Socha Svätopluka na Bratislavskom hrade

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jazdecká socha Svätopluka na Bratislavskom hrade
Jazdecká socha Svätopluka – pohľad z druhej strany

Socha Svätopluka je nadrozmerná jazdecká bronzová socha zobrazujúca Svätopluka, tretieho panovníka Veľkej Moravy, ktorá sa nachádza na nádvorí Bratislavského hradu. Autorom sochy je Ján Kulich.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Socha odliata z bronzu je spolu so žulovým podstavcom vysoká 7,8 metra. Na podstavci je plaketa s nápisom Svätopluk a označenie Kráľ starých Slovákov. Na podstavci je tiež citovaný začiatok textu buly Industriae tuae pápeža Jána VIII., ktorú Svätoplukovi poslal v roku 880.

Okolnosti vzniku[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa niektorých médií stojí socha Svätopluka na Bratislavskom hrade z iniciatívy expremiéra Roberta Fica[1]. O postavení jazdeckého súsošia hovoril vtedajší premiér Fico vo svojom vystúpení v rámci osláv 190. výročia narodenia prvého predsedu SNR Jozefa Miloslava Hurbana v Hlbokom už v júni 2007. "Pýtajme sa sami seba - ako to, že na Bratislavskom hrade nestojí Svätoplukova socha na koni,“ uviedol[2].

Ako zdroj financovania bronzového odliatku sochy sa uskutočnila finančná zbierka, ktorú organizovalo občianske združenie Svätopluk.[3].

Toto občianske združenie bolo založené z iniciatívy vtedajších troch najvyšších ústavných činiteľov – prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča, predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Pavla Pašku a predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica[4].

Odhalenie sochy[upraviť | upraviť zdroj]

Odhalenia sochy Svätopluka 6. júna 2010, necelý týždeň pred parlamentnými voľbami, sa okrem troch najvyšších ústavných činiteľov zúčastnili najmä ministri, poslanci a župani strany Smer[5]. Tento fakt kritizovali viacerí slovenskí politici ako napr. podpredsedníčka SNS Anna Belousovová, predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský a šéf poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos, ktorí odhalenie sochy označili ako politickú akciu Smeru, predvolebnú agitáciu a predvolebnú kampaň. [6].

Vznik expertnej skupiny po voľbách v roku 2010[upraviť | upraviť zdroj]

Po voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky v roku 2010 novozvolený predseda Národnej rady Slovenskej republiky Richard Sulík zostavil pod vedením historičky Maríny Zavackej expertnú skupinu, ktorá mala posúdiť umelecký a historický aspekt sochy. Komisia sa vo svojom stanovisku okrem odborných argumentov vyjadrila k soche v tomto zmysle: Historické osobnosti tvoriace súčasť národných dejín si nemožno prisvojovať na akékoľvek stranícko-partikulárne ciele. Inštalácia akéhokoľvek pomníka na každom podobnom mieste by mala byť výsledkom širšieho konsenzu a nie rozhodnutím úzkej stranícko-politickej špičky jednej politickej strany - navyše v období tesne pred voľbami (pozri text Správy)

Opačný názor vyjadrili členovia odbornej komisie pri Slovenskom historickom ústave a Historickom odbore Matice slovenskej pod vedením historika a medievalistu Richarda Marsinu. Okrem odborných argumentov sa komisia nazdáva, že došlo k spolitizovaniu kampane vedenej proti soche, pričom cieľom je odstrániť sochu z nádvoria a zmeniť súčasný text na podstavci sochy. [7] V úvode stanoviska sa uvádza: Pani Marína Zavacká je verejnosti všeobecne známa svojimi negatívnymi názormi na jazdeckú sochu kráľa Svätopluka a zostavila komisiu zloženú výlučne z osôb, ktoré sa politicky a publicisticky aktívne angažujú za odstránenie jazdeckej sochy kráľa Svätopluka z Čestného nádvoria Bratislavského hradu. Týmto bola od počiatku spochybnená objektivita komisie. Text tiež informuje, že dňa 18. augusta 2010 sa riaditeľ Slovenského historického ústavu písomne obrátil na predsedu NR SR so žiadosťou o doplnenie ustanovenej Závackej komisie o ním navrhovaných odborníkov, alebo o poverenie renomovaného historika a medievistu, univerzitného profesora Richarda Marsinu zostavením ďalšej komisie, ktorá by pre pána predsedu NR SR takisto pripravila odborné stanovisko na sochu kráľa Svätopluka. Pán predseda NR SR... neodpovedal. (pozri text Stanoviska)

Úprava sochy[upraviť | upraviť zdroj]

V októbri 2010 na podnet predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Richarda Sulíka autor sochy Ján Kulich prekryl rovnoramenný dvojkríž na štíte sochy kovovou puklicou. Sulík túto úpravu vysvetlil ako zabránenie vzbudzovania asociácií dvojkríža na štíte so znakom Hlinkovej gardy.[8]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. OKS navrhuje vrátiť Svätopluka objednávateľovi [online]. . Dostupné online. Archivované 2020-07-23 z originálu.
  2. Cesta Svätopluka na Bratislavský hrad [online]. . Dostupné online. Archivované 2010-09-12 z originálu.
  3. Ako to uskutočníme [online]. . Dostupné online. Archivované 2013-10-25 z originálu.
  4. Občianske združenie Svätopluk - O nás [online]. . Dostupné online. Archivované 2013-10-25 z originálu.
  5. Svätopluka na Hrade vítali červené zástavy [online]. . Dostupné online.
  6. Deklarovaná jednota nebola, na odhalenie sochy prišli len lídri Smeru [online]. . Dostupné online.
  7. Svätopluk by mal na Hrade zostať, tvrdí Matica [online]. . Dostupné online.
  8. Kulich sa dohodol aj so Sulíkom, dvojkríž prekryl [online]. . Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 48°08′30″S 17°06′00″V / 48,141713°S 17,100002°V / 48.141713; 17.100002