Pomerný volebný systém

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pomerný volebný systém je mladším typom ako väčšinový volebný systém, používa sa aj na Slovensku, aj vo väčšine európskych krajín pri voľbách do dolných komôr parlamentu. Systém pomerného zastúpenia lepšie odzrkadľuje rozloženie politických síl v štáte.

Znaky pomerného volebného systému[upraviť | upraviť kód]

  • veľké a viacmandátové volebné obvody
  • kandidujú politické strany, nie priamo jednotliví kandidáti

rozdeľovanie mandátov obvykle prebieha v niekoľkých kolách (skrutíniách). Na Slovensku sa používa modifikovaná D'Hondtova metóda. Ide o systém (vzorec) na prerozdeľovanie mandátov v zastupiteľskom zbore.

Vzorec: Q = N/n (n = 1,2,3,...)

Q - kvóta (volebné číslo),

N - počet platných hlasov každej strany.

Počet platných hlasov každej strany je postupne delený radom čísel od 1. Zo všetkých podielov je vybraných toľko najvyšších, koľko mandátov sa rozdeľuje. Mandáty sú pri tejto metóde rozdelené v prvom skrutíniu. Pri pomernom volebnom systéme hrá dôležitú úlohu volebná klauzula, označovaná aj ako prah zvoliteľnosti. Je to percentuálne vyjadrenie počtu hlasov, ktoré musí politická strana získať, aby vôbec získala mandát v zastupiteľskom orgáne. Zabraňuje prílišnej pluralite a roztrieštenosti strán v parlamente. Obvykle je to 5%, existujú však aj prípady, keď je volebná klauzula vyššia alebo neexistuje vôbec.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]