Potáplica stredná

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Potáplica severská)
Jump to navigation Jump to search
Potáplica stredná
Plongeon arctique nid.jpg
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
(globálne[1])
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Gavia arctica
Linnaeus, 1758
Synonymá
potáplica severná
potáplica väčšia
potáplica severská
Gavia arctica distribution map.png
Mapa rozšírenia potáplice strednej

██ Hniezdiaca

██ Zimujúca

Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Potáplica stredná (iné názvy: potáplica severná, potáplica väčšia, potáplica severská[2] lat. Gavia arctica) je stredne veľký druh potáplice, vodného vtáka z rovnomenného radu. Hniezdi na sladkovodných jazerách alebo v morských zálivoch[3] v pásme tundry a boreálnych ihličnatých lesov celej holarktídy, na Slovensku sa vyskytuje počas migrácie a v zime na veľkých vodných plochách a riekach. V zime bola zistená na 8,60 % mapovacích kvadrátov.[4]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Zobák je silný a rovný, slabší ako u potáplice ľadovej. Oproti potáplici malej má strmé čelo, okrúhle temeno a silnejší krk. Vo svadobnom šate má sivé temeno a zadnú stranu krku, čiernu škvrnu na prednej strane krku a čiernobielo prúžkované strany krku. Na chrbte má kontrastnú čiernobielu kresbu. V prostom šate je zhora tmavá, zospodu biela; väčšia časť krku je tmavá. Charakteristická je pri plávaní biela škvrna v zadnej časti tela nad hladinou.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. IUCN Red list 2017.3. Prístup 8. júna 2018.
  2. KOVALIK, Peter, et al. Slovenské mená vtákov [online]. Bratislava : SOS/BirdLife Slovensko, 2010 (2016), rev. 2016-10-23, [cit. 2016-11-20]. Dostupné online.
  3. SVENSON, L. a kol. Ptáci Evropy, severní Afriky a Blízkého východu. Praha : Svojtka&Co, 2004. ISBN 80-7237-658-6.
  4. DANKO, Štefan; DAROLOVÁ, Alžbeta; KRIŠTÍN, Anton, et al. Rozšírenie vtákov na Slovensku. Bratislava : Veda, 2002. Autori druhu Alžbeta Darolová, Miroslav Demko. ISBN 80-224-0714-3. Kapitola Potáplica stredná, s. 60 - 62.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Potáplice severní na českej Wikipédii.