Preskočiť na obsah

Reaganova doktrína

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ronald Reagan, Prezident Spojených štátov

Reaganova doktrína bola súčasťou zahraničnej politiky 40. prezidenta USA Ronalda Reagana v dobe pred koncom studenej vojny.

Charakter[upraviť | upraviť zdroj]

Táto politika vychádzala z jednoduchého presvedčenia „My vyhráme, oni prehrajú.“ Prezident Reagan bol presvedčený, že komunizmus je nutné zničiť a nesnažiť sa o uvoľnenie napätia (politika détente) a dosiahnutie najlepších podmienok pre koexistenciu. Reagan dosiahol úspech vystupňovaným zbrojením, tvrdým postupom proti agresii komunistických režimov podporovaných sovietmi, humanitárnou a vojenskou podporou protikomunistických povstaleckých armád v Južnej Amerike, Afrike a Ázii, humanitárnou podporou nezávislého odborového hnutia Solidarita, masívnou podporou rozhlasového vysielania pre Východný blok a globálnym znížením ceny ropy a tak aj zisku Sovietskeho zväzu z jeho ťažby. Sovietsky zväz nemohol ďalej financovať svoj zbrojný arzenál a snažil sa odvrátiť svoj pád pomocou rozhovoru o odzbrojení. Vyjednávanie však skončilo nezdarom na stretnutí v Reykjaviku. Nasledoval rozpad komunistických režimov Sovietskeho zväze a väčšiny jeho satelitov. Temnou stránkou doktríny bola podpora akéhokoľvek odporu proti komunizmu, vrátane diktátorských a extrémistickych režimov.

Citáty[upraviť | upraviť zdroj]

„Moja predstava americkej politiky v otázke Sovietskeho zväzu je jednoduchá a niekto by mohol povedať až priveľmi jednoduchá. Je to takto" My vyhráme, oni prehrajú.“

Ronald Reagan, január 1977[chýba zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • ALLEN, Richard V.. The Man WHo Won the Cold War [online]. Hoover Institution, Stanford university, 30.1.2000, [cit. 2011-08-07]. Dostupné online. Archivované 2008-03-08 z originálu. (po anglicky)