Randy Orton

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Randy Orton
Randy Orton
Rodné menoRandal Keith Orton
Výška1,96 m
Váha113 kg
Narodenie1. apríl 1980 (41 rokov)
Knoxville, Tennessee, USA
BydliskoSt. Louis, Missouri
Tréneri"Cowboy" Bob Orton
Debut2000
Odkazy
Spolupracuj na CommonsRandy Orton
(multimediálne súbory na commons)

Randal Keith „Randy“ Orton (* 1. apríl 1980) je americký profesionálny wrestler a herec. Momentálne pôsobí v asociácii WWE v televíznom programe SmackDown. V roku 2020 bol prehlasený Ricom Flairom za najlepšieho wrestlera kvôli tomu že vyhral "najlepší zápas na svete". Je wrestlerom tretej generácie, keďže v minulosti zápasili aj jeho otec a starý otec.

Pred pôsobením v WWE trénoval a zápasil mesiac pre lokálnu spoločnosť Mid-Missouri Wrestling Association-Southern Illinois Conference Wrestling. Následne bol poslaný do Ohio Valley Wrestling (OVW), kde sa stal držiteľom titulu OVW Hardcore Championship.

Po príchode do WWE sa stal členom frakcie s názvom Evolution, čo viedlo k zisku WWE Intercontinental Championship, jeho prvému titulu v tejto spoločnosti. Počas tohto obdobia bol Orton známy aj pod prezývkou „The Legend Killer“, ktorú získal počas storyline, v ktorej urážal a fyzicky aj slovne napádal legendy a členov Siene slávy WWE. Vo veku 24 rokov sa stal najmladším držiteľom titulu World Heavyweight Championship. Tento moment znamenal začiatok Ortonovho sporu s ostatnými členmi Evolution. V roku 2006 vytvoril s Edgeom tag tím známy ako Rated-RKO. Orton a Edge získali tag tímové tituly. Po rozpade tímu, v polovici roku 2007, získal svoj po prvý raz WWE Championship. Neskôr sformoval spolu s Codym Rhodesom a Tedom DiBiasem frakciu zvanú Legacy. Rozpadla sa v roku 2010.

Hardcore debut (2002)[upraviť | upraviť zdroj]

Orton vyhral svoj debutový zápas proti Hardcorovi Hollymu. Ako začínajúci superstar nemal vždy zaujímavých oponentov, alebo tých najlepších, proti ktorým však ako nováčik nemal šťastie. Jedným z nich je Brock Lesnar, ktorý bol v tom čase WWE šampión, takže sme nemohli čakať víťaztvo od nováčika proti Royal Rumble výťazovi, ktorý porazil The Rocka a Rica Flaira. Ortonov najväčší zápas v 2002 bol proti Undertakerovi o WWE Undisputed titul. Orton ukázal talent a takmer vyhral, no vtedy "takmer" na Undertakera nestačilo a po zápase chcel Ortonovi pripomenúť, kto je, čo ale prekazil Ortonov budúci mentor Triple H.

The Legend Killer (2003)[upraviť | upraviť zdroj]

Stal sa členom frakcie Evolution spolu s Triple H, Ricom Flairom a Batistom. Napádaním legiend wrestlingu si Orton vytvoril prezývku Legend Killer. Na Armageddon porazil RVD (Rob Van Dam) a vyhral Intercontinental titul a bol jeho najdlhším držiteľom za vtedajších posledných 7 rokov. Legend Killerovi padol za obeť aj Shawn Michaels, Fabulous Moolah, Sgt. Slaughter aj Steve Austin.

