Slávik obyčajný

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Slávik obyčajný
Luscinia megarhynchos - 01.jpg
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Luscinia megarhynchos
Brehm, 1831
Synonymá
slávik krovinový, slávik lesný
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku
Luscinia megarhynchos

Slávik obyčajný (iné názvy: slávik krovinový, slávik lesný; lat. Luscinia megarhynchos) je malý vták z čeľade drozdovité. Má dĺžku tela asi 165 mm. Spieva aj v noci [2]. Vyskytuje sa v nížinách a kotlinách Slovenska. Počet hniezdiacich párov je 10 000 – 20 000 a populačný trend je stabilný [3]. Žije na okrajoch listnatých lesov s hustým podrastom, v brehových porastoch riek, vo vetrolamoch a poľných lesíkoch. Je sťahovavý. Prilieta v apríli a odlieta v auguste. Zimuje v Afrike, severne od pásma pralesov [4]. Živí sa hmyzom, larvami, húsenicami zriedka aj pavúkmi, koncom leta aj bobuľovými plodmi [2].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. IUCN Red list 2016.2.
  2. a b FERIANC, Oskár. Vtáky Slovenska 2. Bratislava : VEDA, 1979.
  3. Atlas vtákov – slávik krovinový / slávik obyčajný [online]. SOS/BirdLife Slovensko, [cit. 2016-02-06]. Dostupné online.
  4. DANKO, Štefan; DAROLOVÁ, Alžbeta; KRIŠTÍN, Anton (ed), kolektív autorov. Rozšírenie vtákov na Slovensku. Bratislava : VEDA, 2002. ISBN 80-224-0714-3.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]