Sergej Larin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sergej Larin
Základné informácie
Narodenie 9. marec 1956
Daugavpils, Lotyšsko
Bydlisko lotyšský operný spevák, pôsobiaci vo svete a na Slovensku[1]
Úmrtie 13. január 2008 (51 rokov)
Bratislava, Slovensko
Pôsobenie spevák
Žáner opera

Sergej Larin (lot. Sergejus Larinas; rus. Сергей Алексеевич Ларин; * 9. marec 1956 Daugavpils, Lotyšsko - † 13. január, 2008, Bratislava) bol v Lotyšsku narodený operný spevák ruského pôvodu, žijúci na Slovensku. Jeho hlasový talent ocenili niektorí z popredných svetových dirigentov vrátane Riccarda Mutiho, Claudia Abbada, Jamesa Levina či Zubina Mehtu.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Sergej Larin sa narodil v Daugavpilse v Lotyšsku. Po ukončení štúdia francúzskej filológie v meste Gorkij a absolvovaní hlasového výcviku v Litve u litovského tenora Virgilijusa Noreika debutoval v litovskom divadle opery a baletu v roku 1981 spevom Alfreda v La Traviate. Po takmer desiatich rokoch vystúpení na rôznych sovietskych javiskách debutoval na Západe. Medzinárodná kariéra sa začala podpísaním zmluvy so Slovenským národným divadlom v roku 1988 a presťahovaním sa na Slovensko. Od septembra 1989 sa stal sólistom SND [2].

Potom debutoval vo Viedenskej štátnej opere. Jeho debut v Covent Garden sa uskutočnil v roku 1991, kde spieval Dona Josého v Bizetovej Carmen, zatiaľ čo Cavaradossi v Pucciniho Tosce pôsobil pri jeho debutoch v Paríži aj v Metropolitnej opere. Medzi jeho neskoršie úlohy v Metropolitnej opere patrili napríklad Don Jose v operee Carmen, Pinkerton v opere Madama Butterfly, Dmitrij v opere Boris Godunov a Don Alvaro v opere La forza del destidestino.

Jeho skúsenosti s Borisom Godunovom sa začali postavou Blázna, ktorý ho priviedol k úlohe úskočného Šujského a nakoniec k postave Dmitrija Otrepjeva. Metropolitná opera počula jeho prvé predstavenia Pretendera pri návšteve divadla Kirova v roku 1992. V roku 1994 Sergej Larin zaspieval Dmitrija s Claudiom Abbadom na salzburskom festivale (vystúpenie bolo zaznamenané). Salzburské publikum počulo Larinovo vydanie Dona Carlosa v roku 1998. Účinkoval aj ako Calaf v produkcii Pucciniho Turandota v Číne, nahrávka videokazety sa distribuovala po celom svete.

Jeho Andrej v nahrávke Neeme Järviho Čajkovského filmu Mazepa ho umiestnil do spoločnosti Sergeja Leiferkusa, Galiny Gorchakovej, Anatolija Kotčergu a Larissy Diadkovej, najlepších post-sovietskych spevákov v 90. rokoch. Účinkoval tiež ako Sergej v Šostakovičovej Lady Macbeth Mcenského okresu.

Larin nahral niekoľko albumov ruských piesní pre značku Chandos.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

 • Lady Macbeth Of Mtsensk - Dmitri Shostakovich: Maria Ewing, Aage Haugland, Sergej Larin, Philip Langridge, Anatoly Kotcherga, Heinz Zednik, Kurt Moll, Elena Zaremba, Orchestre Et Chœurs De L'Opéra Bastille, Myung-Whun Chung - Deutsche Grammophon 437 511-2, 1993, 2CD
 • Mazeppa - Peter Ilyich Tchaikovsky: Sergei Leiferkus · Galina Gorchakova · Sergei Larin · Anatoly Kotcherga · Larissa Dyadkova* · Chorus Of The Royal Opera, Stockholm Gothenburg Symphony Orchestra · Neeme Järvi - Deutsche Grammophon 439 906-2, 1994, 3CD
 • Boris Godunov - Mussorgsky: Berliner Philharmoniker, Claudio Abbado - Sony Classical S3K 58 977, 1994, 3CD [3][4]
 • Songs By The Mighty Handful («Могучая Кучка» Романсы) - Sergej Larin, Eleonora Bekova - Chandos CHAN 9547, 1997, CD
 • Rachmaninov Songs («Рахманинов») - Sergej Larin, Eleonora Bekova - Chandos CHAN 9562, 1997, CD
 • Russian Arias - Sergej Larin, Philharmonia Orchestra, Gennady Rozhdestvensky - Chandos CHAN 9603, 1998, CD
 • Sergej Larin – Portrait - Arte Nova Classics 74321 90049 2, 2002, CD

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

 • Сергей Ларин, Ольга Петерсон: Панцирь для черепахи (беседы о жизни певца и голоса, Рига, Фонд Германа Брауна, 2008, ISBN 978-9984-39-512-8.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. BLAHO, Vladimír. Zpíval po celém světě, doma se ale cítil v Bratislavě. 10 let od předčasné smrti Sergeje Larina [online]. Opera +.cz, 2018_01_13. Dostupné online. (cz)
 2. VEBER, Petr. Antihvězda Sergej Larin [online]. Časopis Harmonie 8/2003. Dostupné online. (cz)
 3. Bleha, Peter, Dadíková, Natália. Do Vídně se vrací Godunov, znovu se Slovenským filharmonickým sborem [online]. Opera +, 2016_05_06. Dostupné online. (cz)
 4. VEBER, Petr. Mussorgsky - Berliner Philharmoniker, Claudio Abbado, Anatoly Kotcherga*, Marjana Lipovšek, Samuel Ramey, Sergei Larin, Sergei Leiferkus, Philip Langridge – Boris Godunov [online]. Discogs.com. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sergej Larin na anglickej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]