Stepníkovité

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
stepníkovité
Eresus cinnaberinus.jpg
stepník červený
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Eresidae
C. L. Koch, 1851
Distribution.eresidae.1.png
Rozšírenie čeľade stepníkovité.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Stepníkovité (Eresidae) je čeľaď dvojpľúcnych pavúkov, ktoré žijú najmä s Afrike a Euroázii. Sú to veľké pavúky s výrazným pohlavným dimorfizmom.

Majú robustný vzhľad, môžu dorastať do veľkosti od 10 do 25 mm. Svojou mohutne vyvinutou hlavovou časťou hlavohrude vzdialene pripomínajú pavúky z čeľade skákavkovité, ale v porovnaní s nimi majú oveľa menšie oči. Štyri lemujú kraj karapaxu, za prednými strednými bezprostredne nasleduje ďalšia dvojica. Zostávajúce dve sú posadené ďaleko od seba až za zadný okraj temena hlavového hrboľu. Niektoré rody stepníkovitých si budujú podzemné nory – samce týchto druhov bývajú často veľmi pestro sfarbení. Iné rody (Stegodyphus) si budujú siete na vegetácii. Kopulácia stepníkovitých sa zaobíde bez zložitých zásnubných hier, aké sú typické pre väčšinu ostatných skupín pavúkov, samec pri nej nie je ohrozený.

Rozšírenie[upraviť | upraviť kód]

Na Slovensku sa vyskytuje len jeden veľmi nápadný druh stepník červený (Eresus cinnabarinus (= niger)). Možno ho nájsť na teplých lokalitách. Samica sa vidí zriedka, lebo žije skryto pod kameňmi a v zemných norách.

Systematika[upraviť | upraviť kód]

Pozri aj: Zoznam druhov z čeľade stepníkovité

V súčasnosti je popísaných 101 druhov v 10 rodoch

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]