Svätá Ampula

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pôvodná sv. Ampula v relikviári

Svätá Ampula bola sklenená banka obsahujúca svätý olej, ktorý slúžil na pokrstenie kráľa Clovisa I. Názov pochádza z latinčiny zo slova „ampulla“ (malý flakón alebo sklenená banka) alebo zo saského slova „ampel“. Tento balzam bola zmiešanina z oleja, ktorým krstili kráľa Klovisa a oltárnej sviatosti, ktorá slúžila pri pomazaní francúzskych kráľov pri korunovačnej ceremónii. Bola uložená v opátstve Saint-Remi v Reimsi.

Počas Francúzskej revolúcie bola verejne roztrieštená 7. októbra 1793 v Reimsi na dnešnom Place de Royale Philippom Rühlom o podstavec sochy Ľudovíta XV. Rühl ju vopred odzátkoval, rozbil a jej zvyšky boli uložené spolu so sochou v miestnej zlievárni kanónov.

Napriek zlému stavu ampuly konštitučný radca Jules-Armand Seraine a mestský dôstojník Philippe Hourelle zozbierali to, čo zostalo z obsahu svätej ampuly a skryli to. Potom časť odovzdali pánovi Bouré, radcovi v Berry-au-Bac a Lecomtovi, sudcovi tribunálu v Reimsi. Navyše, pretože relikviár bol zničený, občan Louis Champagne Prévoteau pozbieral dva úlomky skla z ampuly, na ktorých zostávali zvyšky balzamu. 22. mája 1825 arcibiskup reimský uskutočnil preliatie zvyškov s výnimkou tých, ktoré mal Philippe Hourelle a ktoré stratili jeho dedičia, do svätenej vody a potom do nového relikviáru pripraveného pred časom na pomazanie Karola X. o štyri dni neskôr, teraz uchovávaného v Palais du Tau 4.

V roku 1906, kvôli vylúčeniu arcibiskupa po oddelení cirkvi od štátu bola ampula premiestnená arcibiskupom Mgr. Louis-Josephom Luçonom po opätovnom preliatí do inej sklenenej banky a ním uchovávaná. Svätý balzam je dnes uložený v reimskom arcibiskupstve.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sainte Ampoule na francúzskej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Svätá Ampula alebo Olej zo svätých