Preteky v zbrojení

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nukleárny potenciál USA a ZSSR v rokoch 1945-2014

Preteky v zbrojení je súperenie dvoch alebo viacerých strán o vojenskú prevahu. Tá môže byť dosiahnutá väčším počtom zbraní, väčším počtom vojakov alebo lepšou technológiou.

Kým v staroveku, stredoveku i novoveku zbrojenie miest či štátov často tvorilo aj viac ako 50% výdavkov (a to aj v čase mieru), pohybujú sa teraz výdavky štátov prevažne okolo 2% HDP.

Významné príklady[upraviť | upraviť zdroj]

Pred „jadrovým vekom“[upraviť | upraviť zdroj]

Obdobie pred prvou svetovou vojnou mocnosti súperili v stavbe bojových lodí (konkrétne dreadnoughtov). Najvýznamnejšie z týchto pretekov boli medzi Nemeckom a Britániou v Európe medzi rokmi 1898 - 1912. Ďalšie preteky v tomto období prebiehali v Južnej Amerike medzi Argentínou, Čile a Brazíliou.

Zbrojenie „jadrového veku“[upraviť | upraviť zdroj]

Súperenie Sovietskeho zväzu a USA za studenej vojny. Predovšetkým išlo o vývoj účinnejších jadrových zbraní vrátane spôsobu ich dopravy na cieľ. Súperenie nakoniec natoľko vyčerpalo ekonomiku ZSSR, že to urýchlilo jeho rozpad.

Éra týchto pretekov v zbrojení začala ešte počas 2. svetovej vojny americkým Projektom Manhattan zo začiatku roka 1945. Sovietsky zväz technológiu na výrobu jadrovej bomby získal v roku 1949. Ďalšia fáza, pre ktorú bolo špecifické zvyšovanie výkonu jadrových zbraní, trvala približne do začiatku 60. rokov. Prebehlo v nej niekoľko jadrových testov, z ktorých najväčší bol test Cár bomby o sile 57 megaton v októbri 1961. O niekoľko rokov neskôr sa vývoj preorientoval na (kontinentálne) balistické strely a jadrové hlavice (MIRV).

Preteky v zbrojení medzi USA a ZSSR boli čiastočne utlmené niektorými snahami o vzájomné odzbrojovanie. Jedna z prvých významných zmlúv medzi týmito veľmocami má skratku SALT (Strategic Arms Limitation Talks) a odohrala sa v roku 1969. Neskoršie snahy o vzájomné odzbrojovanie sa dajú pripísať americkému prezidentovi Ronaldovi Reaganovi z polovice 80. rokov 20. storočia.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • ULVR, MICHAL: Nukleární společnost ve Spojených státech amerických (1945-1964). Univerzita Karlova v Prahe, Filozofická fakulta, 2014. ISBN 978-80-7308-496-7

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Závody ve zbrojení na českej Wikipédii.