SEAGLE AIR

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
SEAGLE AIR
IATA
SJ
ICAO
CGL
Volací znak
SEAGLE
Založená1995
Ukončenie činnosti2009
Hlavné letiskáLetisko M. R. Štefánika Bratislava
Letisko Praha-Ruzyně
Veľkosť flotily0
Slogan"Aj ďaleko môže byť blízko..."
SídloBratislava, Slovensko
VedeniePeter Hanák (CEO)
Webová stránkawww.seagleair.cz/sk

SEAGLE AIR, a.s.[1] bola slovenská letecká spoločnosť, založená v roku 1995, pôvodne ako letecká škola. Sídlo spoločnosti bolo v Trenčíne.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Boeing 737-300 (OM-HLB) spoločnosti SEAGLE AIR počas vzletu, september 2009
Airbus A320-200 (OM-HLE) pristáva na letisku v Antalyi, 20. jún 2009

Spoločnosť Seagle Air bola založená v roku 1995 v Trenčíne, avšak pôvodným zámerom jej zakladateľov bolo vytvorenie leteckej školy. O niečo neskôr začala spoločnosť prevádzkovať tri dopravné stroje Let L-410 Turbolet, pre 19 cestujúcich, alebo 1,5 tony nákladu. Spoločnosť prevádzkovala nepravidelné lety s cestujúcimi, ale hlavne prepravu nákladu (napr. pre Českú poštu). V roku 2007 Seagle Air využil priestor na trhu po krachu spoločnosti Slovenské aerolínie a. s., kedy došlo doposiaľ k najväčšiemu rozmachu spoločnosti. Seagle Air zamestnala 80% zamestnancov Slovenských aerolínií a zakúpil nové lietadlá. 20. decembra 2007 pristálo na letisku M. R. Štefánika v Bratislave prvé veľké dopravné lietadlo spoločnosti Seagle Air, ktorým bol Boeing 737-300 (OM-HLA). Po polroku pribudli ďalšie dve lietadlá tohto typu. Spoločnosť sa postupne okrem Slovenska začala presadzovať aj v Česku. 8. apríla pristálo na letisku v Bratislave prvé lietadlo typu Airbus A320-200 patriace Seagle Air. Bolo to prvé lietadlo tohto typu používané slovenským dopravcom zaregistrované na Slovensku.

Spoločnosť Seagle Air od 23. októbra 2009 pozastavila všetky svoje lety z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov.[2] O krátku dobu neskôr spoločnosť definitívne ukončila svoju činnosť.

Flotila[upraviť | upraviť zdroj]

Z pôvodných šiestich lietadiel spoločnosti Seagle Air nezostalo už ani jedno. Od 23. 10. 2009 keď spoločnosť zastavila všetky svoje lety, boli lietadlá postupne vyraďované. Všetky lietadlá odleteli z bratislavského letiska, späť k svojím majiteľom. Posledné lietadlo spoločnosti Seagle Air, Boeing 737-300 OM-HLB, odletelo z Bratislavy dňa 5. 11. 2009 do Bournemouthu.

Destinácie[upraviť | upraviť zdroj]

V letnej sezóne roku 2009 lietal Seagle Air charterové lety do týchto destinácií

Z Bratislavy: Antalya, Boa Vista, Burgas, Catania, Korfu, Dalaman, Djerba, Fuerteventura, Heraklion, Hurghada, Chania, Ibiza, Kavala, Kefalónia, Kos, Lamezia Terme, Larnaca, Menorca, Monastir, Palma de Mallorca, Rhodos, Sharm el Sheikh, Tábá, Tabarka, Tel Aviv, Zakynthos
Z Košíc: Antalya, Djerba, Heraklion, Hurghada, Kos, Monastir, Rhodos
Z Prahy: Burgas, Korfu, Chania, Kavala, Neapol, Perugia, Zaragoza, Zakynthos
Z Brna: Araxos, Heraklion, Kavala, Solún
Z Pardubíc: Burgas

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. SEAGLE AIR, a.s. "v konkurze". In: Obchodný register na internete [online]. Bratislava: Ministerstvo spravodlivosti SR, [cit. 2019-12-30]. Dostupné online.
  2. VALČEK, Adam. Aerolínie Seagle Air sú už tiež na dne [online]. sme.sk, štvrtok 22.10.2009 18:01, [cit. 2009-10-25]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému SEAGLE AIR