Preskočiť na obsah

Man Ray

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Man Ray
americký maliar, fotograf
Man Ray
Rod. menoEmmanuel Rudzitsky
Narodenie27. august 1890
Philadelphia, Pensylvánia,USA
Úmrtie18. november 1976 (86 rokov)
Paríž, Francúzsko
Národnosťamerická
PodpisMan Ray, podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránkamanraytrust.com
CommonsSpolupracuj na Commons Man Ray
Portrét Man Raya rok pred jeho smrťou v Paríži.

Emmanuel Radnitzky, známy ako Man Ray bol americký maliar, fotograf, tvorca koláží, sochár a filmár. Patrí medzi významných predstaviteľov avantgardného umenia 20. storočia. Preslávili ho predovšetkým jeho fotogrami ale tiež sa venoval aj portrétnej či módnej fotografii.

Životopis

[upraviť | upraviť zdroj]

Emmanuel Radnitzky sa narodil vo Philadelphii, v meste Pensylvánia. Pôvodom pochádzal z Ruska a bol židovského pôvodu. Neskôr sa Radnitzky presťahoval aj s rodinou do New Yorku, konkrétne Brooklynu. Odmalička bol výtvarne nadaný, v čom ho jeho rodičia podporovali. Emmanuel, prezývaný tiež Manny navštevoval Boy’s High School, kde sa zdokonaľoval v kresbe a tiež si osvojil aj iné základy umeleckých techník. Odmietol štipendium na Columbia University a rozhodol sa stať profesionálnym umelcom. Svoju izbu si zmenil na výtvarný ateliér a začal sa život ako maliar a ilustrátor.

Navštevoval maliarske kurzy a kreslil pod uznávanými maliarmi, ako príklad Geroge Bellows alebo Robert Henri. Bol ohromený z výstavy akvarelov Paula Cézanneho, ktorá sa konala v slávnej Stieglitzovej galérii, tzv. Galérii 291. V tejto galérii tiež poznal diela umelcov ako sú Pablo Picasso, Henri Matisse, Auguste Rodin či Francis Picabia.

Kvôli židovskému pôvodu a silnej diskriminácii, si musela Radnitzky rodina zmeniť priezvisko na "Ray", Emmanuel si zmenil jeho prezývku "Manny" na "Man" tiež často označovaný aj ako MR.

V roku 1913, sa odsťahoval od rodiny a prenajal si vlastný byt na Manhattane, kde si zhotovil aj ateliér, ktorý onedlho vymenil za štúdio, v umeleckej štvrti Ridgefield v New Jersey. Bol ovplyvnený Picassovou tvorbou, ktorú prejavil aj v jeho tvorbe, tiež bol silno zaujatý európskou modernou či kubizmom. V roku 1915, sa konala Man Rayova prvá výstava, v Daniel Gallery v Manhattane. Man Rayove kubistické obrazy, boli prijaté rozporuplne. Mecenáš umenia, A. J. Eddy si zakúpil šesť plátien, aby mu pomohol získať nový ateliér v centre New Yorku. Počas rokov si osvojil techniku americkej retuše, tiež sa venoval koláži a asambláži. Na ďalšie jeho výstavy, sprevádzal vlastnými textami, v ktorých vyjadril novú cestu k vnímaniu umenia. Medzi známe diela z tohto obdobia patria aj olejomaľba The Rope Dancer Accompanies Herself with Her Shadows (1916), séria koláží The Revolving Doors (1916–1917), protodadaistická asambláž Self-Portrait (1916).

Okolo roku 1918 jeho tvorbu poznačila kríza (rozchod z jeho ženou s ktorou sa zosobášil v roku 1915). Jeho diela neboli pochopené. Neskôr spoločne s francúzskym maliarom Marcelom Duchampom vydal jeden diel časopisu „New York Dada“. Myšlienky a témy z časopisu však neboli okolím prijaté. Man Ray naviazal kontakt s európskymi dadaistami, avantgardnými básnikmi a maliarmi. Spoločne s Marcelom Duchampom odcestoval do Francúzska a mnohé z jeho prác spálil.