Najmladší World Heavyweight šampión (2004)[upraviť | upraviť zdroj]

Ako Legend Killer Orton začal feud s hardcore legendou Mickom Foleym. Do feudu sa zapojila aj Evolution, z čoho vzišiel zápas na wrestlemánii kde sa Orton, Batista a Flair stretli v handicap zápase proti Foleymu a The Rockovi. Mick sa chystal ukončiť zápas svojim chvatom, no v momente, keď sa Orton otočil ani nežmurkol, zložil Foleyho s RKO a vyhral zápas. Orton však chcel dokázať, že nepotrebuje Evolution aby vyhral a vyzval Foleyho na zápas na Backlash vo Foleyho vlastej hre, No Holds Barred zápase, ktorý bol jeden z najlepších zápasov vôbec. Zápas plný krvi, brutality a Foleyho "hardcore hračiek", skončil keď Orton RKOval Foleyho 2x, z toho raz na Foleyho "Barbie" (bejzbalová palica omotaná ostnatým drátom), Ortonov chrbát ale aj tak skončil plný ihiel, doslova. Potom ale Orton prehral IC titul proti Edgovi a rozhodol sa zamerať na iné ciele. Ortonov mentor, Triple H, sa snažil poraziť vtedy world heavyweight šampióna Chrisa Benoita no vždy neúspešne. Napokon Orton vyhral Battleroyal a stal sa #1 contenderom pre world heavyweight titul. Na Summerslam Orton urobil nečakané a Benoita porazil perfektným RKO. Vyhral aj odvetu, no Triple H si titul cenil tak velmi, že hneď po zápase spolu s Batistom a Flairom Ortona zbili do krvi. O mesiac na Unforgiven Triple H vyhral titul, no viac podvádzať asi nemohol, Ortonovi sa ale nepodarilo získať titul späť, za to vyhral vyhral feud potom, čo celú Evolution porazil nielen v 1 V 1 zápasoch, ale aj spolu s Chrisom Benoitom, Chrisom Jerichom a Mavenom porazil na Survivor Series Triple H, Snitskyho, Edga a Batistu, z toho Triple H a Edga porazil ako soul survivor.

The Dead Man Killer (2005)[upraviť | upraviť zdroj]

Ako Legend Killer mal Orton jasný ciel, ten najvyšší, Undertakera, ktorého vyzval na súboj na wrestlemánii. Undertaker chcel aby Orton ukončil jeho streak, no Orton odmietol, lebo Legend Killera do skutočného života neťahá a Undertaker vyhral po Tombstone Piledriver. Ortonova snaha ale nekončí, bol oficiálne premiestnený do Smackdownu, čo oznámil jednoduchým RKO pre Undertakera. Undertakera porazil v zápase 1 na 1 cez Summerslam a druhýkrát v Cascet zápase, ktorý Orton ukončil tak, že do truhly v ktorej bol Taker zamknutý, vysekal dieru sekerou, polial benzínom a zapálil. Okrem toho ho aj zrazil autom a prešiel s Takerom ležiacim na zadnej kapote kovovú stenu na smackdowne s pár výbuchmi, čo znamenalo Undertakerovu "keyfabe" smrť. Ortonove velké víťaztvo prišlo onedlho na Survivor Series, team smackdown vs team raw kde skončil ako soul survivor tímu JBL, Reya Mysteria, Bobby Lashleyho a kapitána týmu, Batistu, keď ukončil zápas RKO Shawnovi Michaelsovi ako posledného z tímu Big Showa, Kanea, Carlita a Chrisa Mastersa. Hneď po zápase sa ale Undertaker štýlovo vrátil a vyzval Ortona na zápas v Hell In A Cell klietke na Armageddon, kde Orton ako "striker" dominoval, no Undertaker aj tak vyhral po Tombstone Piledriver, tým sa feud skončil.

