Potáplica stredná

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Potáplica stredná
Plongeon arctique nid.jpg
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
(globálne[1])
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Gavia arctica
Linnaeus, 1758
Synonymá
potáplica severná
potáplica väčšia
potáplica severská
Gavia arctica distribution map.png
Mapa rozšírenia potáplice strednej

██ Hniezdiaca

██ Zimujúca

Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Potáplica stredná (iné názvy: potáplica severná, potáplica väčšia, potáplica severská[2] lat. Gavia arctica) je stredne veľký druh potáplice, vodného vtáka z rovnomenného radu. Hniezdi na sladkovodných jazerách alebo v morských zálivoch[3] v pásme tundry a boreálnych ihličnatých lesov celej holarktídy, na Slovensku sa vyskytuje počas migrácie a v zime na veľkých vodných plochách a riekach. V zime bola zistená na 8,60 % mapovacích kvadrátov.[4]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Zobák je silný a rovný, slabší ako u potáplice ľadovej. Oproti potáplici malej má strmé čelo, okrúhle temeno a silnejší krk. Vo svadobnom šate má sivé temeno a zadnú stranu krku, čiernu škvrnu na prednej strane krku a čiernobielo prúžkované strany krku. Na chrbte má kontrastnú čiernobielu kresbu. V prostom šate je zhora tmavá, zospodu biela; väčšia časť krku je tmavá. Charakteristická je pri plávaní biela škvrna v zadnej časti tela nad hladinou.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. IUCN Red list 2017.3. Prístup 8. júna 2018.
  2. KOVALIK, Peter, et al. Slovenské mená vtákov [online]. Bratislava : SOS/BirdLife Slovensko, 2010 (2016), rev. 2016-10-23, [cit. 2016-11-20]. Dostupné online.
  3. SVENSON, L. a kol. Ptáci Evropy, severní Afriky a Blízkého východu. Praha : Svojtka&Co, 2004. ISBN 80-7237-658-6.
  4. DANKO, Štefan; DAROLOVÁ, Alžbeta; KRIŠTÍN, Anton, et al. Rozšírenie vtákov na Slovensku. Bratislava : Veda, 2002. Autori druhu Alžbeta Darolová, Miroslav Demko. ISBN 80-224-0714-3. Kapitola Potáplica stredná, s. 60 - 62.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Potáplice severní na českej Wikipédii.