Stuart Sutcliffe

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Stuart Sutcliffe
anglický gitarista
Narodenie 23. jún 1940
Edinburgh, Škótsko
Úmrtie 10. apríl 1962 (21 rokov)
Hamburg, Nemecko
Odkazy
Webstránka stuartsutcliffeart.com

Stuart Fergusson Victor Sutcliffe (* 23. jún 1940 – † 10. apríl 1962) bol dva roky hráčom na basovú gitaru v začiatkoch hudobnej kariéry skupiny The Beatles. Spolu s Johnom Lennonom vymysleli názov skupiny The Beatles, s ktorou začali hrávať v nemeckom Hamburgu. Tu sa Sutcliffe stretol s fotografkou Astrid Kirchherr, s ktorou sa neskôr zasnúbil.

V Hamburgu začal Sutcliffe navštevovať umeleckú školu Hamburg College of Art, kde študoval u Eduarda Paolozziho, jedného z neskorších predstaviteľov umeleckého štýlu, známeho pod názvom pop art. Obrazy Stuarta Scliffa sú charakterizované ako diela v štýle abstraktného expresionizmu.

Stuart Sutcliffe počas štúdia v Hamburgu trpel silnými bolesťami hlavy, ktorých príčinu nemeckí lekári nedokázali presnejšie diagnostikovať. Zomrel na krvácanie do mozgu 10. apríla 1962 v aute vedľa Astrid Kirchherr počas prepravy na lekárske vyšetrenie.

Na kompilácii Anthology 1 od kupiny The Beatles z roku 1995 sa nachádza viacero predtým nepublikovaných nahrávok. Na obale tohto albumu je vpravo hore Sutcliffova fotografia, jeho postava sa nachádza aj na obale albumu Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band z roku 1967.

Ako hráč na basovú gitaru je Sutcliffe uvedený v troch nahrávkach, ktoré skupina urobila v roku 1960. Sú to skladby „Hallelujah, I Love Her So“, „You'll Be Mine“, a „Cayenne“.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ”The Beatles Anthology” 1995


The Beatles
Členovia
John LennonPaul McCartneyGeorge HarrisonRingo Starr
Bývalí členovia
Stuart SutcliffePete Best
Diskografia

Štúdiové albumy: Please Please MeWith the BeatlesA Hard Day’s NightBeatles for SaleHelp!Rubber SoulRevolver
Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club BandMagical Mystery TourThe BeatlesYellow SubmarineAbbey RoadLet It Be

Filmy: A Hard Day’s NightHelp!Magical Mystery TourYellow SubmarineLet It Be