Rated RKO (2006)[upraviť | upraviť zdroj]

Legend Killer nikdy nespí takže si vyhliadol ako ciel Kurta Angla (vtedajší world heavyweight šampión) a Raya Mysteria. Po smrti Reyovho priateľa a wrestlingovej legendy, Eddieho Guererra, Rey vyhral Royal Rumble a vyslúžil si miesto v world heavyweight titul zápase na wrestlemánii proti Kurtovi Anglovi, Orton sa ale stal súčasťou zápasu potom čo Raya Mysteria porazil na No Way Out, Rey však odišiel z mánie s world heavyweight titulom. Orton ale nezabudol na toho, kto ho submitoval už 2x, Kurta Angla a Kurta porazil na Vengeance. Obnovený tag team DX (Shawn Michaels, Triple H) Edga pripravil o WWE titul proti Johnovi Cenovi a na Straight Edge Ortonovi dal ponuku pridať sa k nemu a sformovať tag team, ktorý ukončí DX ako pomstu, to sa im aj podarilo, vyhrali tiež tag team tituly a niekolko dalších wrestlingových legiend nechali ležať v kalužiach krvi. Team sa rozpadol, keď Edge nechal Ortona samotného v ringu so Shawnom Michaelsom s oceľovou stoličkou v rukách a Orton si samozrejme nič nenecháva páčiť, čo bol definitívny koniec tímu Rated RKO.

WWE šampión (2007)[upraviť | upraviť zdroj]

Orton sa už predtým stretol proti Johnovi Cenovi, čo už niečo znamená. Orton vyzval Cenu o WWE titul. Ako odkaz Orton kopol Cenovho otca do hlavy. Na ich zápase na Unforgiven ale Cena nezabudol, nechal sa diskvalifikovať a Ortona podržal v STFU aby Cenov otec kopol Ortona do hlavy. Zabudli ale na to, že Orton vracia aj s úrokami a neskôr po Cenovom zápase na RAW ho Orton pripútal k lanám ringu zatial čo Cenov otec sa mal s Ortonom stretnúť v zápase, inak Cena stratí WWE titul. Orton donútil Cenu dívať sa ako mučí a bije jeho otca a počuť jeho bolestný krik. Muky skončili po RKO tesne predtým ako sa Cena dostal z pút, no nič nestihol. Aby toho nebolo málo Orton RKOval Cenu na stole komentátorov, čo spôsobilo Cenove zranenie a natrhol si sval. Orton ako #1 contender bol na No Mercy korunovaný novým WWE šampiónom, tej istej noci ale bránil titul proti Triple H, zápas prehral po "roll up", čo je asi najsmiešnejší spôsob výhry titulu a Orton sa s Triple H stretol v zápase ešte raz, tento raz v Last Man Standing zápase, ktorý Orton jednoznačne vyhral a stal sa WWE šampiónom 2x za jednu noc. Svoj titul nepustil ani proti Jeffovi Hardymu.

Úraz (2008)[upraviť | upraviť zdroj]

Cena sa vrátil, vyhral Royal Rumble a spolu s Triple H si vyslúžil miesto na triple threat zápase na wrestlemánii proti Ortonovi, no neúspešne, keď Triple H dal Cenovi Pedigree a Orton kopol Triple H do hlavy. Neskôr titul prehral a jeho posledný pokus v Last Man Standing zápase skončil tak, že pri RKO ho Triple H odtlačil, Orton spadol z ringu na rameno a zlomil si kľúčnu kosť.

Legacy (2009)[upraviť | upraviť zdroj]

