Pteranodon

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pteranodon
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Pteranodon
Marsh, 1876
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Pteranodon, čo v preklade znamená okrídlený bezzubec, je vymretý rod pterosaurov, ktorý zahŕňa 2 druhy. Okrem nich poznáme 6 ďalších sporných druhov, ktoré sú pravdepodobne synonymá.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Veľkostné porovnanie samca (na obrázku v zelenej farbe) a samice (na obrázku v oranžovej farbe) Pteranodona s človekom
Replika kostry druhu P. longiceps v Americkom prírododvednom múzeu

Pteranodony boli bezzubé a v rozpätí krídel dosahovali 7 – 10 metrov. Kým paleontológovia neobjavili v roku 1975 pterosaura rodu Quetzalcoatlus, boli považované za najväčších pterosaurov.[1] Pteranodony mali na hlave výrazný kostenný hrebeň. Pravdepodobne ho používali na zlepšenie komunikácie s inými jedincami, pri párení a pravdepodobne aj na zlepšenie leteckých schopností pri love rýb. Tieto pterosaury pravdepodobne trávili väčšinu času plachtením nad vlnami a lovením rýb hrotitým zobákom. Pretože plachtili nízko nad vlnami a vyskytovali sa pravdepodobne hojne v pobrežných oblastiach, zrejme sa stávali korisťou veľkých morských plazov napr. mosasaurov a plesiosaurov. Pteranadony pravdepodobne mali pod zobákom kožený vak, kam počas letu nad vlnami zbierali ryby. Množstvá jeho fosílií ktoré sa našli v Kansase, Alabame, Nebraske, Wyomingu a Južnej Dakote dokazujú, že sa vyskytoval v oblasti, kde v období kriedy pokrývalo väčšinu územia Severnej Ameriky nízke more, čo dokazuje, že sa vyskytoval prevažne v okolí mora.

Rod Pteranodon býva často chybne nazývaný Pterodactylus, čo je však iný, samostatný rod pterosaurov. V skutočnosti Pterodactylus ani nepatrí do tej istej nadčeľade ako Pteranodon, je len členom do toho istého podradu krátkochvostých pterosaurov (Pterodactyloidea), kam patrí okrem pteranodonov aj Quetzalcoatlus.

Pteranodon v populárnej kultúre[upraviť | upraviť zdroj]

Pteranodony vystupovali vo filmoch ako Stratený svet: Jurský park, Jurský park 3 a aj v televíznych programoch BBC Prenasledovaný dinosaurami (Chased by Dinosaurs) a Morské príšery (Sea Monsters). Vo filme Jurský park 3 boli obdoby pteranodonov veľmi odlišné od skutočných pteranodonov. Zahŕňali mnohé fyzické a psychické zmeny vrátane ozubeného zobáku, omnoho väčšiu veľkosť a agresivitu.

Druhy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Pteranodon longiceps
  • Pteranodon sternbergi

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. LAMBERT, David; NAISH, Darren; WYSEOVÁ, Elizabeth. Dinosaury a život v praveku. Preklad Radim Labuda. Bratislava : Slovart, 2001. ISBN 80-7209-410-6. Kapitola Obojživelníky a plazyy, s. 98 – 99.