazný biely pás, sivomodrý vrch hlavy a záhlavie. V lete sa živí najmä húsenicami, ktoré oberá z listov. Okrem toho požiera semená, výhonky a plody. V kŕmidlách obľubuje najmä slnečnicové semená. Základ spevu majú mladé vtáky vrodený, pod vplyvom ostatných spievajúcich piniek ho však postupne zdokonaľujú a menia.

Hlas[upraviť | upraviť kód]

Typický hlas pinky lesnej:

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku na českej Wikipédii.