Trumanova doktrína

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
americký prezident Harry S. Truman

Trumanova doktrína bola vyhlásená 12. marca 1947 americkým prezidentom Harrym Trumanom. Riešila predovšetkým otázku Grécka a Turecka. Išlo o poskytnutie vojenskej a hospodárskej pomoci týmto dvom štátom, aby sa predchádzalo ich včleneniu do sovietskej zóny. Obsahovala záväzok Spojených štátov brániť demokraciu vždy a všade.

22. mája 1947 prezident Truman podpísal zákon o pomoci Grécku (Agreement on Aid to Greece)[1], čo podľa niektorých znamenalo začiatok studenej vojny[2]. Vojnové spojenectvo USA a ZSSR sa tým zmenilo na otvorené nepriateľstvo v súboji o rozširovanie sféry alebo zóny vlastného vplyvu.

V nadväznosti na túto doktrínu vznikol o rok neskôr americký Marshallov plán, ako program hospodárskej pomoci najmä nekomunistickým európskym štátom.

V súvislosti s Trumanovou doktrínou sa často hovorí o koncepcii „zadržovania" alebo "zadržiavania" (ang. containment policy) komunizmu. Tento pojem použil ako prvý George F. Kennan. Šlo o politiku voči Sovietskemu zväzu a štátom, ktorým bol vnútený komunistický režim, ktorá mala zadržať rozširovanie ich sféry vplyvu.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Truman Library: "Agreement on Aid to Greece", May 22, 1947. Elsey Papers, Harry S. Truman Administration. Foreign Relations-Truman Doctrine (Greece and Turkey). [online]. www.trumanlibrary.org, [cit. 2018-05-22]. Dostupné online. Archivované 2018-05-23 z originálu.
  2. SOCIETY, The Saturday Evening Post. May 22, 1947: The Cold War Begins | The Saturday Evening Post [online]. www.saturdayeveningpost.com, [cit. 2018-05-22]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Trumanova doktrína na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).