Orton zformoval nový team, Legacy (w/Ted dibiase, Cody Rhodes). Orton ponúkol Batistovi možnosť pridať sa k nemu, Batista odmietol s urážkami na Ortona, čo ale nebol dobrý nápad, potom mu Orton zlomil ruku. Na RAW Orton stratil nervy po tom čo mu dala Stephanie Mcmahon facku a než Vince Mcmahon stihol dopovedať "You're fired!" vetu, Orton mu dal sám dal facku, push kick do tváre a potom ho kopol do hlavy s rozbehom, čo Ortona perfektne vyzdvihlo ako "heela" takže nikto nečakal, že nakoniec eliminuje Triple H a vyhrá Royal Rumble. Medzitým Orton tiež kopol do hlavy syna Vince Mcmahona, Shana v snahe pomstiť otca a tiež skončil s otrasom mozgu. Wrestlemania zápas proti Triple H bol ale neúspešný, keď ho Triple H udrel do tváre ilegálnym kladivom. Orton vyjadril svoju nespokonjnosť a chcel odvetu. Podla Vinca Mcmahona si ale Orton po tom všetkom odvetu nezaslúži, Orton sa ale Vincovi dostal do hlavy, Vincovi praskli nervy a vyhlásil zápas na Backlash kde sa Orton a Legacy stretnú proti Triple H, Shanovi a Vincovi Mcmahonovi, kde kapitán víťazného tímu získa WWE titul. Orton to bral však ako prejav strachu a vyzval Vinca na zápas. Potom čo Orton RKOval Mcmahona sa vrátil Batista a Vince oznámil, že Batista bude v zápase na Backlash miesto neho. Orton ale zápas vyhral. Po RKO na Triple H ho dokonca kopol do hlavy a ukončil feud. To ale nekončilo pre Batistu, ktorý Ortona porazil v steel cage zápase o WWE titul. Cenov feud s Batistom viedol k oprášeniu feudu Cena versus Orton. Orton porazil Cenu na Night of Champions, Summerslam a Hell in a cell, Cena vyhral na Bragging Rights v Iron man zápase a na Breaking Point v I quit zápase. Cena stratil titul proti Sheamusovi. V Elimination chamber Ted Dibiase chcel šancu na titul a potom čo Ortona nechtiac udrel kovovou trubkou ho aj eliminoval. Orton bol rozzúrený dosť a vyzval Dibiaseho na zápasy, ktoré vyhral všetky. Na Royal Rumble proti Sheamusovi Cody Rhodes nechal Orton diskvalifikovať a to už bolo dosť. V tag zápase sa Cody robil sám tag in, keď sa Orton chystal ukončiť zápas, praskli mu nervy a zasadil Rhodesovi DDT keď sa snažil vojsť do ringu, Ted kričiaci otázky na Ortona typu "čo to do pekla robíš? aký máš problém? odpovedz!" skončil tvárou na zemi po RKO.

6x WWE šampión (2010)[upraviť | upraviť zdroj]

Koniec Legacy viedol ku triple threat zápasu, aj keď to zo začiatku bol skôr handicap zápas, medzi ním, Tedom a Codym na wrestlemánii, ktorý Orton vyhral. Toho roku na Night of Champions vyhral WWE titul, keď porazil Edga, Chrisa Jericha, Wade Barretta, Johna Cenu a vtedajšieho WWE šampióna Sheamusa v six-pack elimination zápase potom čo vrátane Sheamusa eliminoval polovicu učastníkov zápasu. Sheamus ale aj tak nemal šťastie v odvetnom zápase v Hell In A Cell. Leader skupiny Nexus, Wade Barrett, mal velký záujem o Ortonov titul a toho chcel dosiahnuť s pomocou Johna Cenu, ktorý sa nechcene stal členom Nexusu. Orton obhájil titul znova na Bragging Rights, keď John Cena, ako rozhodca, mal zaistiť Barrettovi víťaztvo alebo dostane padáka. Orton utrpel zranenie kolena, ktorému prihoršili členovia Nexusu tesne pred odvetným zápasom. Ten Orton vyhral, keď John Cena vzal spravedlnosť do vlastných rúk. Tesne po konci zápasu ale prišiel vtedajší Mr. MoneyInTheBank, The Miz a s malý šťastím vyhral. Keďže Miz nebol nikdy sám Ortonovi sa nepodarilo získať titul späť.

