Preskočiť na obsah

Tarbosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tarbosaurus

Lebka Tarbosaura.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Tarbosaurus bataar
Maleev, 1955
Synonymá
Maleevosaurus, Jenghizkhan, Chingkankousaurus
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Tarbosaurus bol veľmi veľký dravý dinosaurus blízko príbuzný rodu Tyrannosaurus. Známy je z dobrých pozostatkov ako dospelých, tak nedospelých jedincov. Žil pred približne 70 miliónmi rokov na území dnešného Mongolska. Jediný druh je Tarbosaurus bataar.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Skamenelina tarbosaura v múzeu v Muensteri.

Tarbosaurus bol typický vyspelý tyranosaurid – disponoval veľkou hlavou so silným žuvacím svaltsvom, krátkymi prednými končatinami, ktoré boli vybavené len dvoma prstami. Váha celého tela spočívala na silných zadných končatinách, kým prednú časť tela vyvažoval pomerne krátky svalnatý chvost. Na rozdiel od tyranosaura bol tarbosaurus o niečo ľahšie stavaný (čo možno súvisí s absenciou veľkých rohatých dinosaurov v kriedovej Ázii) a mal značne užšiu a menej masívnu lebku.

Vo svojom okolí predstavoval najväčšieho dravca. Podobne ako tyranosaurus, zrejme ani tarbosaurus nebol dobrým bežcom. Napriek tomu bol rýchlejší než väčšina veľkých bylinožravých dinosaurov v okolí. Nemusel však byť výlučný lovec, keďže svojou silou ľahko odohnal menších predátorov od ich koristi. Medzi prípadnú korisť tarbosaura zrejme patrili najmä ornitopody z čeľade Hadrosauridae.

Druhy[upraviť | upraviť zdroj]

Zvyčajne sa uvádza, že Tarbosaurus je známy z dvoch druhov – Tarbosaurus efremovi a Tarbosaurus bataar. T. efremovi bol pomerne malý, 8 až 10 m. dlhý, zato však pomerne hojný. Jeho korisťou boli zrejme rovnako veľké hadrosauridy a sauropody. Druhý druh, T. bataar, je tiež síce dobre známy, no vyskytoval sa zriedkavejšie. Pri svojej dĺžke, ktorá sa dosahovala v rozmedzí až 12 metrov si mohol trúfnuť aj na veľké hadrosauridy. Dnes však prevláda názor, že T. efremovi predstavuje len mladé jedince druhu T. bataar.

Druh tyranosaura?[upraviť | upraviť zdroj]

Oddávna mnohí vedci považujú tarbosaura za tak podobného tyranosaurovi, že podľa nich predstavuje ďalší druh rodu Tyrannosaurus. Tento názor však nebol nikdy všeobecne prijatý. Nové štúdie (Harum a kol., 2003) dokonca naznačujú dve blízko príbuzné, ale paleogeograficky oddelené vetvy tyranosauridov, ktoré sa od seba odlišujú stavbou nozdier. Na jednej strane je ázijská vetva (Tarbosaurus a Alioramus), na druhej severoamerická (Tyrannosaurus a Daspletosaurus).

Použitá literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Hurum, Jørn H. and Karol Sabath, 2003. Giant theropod dinosaurs from Asia and North America: Skulls of Tarbosaurus bataar and Tyrannosaurus rex compared. Acta Palaeontologica Polonica 48 (2), 2003: 161-190. [1] Archivované 2005-12-23 na Wayback Machine