The GazettE

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
The GazettE
The GazettE DOGMA Live.jpg
Základné informácie
Pôvod Kanagawa, Japonsko
Žáner(-re) Alternative metal,[1] hard rock,[2] nu metal[3]
Pôsobenie 2002 – súčasnosť
Vydavateľstvá Matina, King,PS Company, CLJ, Sony Music, JPU, Youkai
Webstránka the-gazette.com
Členovia skupiny:
Ruki
Uruha
Aoi
Reita
Kai
Bývalí členovia
Yune

The GazettE (japonsky - ガゼット Gazetto) je japonská rocková skupina z Kanagawy, založená v marci 2002. Skupina momentálne pôsobí pod Sony Music Japan's VVV Records.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

2002: Predstavenie a prvé diela[upraviť | upraviť zdroj]

Skupina bola sformovaná Rukim (spev), Uruhom (hlavná gitara) a Reitom (bass gitara) v roku 2002 v prefektúre Kanagawa. Títo traja sa rozhodli, že Gazette bude ich posledná skupina. Následne prijali Aoiho (rytmická gitara) a Yuna (bubny) z rozpadnutej visual skupiny Artia.

Pôvodne podpísaní pod Matina, vydali svoj prvý singel "Wakaremichi" (別れ道; Križovatky) a 30. apríla 2002 svoje prvé hudobné video. Do septembra vydali "Kichiku Kyoushi (32sai Dokushin) no Nousatsu Kouza" a ich druhé PV. V októbri odohrali prvé sólo vystúpenie naživo. Na Vianoce bol vydaný súbor piatich piesní Yougenkyou spolu s piesňou "Okuribi".

2003-2004: Nový bubeník, Cockayne Soup a Disorder[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatkom roku 2003 Yune opustil skupinu a bol nahradený Kaiom, ktorý sa dobrovoľne prihlásil ako leader skupiny. Krátko potom GazettE pod PS Company v máji vydali prvé EP s názvom Cockayne Soup. Svoje prvé turné začali so skupinou Hanamuke a počas neho skupiny spolupracovali na dvoch piesňach.

Druhé turné nasledovalo so skupinou Vidoll. Spolu s Vidoll boli uvádzaní v novembrovom vydaní magazínu Cure, ktorý bol zameraný na visual kei skupiny.

28. decembra GazettE vystupovali na Beauti-fool's Feste magazínu Fool's Mate. Neskôr bolo vystúpenie vydané aj na DVD.

16. januára 2004 skupina odohrala sólo vystúpenie v Shibuya-AX, ktoré bolo vydané na DVD ako Tokyo Saihan-Judgment Day. 30. marca vydali svoje piate EP - Madara (Škvrna), ktoré dosiahlo druhé miesto v hudobnom rebríčku Oricon Indie Charts. 26. mája nasledovalo DVD, ktoré obsahovalo šesť hudobných videí a štúdiový dokument. V tom istom mesiaci boli GazettE uvedení aj v magazíne Shoxx.

Druhé koncertné DVD, Heisei Banka, bolo vydané 25. augusta. Počas septembra a októbra koncertovali GazettE taktiež so skupinami z PS Company, Kra a BIS. Ich prvý štúdiový album Disorder (Neporiadok) bol vydaný 13. októbra a následne zaradený do top 5 v Indies Oricon Daily Charts.

2005–2006: Nil a turné Nameless Liberty Six Guns[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatkom roku 2005 sa The GazettE pustili do jarného celo-japonského turné s názvom „Standing Tour 2005 Maximum Royal Disorder“. Finálny koncert sa uskutočnil 17. apríla v Shibuya Kokaido. 9. marca vydala skupina novú pieseň s názvom „Reila“. V júli skupina vydala svoje šieste EP Gama (Žaba), a opäť sa pustila do turné s názvom „Standing Tour 2005 (Gama) the Underground Red Cockroach“. 20. októbra GazettE vydali svoju prvú fotoknihu, Verwelktes Gedicht, ktorá zahŕňala aj exkluzívne CD s piesňou „Kare Uta“ (枯詩, Vysušená báseň). 7. decembra 2005 vydala skupina svoju prvú „veľkú“ skladbu s názvom „Cassis“. Propagačné video bolo natáčané v Rakúsku. 11. decembra vystupovali GazettE aj s ostatnými skupinami združenými pod PS Company na turné „Peace and Smile Carnival 2005“, aby oslávili 5. výročie vzniku PS Company.

