Podkrušnohorská oblast

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Podkrušnohorská oblast
geomorfologická oblasť
Výhled od Skalek skřítků.jpg
Doupovské hory
Štáty Česko Česko,  Nemecko Nemecko
Nadradená
jednotka
Krušnohorská subprovincie
Susedné
jednotky
Krušnohorská hornatina
Krkonošská oblast
Severočeská tabule
Středočeská tabule
Plzeňská pahorkatina
Karlovarská vrchovina
Českoleská oblast
Podradené
jednotky
Chebská pánev
Sokolovská pánev
Doupovské hory
Mostecká pánev
České středohoří
Najvyšší bod Hradiště
 - výška 934 m n. m.
Rozloha 3 349 km² (334 900 ha)
Geologické zloženie čadič, hnedé uhlie
Podkrušnohorská oblasť na mape Česka
Podkrušnohorská oblasť na mape Česka
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Podkrušnohorská oblast alebo staršie Podkrušnohorská podsoustava je geomorfologická oblasť v severozápadných Čechách (Karlovarský a Ústecký kraj). Niekoľkými štvorcovými kilometrami Chebskej panvy presahuje aj na nemecké územie.

Ide o pásmo tektonických zníženín a sopečných kopcov, vzniknutých pri tektonických pohyboch v treťohorách. Tiahne sa v dĺžke asi 175 km z juhozápadu na severovýchod, od Chebu až k Českej Lípe. Na severozápade je lemovaná prudko sa dvíhajúcimi Krušnými horami, na juhu nižšími vrchovinami a pahorkatinami, na východe potom Českou tabuľou. V panvách Podkrušnohorskej oblasti sa nachádzajú ložiská hnedého uhlia, ktoré sa tu ťaží. Početné výrony oxidu uhličitého pozdĺž zlomových línií v západnej časti vytvárajú minerálne pramene (Františkovy Lázně a Karlovy Vary).

Väčšou časťou oblasti preteká rieka Ohře, ľavostranný prítok Labe, ktorá preráža České středohoří pri Ústí nad Labem a jeho ďalšie prítoky (napr. Bílina, Ploučnice) odvodňujú severnú časť oblasti. Južná časť Doupovských hôr patrí do povodia Strely (a tá potom prostredníctvom Berounky a Vltavy opäť do povodia Labe).

Vďaka prírodným zdrojom (kúpele na jednej strane a ťažba uhlia s nadväzujúcim priemyslom na druhej) je Podkrušnohorská oblasť pomerne husto osídlená. Ležia tu mestá: Cheb, Sokolov, Karlovy Vary, Kadaň, Chomutov, Most, Teplice, Ústí nad Labem a ďalšie. Osídlenie sa sústreďuje najmä v panvách. Hustota zaľudnenia Českého stredohoria je o niečo nižšia a prakticky neobývané zostávajú Doupovské hory, ktorých územie je vojenským výcvikovým priestorom.

Členenie[upraviť | upraviť zdroj]

Podkrušnohorská oblasť sa delí na 5 celkov:

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]