Plesnivec alpínsky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Plesnivec alpínsky
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
(európa[1])
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Leontopodium alpinum
Cassini, 1822
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Plesnivec alpínsky (iné názvy: staršie plesnivec alpský[2], zastarano alebo ľudovo: plesniak, (alpská) protež[3], regionálne: hvezdoň, biele kvietky, škraty, mlynárik, kocolabky[4]; lat. Leontopodium alpinum) je veľmi známa a chránená európska horská rastlina z čeľade astrovité (Asteraceae). Na Slovensku sa prirodzene vyskytuje v alpínskom a subalpínskom prostredí vo Vysokých Tatrách, Veľkej a Malej Fatre a v Slovenskom raji.[5]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Listy a kvety sú pokryté bielymi chlpmi, ktoré vyzerajú ako vlna (plsť). Kvitnúce stonky môžu dorastať do veľkosti 3 až 20 cm (v kultivácii až 40 cm). Každý kvet sa skladá z piatich až šiestich malých žltých kvetových hláv (5 mm), ktoré sú obklopené listeňmi v hviezdicovom usporiadaní. Kvety kvitnú od júla do septembra.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Plesnivec alpínsky preferuje vápencové skalné miesta vo výškach 2 000 až 2 900 metrov nad morom. Nie je jedovatý a tradične bol používaný v ľudovej medicíne ako prostriedok proti brušným bolestiam a bolestiam dýchacích ciest. Husté chlpy sú adaptáciou rastliny na vysokú nadmorskú výšku a chráni ju pred chladom, vyschnutiu a ultrafialovým žiarením.[6]

Kultivácia[upraviť | upraviť zdroj]

Plesnivec alpínsky sa pestuje v záhradách pre svoje zaujímavé kvety a strieborné listy.[7] Táto rastlina má krátku životnosť a rastie zo semien.[8]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. IUCN Red list 2013.04. Prístup 8. novembra 2022
  2. plesnivec. In: Slovník slovenského jazyka. dostupné online
  3. BUJNÁK, Pavel, ed. Slovenský náučný slovník I. Bratislava: Litevna, literárne a vedecké nakladateľstvo Vojtech Tilkovský, 1932. s. 79.
  4. Krásy Slovenska
  5. Danica Božová. Skvosty v rastlinnej ríši [online]. Mladý vedec, [cit. 2011-06-07]. Dostupné online. Archivované 2014-06-13 z originálu.
  6. VIGNERON, Jean Pol, Marie Rassart, Zofia Vértesy, Krisztián Kertész, Michaël Sarrazin, László P. Biró, Damien Ertz, Virginie Lousse Optical structure and function of the white filamentary hair covering the edelweiss bracts. Physical Review E (American Physical Society), Január 2005, roč. 71.
  7. MINEO, Baldassare. Rock garden plants: a color encyclopedia. Portland, Oregon : Timber Press, 1999. ISBN 0-88192-432-6. S. 150.
  8. MCVICAR, Jekka. Seeds: The Ultimate Guide to Growing Successfully from Seed. [s.l.] : The Lyons Press. ISBN 1-58574-874-9. S. 22.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]