Znova World Heavyweight šampión (2011)[upraviť | upraviť zdroj]

Ortonov posledný odvetný zápas proti Mizovi bol na Royal Rumble, kde bol Orton sekundy od víťaztva, ale nový leader Nexusu CM Punk zasadil prekvapujúci GTS od chrbta a Miz obhájil titul ako pomsta za to, že Orton pripravil CM Punka o world heavyweight titul, tým že ho kopol do hlavy a Punk tak nebol schopný zápasiť ani obhájiť titul. Orton však nestál o vyrovnané skóre a všetkých nových členov Nexusu kopol do hlavy jedného po druhom, no ani CM Punk si to nenechal a Orton niekoľkokrát skončil na zemi v nezvedomí. Feud sa vyhrotil na zápas na wrestlemánii. Avšak opäť CM Punk zranil Ortonovi pravú nohu, čo Ortonovi zhoršilo chodenie, no ani to CM Punka neochránilo od RKO vo vzduchu na wrestlemánii, z ktorého pinfallu sa nedostal. CM Punk nemal dosť a vyzval Ortona na zápas na Extreme Rules v Last man standing zápase. Orton zasadil Punkovi RKO keď s ním skočil z vrchu rohu ringu. 5 dní po tom čo Christian porazil Alberta del Ria o world heavyweight titul sa stretol v zápase s Ortonom, ktorý prehral po RKO vo vzduchu. Orton vyhral aj odvetu no podľa Christiana to nebolo spravodlivé a vyprosil si ďalšiu odvetu s pravidlami, ak Orton bude diskvalifikovaný stratí titul, keďže vedel o jeho problémoch s ovládaním hnevu. Keď už ho Orton išiel dokončiť Christian mu napľul do tváre a Orton ho vo frustrácii kopol medzi nohy. Aj keď Christian vyhral world heavyweight titul, neodišiel s ním, bol s ním odnesený po 2 RKO na komentátorskom stole. Triple H ako nový WWE COO ohlásil odvetu pre Christianov titul proti Ortonovi na Summerslam v No Holds Barred zápase, ktorý Orton vyhral a získal world heavyweight titul späť. Prehral ho ale proti Markovi Hanrymu na Night of Champions.

The Shield (2012)[upraviť | upraviť zdroj]

Randy Orton na Wrestlemánii proti Kanovi

Orton potom nedostával vrchný spot, preto bol postavený do feudu s Albertom del Riom, ktorý vyhral keď ho porazil na Hell in a cell a Dolphom Zigglerom, ktorý vyhral na Night of champions. Tiež Orton viedol feud proti Kanovi. Orton Kanea porazil vo všetkých zápasoch okrem wrestlemánie. WWE nemala pre Randyho ďalšie plány preto ho dali to feudu s novým tímom z NXT, The Shieldom (Seth Rollins, Dean Ambrose, Roman Reigns) spolu so Sheamusom. Charakteristika Shieldu bola klasická. Útočiť od zadu a v presile, preto väčšinou Shield stál vysoko na konci bitky.

Prvý v histórii WWE World Heavyweight šampión (2013)[upraviť | upraviť zdroj]

Randy Orton ako prvý WWE World Heavyweight šampión

Na wrestlemánii so Sheamusom a Big Showom Orton prehral v tag team zápase proti the Shieldu, keď na Ortona zaútočil nelegálny Seth Rollins hneď predtým ako na Orton zaútočil so "spear" tiež ilegálny Roman Reigns. Pre Ortona to ale neskončilo so Shieldom a ako pár ďalších sa spojil s Team Hell NO (Kane, Daniel Bryan) s ktorým boli prvý team, ktorý v 6 tag team zápase porazil The Shield. Ortonovi sa ale vrátil spot, keď vyhral MITB kufrík a ktorý vycashoval na Summerslam na Danielovi Bryanovi, ktorý práve porazil Johna Cena o WWE titul. Titul niekolkokrát obhájil no potom prehral na Night of champions proti Danielovi Bryanovi keď rozhodca odpočítal 3 rýchlejšie, ako viete žmurkať čo znamenalo, že Danielove Bryanove držanie titulu bolo ukončené. Nový WWE šampión mal byť korunovaný na Battleground, kde ale zápas skončil bez výsledku keď Big Show KOval obidvoch. Další zápas sa konal v Hell in a Cell, kde bol špeciálny rozhodca Bryanov bývalý tréner a zabitá legenda na Ortonovom liste, Shawn Michaels. Orton vyhral. Shawn Michaels bol zranený a keď sa mu jeho najlepší praiteľ Triple h snažil pomôcť, Bryan naňho zaútočil predtým ako dostal od Shawna Michaelse kop do čeľuste. Orton obhájil titul aj proti Big Showovi a ukončil ho kopom do hlavy. Na TLC sa Orton stretol znova s vtedy world heavyweight šampiónom Johnom Cenom na TLC zápase, v ktorom boli tituly spojené. Orton vyšiel z TLC ako víťaz a prvý WWE world heavyweight šampión v histórii.

