Talos (dinosaurus)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Talos
Talos sampsoni.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Talos sampsoni
Zanno et al., 2011
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Talos je vyhynutý rod dravého dinosaura z čeľade Troodontidae, žijúceho v období vrchnej kriedy (stupeň kampán, asi pred 75 Ma) na území dnešného Utahu (USA). Jeho jediným druhom je Talos sampsoni.

Nález a pomenovanie[upraviť | upraviť kód]

Holotyp nesie označenie UMNH VP 19479 a pozostáva z čiastočnej postkraniálnej kostry nedospelého jedinca (kosti predných a zadných končatín, panva, časti chrbtových stavcov a výbežky chvostových stavcov). Skameneliny tohto dinosaura boli objavené v roku 2008 na území Grand Staircase-Escalante National Monument v štáte Utah. Pomenované boli skupinou amerických paleontológov v roku 2011. Rodové meno odkazuje na grécku mytologickú postavu menom Talós. Druhové meno je stanovené na počesť paleontológa Dr. Scotta D. Sampsona, ktorý sa podieľal na výskume.[1]

Opis[upraviť | upraviť kód]

Talos dosahoval dĺžky asi 2 metrov a hmotnosti okolo 38 kilogramov. Jeden z kosákovitých pazúrov tohto dinosaura bol poškodený, čo svedčí o jeho funkcii ako zbrane, pomáhajúcej v love. Blízkymi príbuznými tohto dinosaura boli rody Byronosaurus, Saurornithoides, Zanabazar a Troodon.[1]

Galéria[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. a b ZANNO, L. E., VARRICCHIO, D. J., O'CONNOR, P. M., TITUS, A. L., KNELL, M. J.. A new troodontid theropod, Talos sampsoni gen. et sp. nov., from the Upper Cretaceous Western Interior Basin of North America. PLoS ONE, 2011, roč. 9, čís. 6, s. e24487. DOI10.1371/journal.pone.0024487.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Talos na českej Wikipédii a Talos (dinosaur) na anglickej Wikipédii.