Fotografovanie

[upraviť | upraviť zdroj]

Usadil sa vo Francúzsku a onedlho sa stal súčasťou v parížskej kultúrnej elite. Pokračoval v dadaistickej tvorbe, zaoberal sa surrealizmom a tiež sa začal venovať fotografii. V roku 1925 sa zúčastnil jeho prvej surrealistickej výstavy v galérií Pierre.

V Paríži sa stal Man Ray uznávaným moderným fotografom. Zo začiatku Man Raya živila čisto iba fotografia, bol priveľký záujem o portrétnu a módnu fotografiu, ktoré vychádzali v časopisoch ako Vogue alebo Harper's Bazaar. Jeho modelkou sa tiež stala Alice Prin tiež známa ako Kiki, s ktorou sa Man Ray zoznámil krátko po príchode do Paríža.

Fotografoval tiež mnohé parížske osobnosti, ako príklad spisovateľ André Breton, Ernest Hemingway, prozaičku Gertrude Steinovú či spisovateľku Virginiu Woolfovú. Fotografie financovali Man Rayove obrazy a experimenty. Pomocou fotografie, získala realita iné významy a preto mohla byť realita niečo menej potlačená. Tiež sa venoval kresbám chemickými roztokmi či fotomontáži, kde využil neobvyklé použitie zrkadiel a filtrov, skreslenie pomocou šikmého nastavenia, tiež zrnitosť, netradičné spracovanie negatívov a pozitívov či vytvorenie reliéfových efektov. Man Ray dal fotografickú techniku služieb a otvoril cestu k abstraktnej fotografií. Objavil reyogram (dnes fotogram) s ktorím možno "maľovať svetlom". Svoje fotogrami vydal v knihe The Delightful Fields, ktoré mu zaistili svetový ohlas. Spolu s fotografkou Lee Miller znovuobjavili techniku solarizácie čo využili ako prostriedok umeleckého vyjadrenia. Časom Lee Miller nahradila na Man Rayových fotografiách modelku Kiki.

Film a Hollywood

[upraviť | upraviť zdroj]

Po skúsenostiach s maľbou a fotografiou, začal experimentovať aj s filmom. Pracoval na krátkometrážnych filmoch s Marcelom Duchampom či Renéem Claireom. Jeho prvý film vyšiel v roku 1923 a je pásmom rayogramov. Ďalšie tri filmy natočil s nádychom avantgardy. Filmová práca ho omrzela a vrátil sa späť k maľbe a fotografii. Kvôli nepokojom v Európe počas druhej svetovej vojny, sa musel Man Ray odsťahovať do Spojených štátov, kde chvíľu pobýval v New Yorku, no neskôr sa presunul do Los Angeles, kde žil až do roku 1951. Medzi časom sa oženil s tanečníčkou Juliet Browner, ktorá neskôr vystupovala pod menom Juliet Man Ray.

V roku 1951 sa presťahoval aj s jeho ženou do Paríža. Ku koncu života bol považovaný za kľudného umelca, ktorý dáva prednosť abstraktným variáciám, tiež sa občas venoval aj experimentovaniu s farebnou fotografiou. Portrétoval známe osobnosti vtedajšej doby, ako herečku Catherine Deneuve a iných. V roku 1958 sa zúčastnil výstavy Dada, dokumenty pohybu a nasledujúci rok, pracoval ako poradca pri natáčaní filmu Paris la belle. V roku 1961 získal zlatú medailu za fotografiu a v roku 1963 v Londýne predstavil jeho vlastnú autobiografiu s názvom Self-Portrait. Man Rayove umenie bolo dosť rozsiahle a ocenené v celej jeho rozmanitosti. Man Ray dokonca začal zhotovovať repliky jeho diel a fotografia bola definitívne zrovnoprávnená s inými umeleckými žánrami.

Náhrobný kameň Man Raya a jeho ženy Juliet Man Ray.

Man Ray zomrel 18. novembra 1976 v Paríži, ktorý pokladal za svoj skutočný domov. Do konca jeho života sa o neho starala jeho žena Juliet Man Ray, ktorá tiež mala na starosť jeho diela ktoré darovala niekoľkým múzeám a založila organizáciu Man Ray Trust, ktorá vlastní originálne diela s vlastnými autorskými právami. Juliet Man Rayová bola pochovaná hneď vedľa Man Raya.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Man Ray

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Man Ray na anglickej Wikipédii.