Push mašina a.k.a. The Authority (2014)[upraviť | upraviť zdroj]

WWE world heavyweight titul obhájil proti Danielovi Bryanovi keď sa nechal diskvalifikovať a proti Johnovi Cenovi na Royal Rumble. Vrátil sa Batista s jedným cieľom a to bolo vyhrať wwe world heavyweight titul na wrestlemánii. Batista vyhral Royal Rumble z čoho nikto nebol nadšený. Ešte na wrestlemánii Daniel Bryan porazil Triple H a stal sa súčasťou triple threat zápasu o WWE world heavyweight titul medzi ním, Randym Ortonom a Batistom. Daniel Bryan vyhral keď submitoval Batistu, no Orton nikdy nedostal odvetný 1 V 1 zápas. The Shield zmaril Triple H šancu poraziť Bryan čo spôsobilo ZBYTOČNÉ obnovenie legendárnej Evolution. So Shieldom sa stretli v 3 zápasoch, z toho všetky Shield vyhral a bol to asi najsilnejší push tag teamu v histórii. The Shield sa ale rozpadol keď sa Seth Rollins rozhodol pre vyššie ciele v spolupráci s Triple H a Randym Ortonom, čo viedlo k tomu že vyhral MITB kufrík. Vtedy Orton slúžil len ako dopomoc a nepodarilo sa mu vyhrať titul späť na MITB kde ho vyhral John Cena ani vo Fatal 4-way zápase proti Johnovi Cenovi, Romanovi Reignsovi a Kanovi. Potom čo Cena obhájil titul ho ale stratil na Night of champions, keď ho zničil Brock Lesnar a z 2 titulov sa stal 1 aj fyzicky. Vytvoril sa nový feud Randy Orton versus Roman Reigns, ktorý Reigns vyhral na Summerslam keď zasadil Radymu objatie....pardon, spear a Orton ostal na zemi do 3 keď Reigns vykopol z jedného z najlepších RKO vo vzduchu vôbec, logika. Bol ohlásený zápas v Hell in a cell o #1 contender medzi Ortonom and Johnom Cenom, ktorý Cena vyhral. Deň po zápase Orton zúril o tom ako Seth Rollins hovorí o jeho prehre aj keď to bol Seth Rollins, kto mu zasadil curbstomp pred jeho Hell in a cell zápasom v tag team zápase, jeho vlastný partner. V tag team zápase Kane, Seth Rollins a Randy Orton V John Cena a Dean Ambrose Orton RKOval Deana Ambrosa a ukončil zápas. Orton vo frustrácii stratil nervy a RKOval Rollinsa. Tak dohnal Triple H, hlavu Authority k zápasu Seth Rollins V Randy Orton, ktorý Orton od neho chcel. Rollins vyhral s roll up a keď si podávali ruky, Orton sa mu ospravedlnil sekundu pred ďalším RKO. Keď sa chystal kopnúť Rollinsa do hlavy Triple H ho zastavil, on ale nevidel prekážky Orton ho knock outoval pravačkou. Seth Rollins ale Ortonovi dal curbstomp do stola keď ho držali ostatní členovia Authority a druhýkrát na ocelových schodoch čo pozastavilo Ortonovu WWE aktivitu na 4 mesiace až do Fastlane ďalšieho roka.

