Pipin III.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Pipin Krátky)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pipin III. Krátky
majordóm a neskôr franský kráľ
majordóm a neskôr franský kráľ
Narodenie715
Jupille
Úmrtie24. september 768
Saint-Denis
PodpisPipin III., podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Pipin III.

Pipin III., nazývaný Krátky alebo Malý (* 715 - † 24. september 768) bol franský majordóm a neskôr v rokoch 751768 kráľ Frankov. Bol to syn Karola Martela a otec Karola Veľkého.

Bol to prvý majordóm, ktorý sa zároveň stal aj franským kráľom. S požehnaním pápeža sa dal korunovať - vopred sa ho listom opýtal, či má byť kráľom ten, kto nemá skutočnú moc (Merovejovci), alebo ten, kto skutočnú moc má. Pápež uznal Karolovcom nárok na korunu a nástupnícke práva, za čo ho Pipin odmenil pôdou, ktorú zabral vo vojnách proti Longobardom (vyhnal ich z Ríma). Územia sa neskôr stali základom pápežského štátu v Taliansku. Spolu s otcom Karolom Martelom, víťazom nad španielskymi Maurami, ktorý zvrhol z trónu posledného Merovejovca, sa Pipin považuje za zakladateľa karolovskej dynastie, ktorá vládla vo Franskej ríši po roku 751. Karolovci držali de facto skutočnú moc v rukách už od čias Karola Martela, až Pipin sa však stal aj oficiálne franským kráľom. Vytvoril pevnú väzbu medzi kráľom a pápežom. Pápež korunováciou Pipina odštartoval proces, ktorý vyvrcholil obnovením západného cisárstva (vedľa východného, byzantského) za Karola Veľkého. Vstupom do dynastických sporov medzi Merovejovcami a Karolovcami pápež založil precedens, podľa ktorého svetskú moc mal panovníkom odovzdávať (požehnávať) Rím.

Po smrti sa jeho syn Karol Veľký delil o moc a kráľovstvo s bratom Karolmanom. Karol Veľký mal neskôr syna, ktorému dal meno Pipin.