Prenoceratops

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prenoceratops
Prenoceratops BW.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Leptoceratops gracilis
Chinnery, 2004
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Prenoceratops bol malý bylinožravý dinosaurus, primitívny zástupca skupiny Ceratopsia. Známy je z dobrých pozostatkov mladých jedincov, zatiaľ však bola v literatúre opísaná len lebka. Žil pred približne 75 miliónmi rokov na území dnešnej Montany (USA).

Opis[upraviť | upraviť kód]

Necelé tri metre dlhý Prenoceratops patril medzi primitívne rody ceratopsov (v preklade „rohatých tvárí“). Nemal výrazné rohy, ani kostený golier. Disponoval však silným zobákom a typickým znakom všetkých marginocefalovcov (okrem ceratopsov tak napr. aj pachycefalosaurov) - vytŕčajúcimi lícnymi kosťami. Prenoceratops svojím výzorom silne pripomínal Leptoceratopsa. Prenoceratops však mal relatívne dlhší kostený golier a nižšiu, pretiahnutejšiu lebku.

Objav a druhy[upraviť | upraviť kód]

Prenoceratops bol opísaný Brendou J. Chinneryovou v roku 2004 a je doteraz jediným leptoceratopsidom, opísaným z hromadného náleziska.

Rod dnes zahŕňa jediný druh - P. pieganensis

Klasifikácia[upraviť | upraviť kód]

Prenoceratops patrí medzi ceratopsy, skupinu bylinožravých dinosaurov s papagájovitými zobákmi, ktorým sa darilo v Severnej Amerike a Ázii počas obdobia vrchnej kriedy, ktorá skončila zhruba pred 65 miliónmi rokov. V rámci infraradu Ceratopsia patrí do čeľade Leptoceratopsidae, pomenovanej na základe rodu Leptoceratops.

Potrava[upraviť | upraviť kód]

Rovnako ako všetky ostatné rohaté dinosaury, bol aj Prenoceratops bylinožravec. Keďže krytosemenné rastliny boli ešte v tomto období menej hojné ako dnes, je možné, že sa tento dinosaurus živil relatívne hojnými papradinami, cykasmi a ihličnanmi. Svojim silným zobákom bol schopný obštipkávať aj silné konáre a výhonky.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  • Chinnery, BJ. "Description of Prenoceratops pieganensis gen et sp. nov. (Dinosauria: Neoceratopsia) from the Two Medicine Formation of Montana.". Journal of Vertebrate Paleontology, 2004, ročník 24, číslo 3: 572–590.
  • http://www.vertpaleo.org/jvp/24-572-590.html (online abstract of the preceding article)
  • Liddell & Scott (1980). Greek-English Lexicon, Abridged Edition. Oxford University Press, Oxford, UK. ISBN 0-19-910207-4.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]