Anjel pomsty (2015)[upraviť | upraviť zdroj]

Orton ukončil svojim RKO zápas na Wrestlemánii 31 proti Rollinsovi

Orton sa vrátil na Fastlane no Rollins utiekol. Na RAW predstieral, že odpúšťa Rollinsovi a pridá sa späť k Authority. Orton a Seth mali handicap zápas proti Romanovi Reignsovi. Keď Seth potreboval vystreidať Orton ustúpil a ukázal mu FU prostredníky. Zápas skončil ako vždy spear zozadu a Reigns vyhral čo bolo len začiatok brutality, ktorou si Seth Rollins prešiel. Po 10 minútach bitia Setha Rollinsa s ocelovími schodmi, stoličkami a nekonečnými údermi mu Orton zasadil RKO na komentátorskom stole, čo tento beatdown ukončilo. Orton vyzval Rollinsa na zápas na wrestlemánii, ktorý vyhral neuveritelným RKO keď sa mu Seth snažil dať curbstom, Orton sa zaprel, odrazil Setha do vzduchu a Ortonov prirodzený reflex viedol ku RKO a koncu zápasu. Tej istej noci Seth vycashoval svoj MITB kufrík a stal sa novým WWE world heavyweight šampiónom po pinfall na romanovi reignsovi v triple threat zápase zmeneného zo zápasu Reigns vs šampión Brock Lesnar. Orton vyhral #1 contender zápasy no Seth mal vždy pomoc a Ortonovi sa titul získať nepodarilo. Orton bol neskôr zapojený do feudu s Romanom Reignsom proti Wyatt family, ktorý bol prerušený, kvôli Ortonovmu zraneniu ramena trvajúcemu 9 mesiacov.

The Wyatt Family (2016)[upraviť | upraviť zdroj]

Orton sa vrátil po 9 mesiacoch na Huighlight Reel s Chrisom Jerichom, kde mal diskutovať o zápase, ktorý ho čaká na Summerslam proti Brockovi Lesnarovi. Segment skončil s RKO Chrisovi Jerichovi. Po drafte (Orton do smackdownu) sa Orton vo svojom prvom zápase stretol s IC šampiónom The Mizom, ktorého porazil po 2 RKO. Návrat Brocka Lesnara s Paulom Heymanom prebiehal so sľubovaním, že Orton nikdy nebude schopný dať Brockovi "The Beast" Lesnarovi RKO. Túto vetu prerušil Orton s RKO Brockovi Lesnarovi a výsmechmi. Nasledujúci Smackdown v prebehu Ortonovho ďalšieho zápasu sa securiťáci báli Brocka Lesnara tak že ho nechali vojsť do ringu. Orton stihol dať svojmu oponentovi RKO ale proti F5 od chrbta sa už neubránil. Summerslam zápas prebiehal klasicky pre Brocka Lesnara. Jeden suplex za druhým no v tom Orton otočil stoly a dominoval proti Lesnarovi keď mu uštedril RKO na hlásatelskom stole, tvrdé DDT a RKO, ktoré ale Lesnara na 3 count neudržali. Potom Brock Lesnar uštedril F5 no to nestačilo na pinfall. Tak si Brock dal dole rukavice a brutálne udieral Ortona do lebky päsťami a lakťom. Hrozilo že Orton vykrváca tak bol zápas zastavený s TKO víťaztvom pre Lesnara. Na SmackdownLIVE sa Bray Wyatt dostal Randymu do hlavy a po zápase na NO Mercy kde Bray Wyatt s pomocou Luka Harpera vyhral sa Orton prekvapivo pripojil k Wyatt Family. Rodina stále silnela čo viedlo k Ortonovi a Wyattovi ako 2 víťazom Survivor Series elimination zápasu proti RAW. Na TLC vyhrali WWE smackdwon tag team tituly od Heatha Slatera a Rhyna, no prehrali ich keď Luke Harper nechtiac zasiahol do zápasu.

