René-Antoine Ferchault de Réaumur

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
René-Antoine Ferchault de Réaumur
francúzsky vedec
René-Antoine Ferchault de Réaumur
Narodenie28. február 1683
La Rochelle, Francúzsko
Úmrtie17. október 1757 (74 rokov)
Maine, Francúzsko
PodpisRené-Antoine Ferchault de Réaumur, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons René-Antoine Ferchault de Réaumur

René-Antoine Ferchault de Réaumur (* 28. február 1683 – † 17. október 1757) bol francúzsky vedec, ktorý sa preslávil v mnohých odvetviach vedy.

Život[upraviť | upraviť kód]

Réamur sa narodil a študoval v La Rochelle. Bol vyučený filozof v jezuitskej vysokej škole. V roku 1699 odišiel do Bourge študovať civilné právo a matematiku. V roku 1703 odišiel do Paríža, kde pokračoval v štúdiu matematiky a fyziky. V roku 1708 vo veku 24 rokov bol zvoleny za člena Académie des sciences. Od tohto ocenenia pol storočia neprešlo, aby nebola venovaná v Mémoires de l'Académie aspoň jedna strana o Réaumurovy.

Objavy[upraviť | upraviť kód]

Ako prvé ho zaujali matematické štúdie, hlavne geometria. V roku 1710 bol poverený starostom pri vypracovaní projektu: oficiálny opis využiteľného umenia a výroby. Tento projekt vyvrcholil založením novej výroby vo Francúzsku a oživenie zanedbaného priemyslu. Za vynálezy týkajúce sa železa a ocele bol ocenený a odmenený 12 tisícmi livres. Ale preto, že mal vlastný súkromný príjem, požadoval aby tieto peniaze putovali do Académie des sciences pre budúce experimenty a vylepšenia v priemyselnej výrobe. V roku 1731 sa začal zaujímať o meteorólogiu a vynašiel teplotnú stupnicu ktorá nesie jeho meno (Réaumurova stupnica). V 1735 pre rodinné dôvody, prijal post veliteľa a intendanta kráľovského a vojenského zriadenia v Saint-Louis. Plnil svoje povinnosti s veľkou pozornosťou, ale požadoval plat. Mal potešenie zo štúdia prírody. Jeho priatelia ho často volali „Plinius 18. storočia“.

Réaumurove vedecké spisy boli z mnohých vedeckých oblastí. Prvý spis, z roku 1708 bol z oblasti matematiky o probléme v geometrii. Ten posledný, z roku 1756 opisoval formy vtáčich hniezd. Experimentálnymi pokusmi dokázal, že lano zviazané so slabších vlákien je silnejšie ako silné vlákna oddelené od seba.

Skúmal a podával správu o riekach obsahujúcich zlato, tyrkysových baniach, lesoch a fosílnych ložiskách vo Francúzsku. Zostrojil metódu cínovania železa koré sa dodnes používa. Vyšetroval a objasnil rozdiel medzi železom a oceľou. Poukazoval na to, že množstvo karbónu (pomenovanie síry v starej chémii) je väčšie v železe, menšie v oceli a najmenší obsah sa nachádza v opracovanom železe. Jeho práca (1722) bola preložená do angličtiny a nemčiny.

Réaumur písal veľa o biológii. Začiatkom života popisoval lokomočný systém ostnatokožcov (Echinodermata) a ukázal, že domnelá hypotéza o regenerácii nôh bola pravdivá. V 1710 spísal šesťzväzkové dielo o možnostiach pavúkov produkovať hodváb. Týmto dielom si získal slávu v Číne a preto čínsky cisár Kang-he preložil jeho dielo do čínštiny.

Študoval aj botaniku a poľnohospodárske materiály. Vymyslel procesy pre konzervovanie vtákov a vajec. Vypracoval systém umelého inkubátora a urobil dôležité poznámky o trávení mäsožravých a bylinožravých vtákov. Jeho najväčšia práca Mémoires pour servir a l'histoire des insectes 6 vols., s 267 plates (Amsterdam, 1734 – 1742). Popisuje zovňajšok, zvyky a miesta pre všetky známe druhy hmyzu s výnimkou chrobákov a jeho obdivuhodné trpezlivé a presné pozorovania. Medziiným aj dôležité fakty a experimenty ktorými dokázal správnosť Peyssonelovej hypotézy, že koraly sú zvieratá a nie rastliny.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]