Safari (webový prehliadač)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Safari (web browser))
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Safari
Základné informácie
Autor Apple Inc.
Vývojár Apple Inc.
Posledná stabilná verzia 6.0 (25. júl 2012; pred 2008 dňami )
Posledná testovacia verzia 6.0.1 (24. august 2012; pred 1978 dňami )
Operačný systém OS X, Microsoft Windows
Stav vývoja aktívny
Typ softvéru webový prehliadač
Licencia Freeware
Ďalšie odkazy
Webová stránka www.apple.com/safari

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

Safari je webový prehliadač vyvíjaný spoločnosťou Apple Inc. pre operačný systém Mac OS X a Windows. Po prvý raz bol uvedený ako hlavný prehliadač vo verzii Mac OS X 10.3 Panther a od verzie 10.4 Tiger je jediným prehliadačom dodávaným so systémom. Je tiež jediným prehliadačom v mobilnom telefóne iPhone.

Safari používa typické rozhranie Mac OS X evokujúce vyleštený kov, správa záložiek pracuje na podobnom princípe ako databáza v iTunes, má integrované multimediálne technológie QuickTime a podporuje prehliadanie so záložkami, podobne ako Opera alebo Firefox. Štandardnou súčasťou Safari je tiež zabudované vyhľadávanie prostredníctvom Google a automatické dopĺňanie textových polí a formulárov na stránkach. Prehliadač má tiež zabudované blokovanie vyskakovacích okien.

Podľa údajov z apríla/mája 2007 je trhový podiel Safari medzi 2,6% [1] a 4,6% [2].

História a vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Do roku 1997 boli počítače Apple Macintosh dodávané s prehliadačom Netscape Navigator. Neskôr, na základe dohody s Microsoftom, bol päť rokov hlavným prehliadačom v Mac OS Internet Explorer. Od júla 2000 však Microsoft IE pre Mac neaktualizoval.

7. januára 2003 Steve Jobs uviedol, že Apple vyvinulo vlastný prehliadač nazvaný Safari. V ten istý deň bola sprístupnená beta verzia a prvá plná verzia (1.0) bola vydaná 23. júna 2003. Prehliadač bol najprv dostupný na stiahnutie ako samostatný produkt a od verzie Mac OS X 10.3 (24. október 2004) sa stal súčasťou systému. IE bol ešte dodávaný ako alternatívny prehliadač, ale od verzie 10.4 vydanej 29. apríla 2005 je Safari jediným webovým prehliadačom nainštalovaným v systéme.

Safari používa na vykreslenie stránok a beh JavaScriptu tzv. WebKit od Apple. Ten sa skladá z WebCore (založenom na KHTML z Konquerora) a JavaScriptCore (založenom na kjs z produkcie KDE). Rovnako ako KHTML a kjs, aj WebCore a JavaScriptCore sú šírené ako slobodný softvér. Niektoré zlepšenia vytvorené Apple boli spätne zakomponované tiež do KHTML, kjs a projektu Konqueror. Tiež prehliadač v mobilných telefónoch Nokia Series 60 používa na vykreslenie stránok rovnaké technológie [3].

Od verzie 2.0 z 29. apríla 2005 má Safari zabudovanú čítačku RSS a tzv. súkromné prehliadanie (režim, pri ktorom sa žiadne údaje o navštívených stránkach neukladajú na disk). Od 31. októbra 2005 a verzie 2.0.2 bolo Safari ako prvý webový prehliadač úspešné v správnom zobrazení renderovacieho testu Acid2.

11. júna 2007 bola na vývojárskej konferencii Apple predstavená verejná betaverzia prehliadavača Safari 3.0. Okrem integrovanej kontroly pravopisu, vylepšeného vyhľadávania a správy záložiek je najväčšou novinkou možnosť používať Safari aj v operačnom systéme Windows. Vo verzii pre Windows však bolo prakticky okamžite odhalených niekoľko chýb, vrátane bezpečnostných slabín. [4] [5]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]