Prokop Diviš

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Prokop Diviš
český rímskokatolícky kňaz, prírodovedec a vynálezca
český rímskokatolícky kňaz, prírodovedec a vynálezca
Narodenie 26. marec 1698
Helvíkovice, Česko
Úmrtie 21. december 1765 (67 rokov)
Přímětice, Česko
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Prokop Diviš
Rodný domček Prokopa Diviša

Prokop Diviš, vlastným menom Václav Divíšek, (* 26. marec 1698, Helvíkovice – † 21. december 1765, Znojmo-Přímětice), bol český rímskokatolícky kňaz, člen rádu premonštrátov, prírodovedec a vynálezca.

Za kňaza bol vysvätený v roku 1726. Keď bol farárom v juhomoravskej farnosti Přímětice, zostrojil prvý bleskozvod v Čechách, ktorý v roku 1754 postavil na streche farskej budovy. Miestni sedliaci ho zničili v presvedčení, že bleskozvod je príčinou sucha a neúrody. Neskôr, keď si tí istí sedliaci uvedomili význam bleskozvodu, postavil ho Diviš priamo na veži kostola.

Bleskozvod vynašiel v roku 1749 Benjamin Franklin (často sa nesprávne uvádza, že ho ako prvý vynašiel v roku 1754 práve Diviš).[chýba zdroj]

Je zaujímavé, že Diviš sa venoval aj teórii hudby. Dokonca je autorom ešte jedného slávneho vynálezu – hudobného nástroja, nazvaného Denis d´or („Zlatý Diviš“). Zostrojil ho v roku 1753. Nástroj bol poháňaný elektrinou. Po Divišovej smrti tento nástroj previezli do Viedne. Tam sa však stratil a nikdy ho už nikto nenašiel.

Zaoberal sa štúdiom elektrických javov, využíval elektrinu na liečenie ľudí, čím sa stal predchodcom súčasnej elektroliečby.

Bibliografie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Reinhard Breymayer: Bibliographie zu Prokop Diviš. V: Friedrich Christoph Oetinger: Die Lehrtafel der Prinzessin Antonia. Hrsg. von Reinhard Breymayer und Friedrich Häußermann. Teil 2. Anmerkungen. Berlin, New York 1977, 431-454

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]