Polnoc v Paríži

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Polnoc v Paríži
Originálny názov Midnight in Paris
Žáner romantická komédia
Dĺžka 100 minút
Štát USA
Španielsko
Pôvodný jazyk angličtina
francúzština
Rok 2011
Dátum uvedenia 11. máj 2011 (Filmový festival v Cannes)
Slovensko 24. november 2011
Spoločnosť Sony Pictures Classics
Rozpočet 17 miliónov $
Zárobok 148 289 110 $
Filmový štáb
Réžia Woody Allen
Scenár Woody Allen
Produkcia Letty Aronson
Stephen Tenenbaum
Jaume Roures
Hudba Stephane Wrembel
Kamera Darius Khondji
Strih Alisa Lepselter
Herecké obsadenie
Obsadenie Owen Wilson
Rachel McAdamsová
Marion Cotillardová
Kathy Batesová
Adrien Brody
Carla Bruni
Michael Sheen
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Polnoc v Paríži (v origináli Midnight in Paris) je americká romantická komédia, ktorú natočil Woody Allen. Film mal svetovú premiéru 11. mája 2011, kedy začal 64. Filmový festival v Cannes.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Dvojica mladých Američanov Gil (Owen Wilson) a Inez (Rachel McAdamsová) pripravuje svoju svadbu. Strávia niekoľko dní v Paríži spolu s rodičmi Inez, ktorí idú služobne do Francúzska. Kým Gil podľahne kúzlu francúzskeho hlavného mesta a plánuje sa sem presťahovať, jeho pragmatická snúbenica ani budúci svokor a svokra to vôbec neoceňujú. Nečakané stretnutie s iným americkým párom, ktorého samoľúby a nudný manžel je bývalý milenec Inez, prispeje k postupnému odcudzeniu mladých snúbencov. Gil si prechádza mesto, aby našiel inšpiráciu pre svoj ​​ďalší román. Úderom polnoci je pozvaný nasadnúť do starého Peugeotu, ktorý ho prevezie Parížom 20. rokov 20. storočia. V priebehu noci tak stretáva známe osobnosti tej doby ako Zelda a Francis S. Fitzgerald, Cole Porter, Ernest Hemingway, Juan Belmonte, Gertrude Steinová, Pablo Picasso, T. S. Eliot, Salvador Dalí, Luis Buñuel, Man Ray, Henri Matisse a iných. Postupne sa zamiluje do Adriany (Marion Cotillardová), ktorá bola múzou Picassa a Modiglianiho. Sú to však len sny o dávnom Paríži.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Zoznam hercov v poradí, v akom sa vo filme objavili.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Film bol kompletne natočený v Paríži s výnimkou niekoľkých záberov v obci Giverny a na zámku Vincennes pri Paríži. V epizódnej úlohe sprievodkyne v Rodinovom múzeu sa objavila aj manželka francúzskeho prezidenta Carla Bruni. Plagát k filmu čiastočne pripomína na obraz Vincenta van Gogha Hviezdne nebo.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]