Orton a Wyatt Family

Znovuzrodenie(2017)[upraviť | upraviť zdroj]

Vzťahy boli napäté, čo sa vyhrotilo na Smackdowne, keď Orton porazil Luka Harpera. Hneď potom sa Bray Wyatt rozhodol, ktorý z jeho bratov je lepší a uštedril Sister Abigail Lukovi Harperovi. Na Royal Rumble napriek účasti zápasníkov ako Brock Lesnar, Goldberg, The Undertaker, Roman Reigns, Chris Jericho, Braun Strowman, Mark Henry a The Big Show, Orton skončil ako víťaz, keď #30 Romanovi Reignsovi, ktorý eliminoval Undertakera, Chrisa Jericha aj Braya Wyatta pri pokuse o Spear uštedril RKO a bez zaváhania ho vyhodil z ringu a sta lsa jedným z mála, ktorí vyhrali Royal Rumble zápas 2 a viackrát. Na Elimiantion Chamber Orton porazil Luka Harpera, predtým ako Bray Wyatt vyhral WWE titul v Elimination Chamber keď z 6 zápasníkov vyšiel ako víťaz porazením AJ Stylesa a 16x WWE šampiona Johna Cenu. Na Smackdowne Ortonove slová zneli "Pokiaľ si ty majster a ja služobník odmietam ti čeliť na Wrestlemánii". Orton prejavil absolútnu vernosť, no keby sa Bray zamyslel nad jeho slovami viac, mohol byť pripravený na to, čo sa stalo o týždeň neskôr, keď Orton spálil pozostatky Svätej Sestry Abigail aj Brayov domov a narovinu prejavil, že chce Brayov titul na Wrestlemánii. Keďže medzi tím AJ Styles bojoval v 2 zápasoch o #1 contender pozíciu, musel bojovať s Royal Rumble výťazom Orton aby sa zistilo, kto teda bude vo WWE championship zápase na Wrestlemánii. Ako väčší muž Orton dominoval, AJ Styles zase útočil na citlivé miesta, ba dokázal Ortona aj oklamať a minúť tak RKO, no to len nachvílu. Orton sa vyhol 450 splash, vyhodil AJ Stylesa do vzduchu, uštedril mu RKO a poistil si cestu do Wrestlemanie o WWE titul. Bray na Ortonovi praktizoval rituál a posipal sa popolom Sestry Abigail, čo mu malo dodať jeho moc naspäť. Plán sa nevydaril, keď Orton zabodol kôl kríža do srdca Sestry Abigail. Na Wrestlemánii 33 cez všetky snahy Braya Wyatta hrať sa s Ortonovými myšlienkami Orton inkasoval 2. RKO a odchádza tak z Wrestlemanie 33 s WWE titulom.

Zakončovanie techniky

 • RKO 2003 - dodnes
 • O-Zone 2002 - 2003
 • Punt kick (kop do hlavy s rozbehom) 2003 - 2013 (zakázaný kvôli otrasom mozgu)
 • Full nelson slam (OVW)
 • Wheelbarrow suplex (OVW - WWE/F 2002)

Najväčšie úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

 • World Heavyweight Championship (4-krát)
 • World Tag Team Championship (1-krát)
 • WWE Championship (9-krát)
 • WWE Intercontinental Championship (1-krát)
 • Víťaz Royal Rumble 2x (2009, 2017)
 • OVW Hardcore Championship (2-krát)
 • Slammy Award - Hashtag of the year - #RKOOuttaNowhere (1-krát)
 • Money In The Bank 2013
 • 17. triple crown šampión

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Randy Orton

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]