Rajecká kotlina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Rajecká dolina)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Súradnice: 49°6′0″S 18°38′0″V / 49,10000°S 18,63333°V / 49.10000; 18.63333
Rajecká kotlina
kotlina
Rajecka dolina z Kozla.jpg
Rajecká kotlina z vrchu Kozol
Štát Slovensko Slovensko
Región Žilinský
Okres Žilina
Časť Žilinská kotlina
Súradnice 49°6′0″S 18°38′0″V / 49,10000°S 18,63333°V / 49.10000; 18.63333
Najnižší bod koryto Rajčanky
 - výška 380 m n. m.
Poloha kotliny na Slovensku
Red pog.svg
Poloha kotliny na Slovensku
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa

Rajecká kotlina (nesprávne hovorovo Rajecká dolina) je podcelok Žilinskej kotliny.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Kotlina sa nachádza na severozápadnom Slovensku a zaberá juhozápadnú časť žilinského okresu. Zo západnej strany je ohraničená Strážovskými a Súľovskými vrchmi, z východnej strany ju ohraničuje masív Lúčanskej Malej Fatry a severná časť nadväzuje na údolie Váhu.[1] Tvorí ju údolie riečky Rajčanky a jej prítokov. Má tvar obráteného rovnoramenného trojuholníka a je dlhá cca 40 km a v severnej časti široká cca 5 km.

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Dopravnou tepnou územia je cesta I/64, vedúca zo Žiliny cez Rajecké Teplice, Rajec a Fačkov do Prievidze. Dôležitú spojnicu s Považím tvorí aj cesta II/517 z Považskej Bystrice do Rajca. Osobnú i nákladnú prepravu zo Žiliny po Rajec zabezpečuje aj Železničná trať Žilina – Rajec.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa archeologických nálezov siahajú najstaršie stopy osídlenia Rajeckej kotliny do doby eneolitu. Slovania ju začali obývať asi v 6. storočí. V 9. storočí bolo jej územie už súčasťou Nitrianskeho kniežatstva a Veľkej Moravy. Do Uhorska bola pričlenená niekedy koncom 11. storočia a začali vznikať feudálne panstvá so strediskami v Rajci, Lietave, Strečne a Žiline. Bola súčasťou Trenčianskej stolice. Počas 2. svetovej vojny tu prebiehali boje medzi partizánmi a Nemcami.

Príroda[upraviť | upraviť zdroj]

Celá kotlina je bohatá na flóru a prírodné výtvory, okolie je popretkávané turistickými chodníkmi a cyklotrasami. Medzi turisticky obľúbené lokality patria rázovité Čičmany, Slovenský betlehem a Baziliku narodenia Panny Márie v Rajeckej Lesnej, Slnečné skaly a okolie vrchu Skalky so zaujímavými skalnými útvarmi. V dlhých dolinách Lúčanskej Fatry je niekoľko menších chránených území (Kľak, Kozol...) a biocentier so vzácnym rastlinstvom.

Známe a navštevované sú kúpele v Rajeckých Tepliciach, kúpalisko v Rajci, lyžiarske strediská v Čičmanoch a Rajeckej Lesnej, Lietavský hrad a množstvo iných zaujímavostí.

Obce[upraviť | upraviť zdroj]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Spracované podľa Kočický, D., Ivanič, B., 2011, Geomorfologické členenie Slovenska. geology.sk, Dostupné online (prístup: 20.08.2015)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]