Salvador Allende

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Salvador Allende
Salvador Allende
Salvador Allende, podpis
Bývalý prezident Čile
V úrade
4. november 1970 – 11. september 1973
Predchodca Eduardo Frei Montalva Augusto Pinochet Nástupca
Biografické údaje
Narodenie 26. jún 1908
Valparaíso, Čile
Úmrtie 11. september 1973 (65 rokov)
Santiago, Čile
Politická strana Socialist Party of Chile
Popular Unity coalition
Alma mater University of Chile
Profesia doktor medicíny
Rodina
Manželka
Hortensia Bussi
Deti Beatriz, Carmen Paz, Isabel
Odkazy
Salvador Allende na salvador-allende.cl
Spolupracuj na Commons Salvador Allende
(multimediálne súbory)
Salvador Allende na známke vydanej v Sovietskom zväze v 70. rokoch

Salvador Allende (* 26. jún 1908 – † 11. september 1973) bol čilský lekár a ľavicový politik. Bol prezidentom Čile od roku 1970.

Počas jeho úradovania vo funkcii prezidenta, ktorá mala trvať do roku 1976, bol v roku 1973 zvrhnutý pri vojenskom puči, ktorý viedla vojenská chunta na čele s generálom Augustom Pinochetom. Allende spáchal samovraždu v bezvýchodiskovej situácii počas obliehania prezidentského paláca La Moneda, pričom údajne použil pušku AK-47, ktorú mu daroval Fidel Castro.[1]

Allende sa do prezidentského kresla dostal ako kandidát za stranu Unidad Popular, s ktorou sa spája aj meno nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Pabla Nerudu. V roku 1970 získal Allende 36,29 % hlasov, za zvolenie vďačil paradoxne roztrieštenosti pravicovej opozície, ale aj podpore kresťanských demokratov v Kongrese. V roku 1971 vyhrala Unidad Popular regionálne voľby so ziskom 49,75 % hlasov. Po zvolení viedol Allende ľavicovú politiku, jej súčasťou bolo pozdvihnutie životnej úrovne obyvateľstva, znárodnenie bánk a podnikov zaoberajúcich sa ťažbou nerastov.

Socialistická ekonomika počas vlády Allendeho[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý rok jeho pôsobenia vo funkcii dosiahol rast ekonomiky Čile 8 %, pričom Allende riešil rastúce výdavky vytlačením nových bankoviek, čím takmer zdvojnásobil množstvo peňazí v obehu. Krátkodobý efekt bol síce pozitívny, ale o pár mesiacov dosahovala medziročná inflácia v krajine stovky percent a viedla k vzniku rozsiahleho čierneho trhu. Neutešenú ekonomickú situáciu mal pomôcť vyriešiť aj utopický experiment Projekt Cybersyn, ktorého autorom bol britský kybernetik Stafford Beer. Občania mali do počítačového centra v Santiagu vkladať svoje potreby a vláda ich mala centrálne riešiť. Systém zlyhal a s ním aj zásobovanie krajiny.

Allende a literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Obdobie pádu prezidenta Allendu je aj pozadím románu Dom duchov, ktorý napísala jeho neter Isabel Allendeová a ktorý bol neskôr aj sfilmovaný.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. WHELAN, James Robert. Out of the Ashes: The Life, Death and Transfiguration of Democracy in Chile. [s.l.] : [s.n.], 1989. ISBN 0895265532. S. 511-512, 519-520. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]