Preskočiť na obsah

Telnet

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Balík internetových protokolov
Aplikačná vrstva
HTTP · HTTPS · FTP · SSH · IMAP · SMTP · NNTP · IRC · SNMP · SIP · RTP · NFS a iné
Transportná vrstva
TCP, UDP, SCTP, DCCP a iné
Sieťová vrstva
IPv4, IPv6, ARP a iné
Linková vrstva
Ethernet, Wi-Fi, Token ring, FDDI a iné
Fyzická vrstva
RS-232, EIA-422, RS-449, EIA-485 a iné
z  d  u

Telnet je sieťový komunikačný protokol založený na TCP s in-band signalizáciou. Začal sa vyvíjať od roku 1969 počínajúc RFC 0015 a bol štandardizovaný ako IETF STD 8 (RFC 854 a RFC 855), jeden z prvých internetových štandardov.

Jeho účelom je poskytovať pomerne všeobecný obojsmerný prostriedok komunikácie s osembitovým slovom. Primárnym cieľom je poskytnúť štandardizované rozhranie prostredníctvom siete pre terminálové zariadenia a terminálovo orientované procesy. Tiež je možné jeho využitie na komunikáciu medzi terminálmi navzájom a medzi procesmi navzájom.[1]

Telnet je protokol klient-server, využíva TCP štandardne na porte 23. Medzi aplikácie patria prístup k aplikáciám, MUD hrám, talkerom a BBS.

Bežnou aplikáciou bolo vzdialené prihlasovanie k terminálu, telnet však prenáša údaje v čisto textovej forme, preto ho v tejto aplikácii z dôvodov bezpečnosti nahradil protokol ssh. Hoci rozšírenia protokolu už definujú TLS zabezpečenie a SASL autentifikáciu, väčšina implementácií ich nepodporuje a prevažuje používanie ssh.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. RFC 854

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Telnet Options - Officiálny zoznam priradených čísel volieb na iana.org (po anglicky)