Rajecká kotlina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Rajecká dolina)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Súradnice: 49°6′0″S 18°38′0″V / 49,10000°S 18,63333°V / 49.10000; 18.63333
Rajecká kotlina
kotlina
Rajecka dolina z Kozla.jpg
Rajecká kotlina z vrchu Kozol
Štát Slovensko Slovensko
Región Žilinský
Okres Žilina
Nadradená
jednotka
Žilinská kotlina
Susedné
jednotky
Domanižská kotlina
Žilinská pahorkatina
Súľovské skaly
Skalky
Zliechovská hornatina
Lúčanská Fatra
Mestá Žilina, Rajec, Rajecké Teplice
Súradnice 49°6′0″S 18°38′0″V / 49,10000°S 18,63333°V / 49.10000; 18.63333
Najnižší bod koryto Rajčanky
 - výška 380 m n. m.
Poloha kotliny na Slovensku
Red pog.svg
Poloha kotliny na Slovensku
Wikimedia Commons: Rajecká kotlina
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa

Rajecká kotlina (nesprávne hovorovo Rajecká dolina) je podcelok Žilinskej kotliny.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Kotlina sa nachádza na severozápadnom Slovensku a zaberá juhozápadnú časť žilinského okresu. Zo západnej strany je ohraničená Strážovskými a Súľovskými vrchmi, z východnej strany ju ohraničuje masív Lúčanskej Malej Fatry a severná časť nadväzuje na údolie Váhu.[1] Tvorí ju údolie riečky Rajčanky a jej prítokov. Má tvar obráteného rovnoramenného trojuholníka a je dlhá cca 40 km a v severnej časti široká cca 5 km.

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Dopravnou tepnou územia je cesta I/64, vedúca zo Žiliny cez Rajecké Teplice, Rajec a Fačkov do Prievidze. Dôležitú spojnicu s Považím tvorí aj cesta II/517 z Považskej Bystrice do Rajca. Osobnú i nákladnú prepravu zo Žiliny po Rajec zabezpečuje aj Železničná trať Žilina – Rajec.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa archeologických nálezov siahajú najstaršie stopy osídlenia Rajeckej kotliny do doby eneolitu. Slovania ju začali obývať asi v 6. storočí. V 9. storočí bolo jej územie už súčasťou Nitrianskeho kniežatstva a Veľkej Moravy. Do Uhorska bola pričlenená niekedy koncom 11. storočia a začali vznikať feudálne panstvá so strediskami v Rajci, Lietave, Strečne a Žiline. Bola súčasťou Trenčianskej stolice. Počas 2. svetovej vojny tu prebiehali boje medzi partizánmi a Nemcami.

Príroda[upraviť | upraviť zdroj]

Celá kotlina je bohatá na flóru a prírodné výtvory, okolie je popretkávané turistickými chodníkmi a cyklotrasami. Medzi turisticky obľúbené lokality patria rázovité Čičmany, Slovenský betlehem a Baziliku narodenia Panny Márie v Rajeckej Lesnej, Slnečné skaly a okolie vrchu Skalky so zaujímavými skalnými útvarmi. V dlhých dolinách Lúčanskej Fatry je niekoľko menších chránených území (Kľak, Kozol...) a biocentier so vzácnym rastlinstvom.

Známe a navštevované sú kúpele v Rajeckých Tepliciach, kúpalisko v Rajci, lyžiarske strediská v Čičmanoch a Rajeckej Lesnej, Lietavský hrad a množstvo iných zaujímavostí.

Obce[upraviť | upraviť zdroj]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Spracované podľa Kočický, D., Ivanič, B., 2011, Geomorfologické členenie Slovenska. geology.sk, Dostupné online (prístup: 20.08.2015)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]