Strategic Arms Limitation Talks

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Leonid Brežnev a Gerald Ford podpisujú SALT I, 1974.
Prezident Jimmy Carter a Leonid Brežnev podpisujú SALT II, 1979

Strategic Arms Limitation Talks alebo rozhovory/rokovania o obmedzení strategických zbraní alebo skrátene SALT je názov rokovaní o obmedzení strategických zbraní medzi ZSSR a USA v 60. a 70. rokoch 20. storočia, ako aj bilaterálnych zmlúv, ktoré z nich vzišli.

Kontext[upraviť | upraviť zdroj]

Vtedajší Sovietsky zväz a Spojené štáty boli v 70. rokoch dve najväčšie svetové superveľmoci, nevojenskými prostriedkami bojujúce o geopolitický vplyv v rámci Studenej vojny. Predchádzajúce obdobia (zhruba od konca vojny do začiatku 60. rokov) by sa dali označiť ako fázy vývoja a testovania ich jadrových zbraní - Spojené štáty vyvinuli prvú jadrovú zbraň na svete v Projekte Manhattan ešte za 2. svetovej vojny, Sovietsky zväz potom v roku 1949. Testovanie jadrových zbraní týchto veľmocí, najmä po teste mohutnej Cár bomby v roku 1961 rozvírilo medzinárodnú nevôľu k ďalšiemu smerovanie týmto smerom, spolu s obavami, že sila týchto zbraní by v prípade rozpútania jadrového konfliktu bola dostatočná na vyhladenie všetkého života na Zemi.

SALT I[upraviť | upraviť zdroj]

Vyjednávania nad SALT I trvali od 17. novembra 1969 do mája 1972 v sérii stretnutí v Helsinkách a vo Viedni. Rokovania uviazli na mŕtvom bode. Výsledok sa dostavil až v máji 1971, kedy bola dosiahnutá zhoda v oblasti systémov ABM. Ďalšie rozhovory viedli k dohode a záveru rokovaní, keď 26. mája 1972 v Moskve prezident Richard Nixon a Leonid Brežnev podpísali Zmluvu o antibalistických raketách (Zmluva ABM), ktorá bola uzavretá na dobu nešpecifikovanú (so šesťmesačnou výpovednou lehotou) a zaväzovala Spojené štáty a Sovietsky zväz na obmedzenie počtu antibalistických raketových systémov. Ďalej podpísali dočasnú dohodu medzi Spojenými štátmi a Zväzom sovietskych socialistických republík o niektorých opatreniach s ohľadom na obmedzenie strategických útočných zbraní, skrátene nazývaná Zmluva SALT I, ktorá bola uzatvorená na dobu piatich rokov s platnosťou od 1. júla 1972 a zaväzovala obidve strany na obmedzenie medzikontinentálnych striel (ICBM), striel SLBM a ponoriek s týmito zbraňami na palube. Boli dosiahnuté aj ďalšie vzájomné dohody, čo pomohlo k rozšíreniu vzťahov medzi Spojenými štátmi a Sovietskym zväzom.[1][2][3]

SALT II[upraviť | upraviť zdroj]

Zmluva SALT II bola uzatvorená vo Viedni dňa 18. júna 1979. Rozhovory, ktoré viedli k jej podpisu sa však datujú od roku 1972. Hlavnou podstatou SALT II bolo obmedzenie alebo zakázanie vývoja niektorých druhov balistických rakiet s jadrovými hlavicami.

Nasledujúce zmluvy obmedzujúce jadrovej zbrane[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Plný text dohody o obmedzení strategických útočných zbraní - http://www.fas.org/nuke/control/salt1/text/salt1.htm
  2. The State Department web site archive, Strategic arms limitation talks (SALT I) - http://www.state.gov/www/global/arms/treaties/salt1.html
  3. Armáda Českej republiky, história strategických zmlúv - http://www.army.cz/scripts/detail.php?id=5479

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku SALT na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).