Pyramídy v Güímare

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jedna z güímarských pyramíd

Pyramídy v Güímare (Pyramídy v Guimare) sa nachádzajú na severnom okraji mestečka Güímar (Guimar) na východnom pobreží ostrova Tenerife, jedného zo španielskych Kanárskych ostrovov. Pre archeológov sú stále záhadné. Pojem zahŕňa šesť stupňovitých pyramíd s obdĺžnikovými základmi, ktoré sa nápadne podobajú pyramídam, ktoré vytvorili Mayovia a Aztékovia v Mexiku.

Odložené kamene[upraviť | upraviť zdroj]

Dlhý čas sa verilo, že pyramídy sú iba haldy vytvorené pôvodnými farmármi, ktorí kamene nájdené pri orbe hromadili na okrajoch svojich polí, čo je na Kanárskych ostrovoch zvyčajná prax. Záznamy miestnych obyvateľov a staré obrázky ukazujú, že podobné pyramídy existovali na viacerých miestach ostrova, ale rozobrali ich pre predpokladanú zbytočnosť a použili ako lacný stavebný materiál. Iba v samotnom Güímare existovalo deväť pyramíd, z ktorých ostalo iba šesť.

Súčasné pyramídy[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1991 pyramídy študoval známy výskumník Thor Heyerdahl a zistil, že to nemôžu byť náhodné haldy kamenia. Napríklad kamene v rohoch pyramíd nesú známky opracovania a pôda okolo bola pred ich stavbou vyrovnaná. Nie sú vytvorené z kameňov blízkych polí, ale z lávových kameňov. Heyerdahl tiež odhalil zvláštnu astronomickú orientáciu pyramídy. V deň letného slnovratu je možné z plošiny najväčšej pyramídy vidieť dvojaký západ Slnka. Slnko zmizne za vysokým vrcholom hory, minie ho, znovu sa objaví a druhýkrát zapadne za ďalšou horou. Všetky pyramídy majú schody na západnej strane a po ktorých je možné ráno počas zimného slnovratu kráčať presne k stúpajúcemu slnku.

Pyramídy v Güímare

Napriek svojmu výskumu Heyerdahl nemohol ani určiť vek pyramíd ani odpovedať na otázku, kto ich postavil. Je však známe, že v jaskyni pod jednou z pyramíd žili Guančovia. Pred španielskymi výbojmi v 15. storočí bol Güímar sídlom jedného z desiatich „menceys“ (kráľov) Tenerife.

Príznačné je, že podľa správy zanechanej Plíniom Starším boli Kanárske ostrovy neobývané až do času Feníčana Hanna Moreplavca (asi 600 pred Kr.), nachádzali sa na nich však ruiny veľkých budov.

Pôvod Guančov tiež nie je celkom jasný. Cesta na Kanárske ostrovy z najbližšieho pevninského pobrežia v južnom Maroku je kvôli morským prúdom obťažná, z Európy a Stredozemného mora je však ľahšia.

Heyerdahl rozvíjal teóriu, podľa ktorej Kanárske ostrovy slúžili ako základne pre starovekú moreplavbu medzi Amerikou a Stredozemím. Najrýchlejšia cesta medzi týmito dvoma oblasťami naozaj pretína Kanárske ostrovy a použil ju Krištof Kolumbus. Na začiatku roka 1970 Heyerdahl ukázal, že plavba medzi Severnou Amerikou a Stredozemím je možná aj s použitím starovekých metód, doplával na člne Ra II z papyrusu z Maroka do Barbadosu.

V roku 1998 bolo územie 65 000 m2 güímarských pyramíd otvorené pre verejnosť ako etnologický park. Heyerdahla finančne podporoval Nór Fred Olsen žijúci na Tenerife. Informačné centrum oboznamuje návštevníkov s Heyerdahlovými expedíciami a jeho teóriami o pyramídach. Dva pavilóny obsahujú výstavy venované Heyerdahlovi, modely jeho lodí, medzi inými reprodukciu Ra II v pôvodnej veľkosti.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]