Na začiatku roku 2006 si skupina zmenila meno z japonských znakov na latinku a 8. februára vydala svoj druhý štúdiový album Nil. Krátko potom GazettE uskutočnili ďalšie japonské turné „Standing Tour 2006 Nameless Liberty Six Guns“, ktoré zakončili koncertom v aréne Nippon Budokan. V máji vydali svoj prvý súhrnný album Dainihon Itangeishateki Noumiso Gyaku Kaiten Zekkyou Ongenshuu, ktorý obsahoval piesne vydané od roku 2002 do 2004. V ďalšom mesiaci vydali svoje druhé súhrnné DVD Film Bug I., ktoré obsahovalo hudobné videá „Reila“, „Cockroach“ (Šváb), „Cassis“, „Shadow VI II I“ (Tieň VI II I), „Silly God Disco“ a „Taion“. 26. júla prvýkrát vystupovali mimo Ázie v Beethovenhalle v nemeckom Bonne. Koncerty boli organizované v spojitosti s AnimagiC (nemecký anime a manga zjazd).

6. augusta sa uskutočnil festival nazývaný Gazerock Festival Leto 06 (Burst into a Blaze) v Tokyo Big Sight West Hall. V auguste bolo ohlásené vydanie dvoch nových piesní: „Regret“ (Ľútosť) 25. októbra a „Filth in the Beauty“ (Špina v kráse) 1. novembra. K propagácii piesní ohlásili ďalšie turné, „Tour 2006-2007 Decomposition Beauty“. V jeho polovici oznámili, že finálny koncert sa bude konať v Aréne Yokohama.

2007–2009: Stacked Rubbish a Dim[upraviť | upraviť zdroj]

Pieseň „Hyena“ bola vydaná začiatkom roku 2007. Pieseň „Chizuru“ (千鶴, Tisíc žeriavov) bola použitá ako záverečná pieseň kórejského hororu Apartment. 4. júla nasledoval tretí štúdiový album skupiny, Stacked Rubbish (Nakopené smeti). Už za deň dosiahol druhé miesto v rebríčku Oricon. Po albume nasledovalo dlhé propagačné turné s názvom Tour 2007-2008 Stacked Rubbish (Pulse Wriggling to Black), trvajúce od júla 2007 do apríla 2008. Uprostred, v októbri, sa the GazettE pustili do svojho prvého európskeho turné a vystupovali v Anglicku, Fínsku, Francúzsku a v Nemecku. Finále sa uskutočnilo v Kokuritsu Yoyogi kyougijou (Národná športová hala v Jojogi) 19. a 20. apríla 2008.

Na začiatku roku 2008 GazettE spolupracovali s GemCerey (japonský výrobca šperkov). 13. februára vydali pieseň Guren (紅蓮, Purpurový lotos), ktorá dosiahla prvé miesto v rebríčku Oricon. 6. augusta bolo vydané DVD z veľkého finále koncertnej šnúry Stacked Rubbish (Repeated Countless Error) v Národnej športovej hale v Jojogi. Pieseň „Leech“ (Pijavica) vydaná 12. novembra taktiež dosiahla 1. miesto v rebríčku Oricon. 14. júla skupina vystúpila na podujatí Music Japan 2008 (televízny program na NHK) s ďalšími skupinami ako Alice Nine, Plastic Tree, LM.C a Mucc.

23. augusta The GazettE organizovali festival s názvom Gazerock Festival Leto 08 (Burst into a Blaze) vo Fuji-Q Conifer Forest (Ihličnatý les Fuji-Q).

Počas októbra bola skupina na turné pre fankluby s názvom Standing Live Tour 08 (From the Distorted City - Zo Zdeformovaného Mesta); názov sa odvoláva na pieseň „Distorted Daytime“ (Zdeformovaný denný čas), ktorý zobrazuje Tokio ako "zdeformované mesto" v súvislosti so sociálnymi a politickými krízami, ktoré zasahujú Japonsko.

15. novembra 2008 GazettE realizovali svoju prvú tajnú show na stanici Shinjuku. Pôvodne sa očakávalo okolo 250 ľudí, ale zúčastnilo sa jej viac ako 700. Kvôli veľkému množstvu ľudí na uliciach bola polícia nútená zrušiť akciu už po dvoch skladbách.

