Please Please Me

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Please Please Me
Please Please Me
Dátum vydania 22. marec 1963
Nahraný 11. september1962
26. november 1962
11. február 1963
(Abbey Road Studios, Londýn)
Žáner Rock, Klasický rock
Dĺžka 32:45
Vydavateľstvo Parlophone
Producent George Martin
Odborné recenzie
The Beatles – chronológia
' Please Please Me
(1963)
With the Beatles
(1963)

Please Please Me je debutový album britskej rockovej skupiny The Beatles, ktorý 22. marca 1963 vydalo hudobné vydavateľstvo Parlophone. Autormi ôsmich zo štrnástich skladieb tohto albumu je dvojica Lennon/McCartney. Album vyšiel po tom ako sa „Chrobáci“ stali na anglickom hudobnom trhu úspešnými singlami „Please Please Me“ (#1) a „Love Me Do“ (#17).

V máji 1963 sa tento album dostal na vrchol britských hitparád a zostal na ňom tridsať týždňov, kým ho nevystriedal album With the Beatles. Pre hudobný trh Spojeného kráľovstva bolo toto neobvyklé, nakoľko sa v tomto období na vrchole predaja držali väčšinou albumy s filmovou hudbou a s ľahkými piesňami na počúvanie.

V roku 2003 sa tento album dostal na 39. miesto rebríčka 500 najlepších albumov všetkých čias, ktorý zverejnil časopis Rolling Stone. Bol šiestym albumom v poradí, z jedenástich ktoré sa od skupiny The Beatles do tohoto rebríčka dostali. Pred ním sa umiestnili albumy Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, Revolver, Rubber Soul, The Beatles (The White Album) a Abbey Road.

Dve skladby z albumu Please Please Me, „I Saw Her Standing There“ a „Please Please Me“ sa nachádzajú v zozname The 500 Greatest Songs of All Time.

Nahrávanie albumu[upraviť | upraviť zdroj]

Pre britské popové vinylové LP albumy v dobe nahrávania bol normovaný počet skladieb na jednu stranu po siedmich. Pre Spojené štáty bola norma maximálne päť až šesť piesní na každú stranu a zvyšné štyri boli vydané na dvoch singloch. Dňa 11. februára 1963 bolo v hudobných šúdiách vydavateľstva EMI (neskô nazvaných Abbey Road Studios), producentom George Martinom a skupinou The Beatles začaté priame (naživo) nahrávanie piesní, ktoré skončilo po 585 minútach (9 hodín a 45 minút). V troch (približne trojhodinových) blokoch tohto nahrávacieho dňa nahrala skupina The Beatles iba mierne upravenú reprezentačnú vzorku repertoáru, s ktorým dovtedy vystupovala v Liverpoolskom Cavern Clube. Pôvodným zámerom George Martina bolo nahrať živé vystúpenie skupiny pred domácim publikom v Caverne 9. decembra 1962, no pre určité technické problémy od neho upustil. Poslednou skladbou nahrávania v štúdiu bola coververzia skladby „Twist and Shout“. Počas výroby albumu Please Please Me bola nahratá aj skladba „Hold Me Tight“, ktorá bola vydaná až na nasledujúcom albume With the Beatles.

Celý tento nahrávací deň stál kapelu The Beatles 400 libier. Piesne boli nahrávané na dvojstopý páskový magnetofón. Väčšia časť nástrojov bola na jednej zo stôp, na druhej stope bola nahrávka spevu. Mono a stereo verzie skladieb boli nahrávané naraz. V stereo skladbách boli stopy rozdelelné jedna do ľavého a druhá do pravého kanálu spolu s ozvenou, ktorá mala tieto stopy spájať. Tento spôsob mixovania sterea bol v tejto dobe bežný no mal neblahý dopad na počúvanie nahrávok v slúchadlách.

Zoznam skladieb[upraviť | upraviť zdroj]

Zoznam na vinylovom LP. Autormi skladieb je dvojica McCartney/Lennon, ak nie je uvedené ináč.

Strana A[upraviť | upraviť zdroj]

 1. „I Saw Her Standing There“ – 2:55
 2. „Misery“ – 1:50
 3. „Anna (Go to Him)“ (Arthur Alexander) – 2:57
 4. „Chains“ (Gerry Goffin/Carole King) – 2:26
 5. „Boys“ (Luther Dixon/Wes Farrell) – 2:27
 6. „Ask Me Why“ – 2:27
 7. „Please Please Me“ – 2:03

Strana B[upraviť | upraviť zdroj]

 1. „Love Me Do“ – 2:22
 2. „P.S. I Love You“ – 2:05
 3. „Baby It's You“ (Mack David/Barney Williams/Burt Bacharach) – 2:38
 4. „Do You Want to Know a Secret“ – 1:59
 5. „A Taste of Honey“ (Bobby Scott/Ric Marlow) – 2:05
 6. „There's a Place“ – 1:52
 7. „Twist and Shout“ (Phil Medley/Bert Russell) – 2:33

Výroba albumu[upraviť | upraviť zdroj]

The Beatles[upraviť | upraviť zdroj]

Spolupráca a produkcia[upraviť | upraviť zdroj]