Slávik obyčajný

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Slávik obyčajný
Luscinia megarhynchos - 01.jpg
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Luscinia megarhynchos
Brehm, 1831
Synonymá
slávik krovinový, slávik lesný
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku
Luscinia megarhynchos

Slávik obyčajný' alebo slávik krovinový alebo slávik lesný (lat. Luscinia megarhynchos) je malý vták z čeľade drozdovité. Má dĺžku tela asi 165 mm. Spieva aj v noci [1]. Vyskytuje sa v nížinách a kotlinách Slovenska. Počet hniezdiacich párov je 10 000 – 20 000 a populačný trend je stabilný [2]. Žije na okrajoch listnatých lesov s hustým podrastom, v brehových porastoch riek, vo vetrolamoch a poľných lesíkoch. Je sťahovavý. Prilieta v apríli a odlieta v auguste. Zimuje v Afrike, severne od pásma pralesov [3]. Živí sa hmyzom, larvami, húsenicami zriedka aj pavúkmi, koncom leta aj bobuľovými plodmi [1].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b FERIANC, Oskár. Vtáky Slovenska 2. Bratislava : VEDA, 1979.
  2. Atlas vtákov – slávik krovinový / slávik obyčajný [online]. SOS/BirdLife Slovensko, [cit. 2016-02-06]. Dostupné online.
  3. DANKO, Štefan; DAROLOVÁ, Alžbeta; KRIŠTÍN, Anton (ed), kolektív autorov. Rozšírenie vtákov na Slovensku. Bratislava : VEDA, 2002. ISBN 80-224-0714-3.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]