3. januára 2009 vystupovali GazettE, spolu s ostatnými skupinami PSC, na turné Peace and Smile Carnival 2009 v Nippon Budokan, na oslavu 10 výročia založenia PS Company. Práve tam oznámili, že 25. marca bude vydaná nová pieseň s názvom „Distress and Coma“ (Úzkosť a kóma). Vydaniu predchádzalo vystúpenie s názvom Live 09 (7-Seven-) na oslavu 7. výročia založenia skupiny v Makuhari Messe.

15. júla vydala skupina svoj 4. štúdiový album Dim, po ktorom nasledovalo ďalšie celojaponské turné začínajúce v lete. Finálny koncert sa uskutočnil 5. septembra v Saitama Super Arena. 7.októbra vydali pieseň „Before I Decay“ (Predtým ako sa rozložím). Následne The GazettE vystúpili na V'Rock Festival 2009 v Makuhari Messe, ktorý sa konal 24. októbra.

V decembri na Štedrý deň uskutočnili koncoročný koncert s názvom Live 09 (A Hymn of the Crucifixion) v Tokyo Big Sight.

2010–2011: Zmena značky a Toxic[upraviť | upraviť zdroj]

17. marca sa skupina pustila do turné Standing Live Tour 10 (The End of Stillness) v Zepp Tokyo. Po skončení fanklub turné ohlásili produkciu novej piesne a ďalšie turné s názvom Tour 10 Nameless Liberty Six Bullets. Turné začalo v júli dvomi po sebe nasledujúcimi nočnými koncertami v Nippon Budokan. Medzi všetkými týmito udalosťami skupina zverejnila, že prestúpia z King Records do Sony Music Records. „Shiver“ (Triaška) bola prvá pieseň pod novou značkou, navyše bola vybraná ako „otváracia pieseň“ pre anime sériu Kuroshitsuji II. (Temný Sluha II.) od Sony. 4. augusta 2010 vydali svoje 3. súhrnné DVD, Film Bug II, ktoré obsahuje desať videoklipov od „Regret“ až po „Before I Decay“.

Hneď po vydaní skladby „Shiver“ skupina oznámila, že koniec Tour 10 Nameless Liberty Six Bullets sa bude konať v Tokyo Dome a budú vydané ďalšie 2 single: Red (Červený) a Pledge (Záruka).

V marci 2011 sa skupina pustila do ďalšieho turné len pre fankluby: Live Tour 11 (Two Concept Eight Nights -Abyss/Lucy-) a 9th Birth (Day 9 -Nine-) v Zepp Tokyo. 23. marca mal byť vydaný súhrnný album, Traces Best of 2005-2009 a DVD z koncertu The Nameless Liberty z 26. decembra 2010 v Tokyo Dome. Kvôli katastrofe v Japonsku oboje vyšlo až 6. apríla.

25. mája 2011 vyšiel nový singel Vortex (Vír). V júli 2011 sa Ruki a Aoi pripojili k PS Carnival Tour 2011 Summer 7 Days v Shibuji. Ruki bol v dočasnej skupine s názvom Lu/V a Aoi bol v dočasnej skupine, ktorá bola pomenovaná Aoi with Bon:cra-z. The GazettE taktiež vystupovali na festivale 2011 Summer Sonic Festival, ktorý sa konal 13. a 14. augusta v Osake a Tokiu. 18. septembra skupina vystupovala na Inazuma Rock Festival 2011 s TM Revolution.

The GazettE konečne oznámili vydanie novej piesne „Remeber the Urge“ (31. august), nového albumu Toxic (Toxický) (5. október) a turné pomenovaného Live Tour 11 Venomous Cell. Turné odštartovalo 10. októbra v International Forum Hall A. Skupina vystúpila v 27. mestách a do konca roka odohrala 28 predstavení. 14. januára sa uskutočnilo veľké finále v aréne Yokohama s titulným názvom Tour 11-12 Venomous Cell -the Finale- Omega. 3. októbra boli The GazettE ocenení ako "Najžiadanejší umelci roku 2010" od J-Melo Awards 2011.

2012: Division a turné Groan of Diplosomia[upraviť | upraviť zdroj]

Na záverečnom koncerte turné Venmous Cell GazettE oznámili, že na oslavu ich desiateho výročia sa uskutoční koncert s názvom Standing Live 2012 10th Anniversary -The Decade- a bude sa konať 10. marca 2012 v Makuhari Messe. Záznam tohto vystúpenia bol vydaný aj na DVD.

24. februára získala skupina už druhé ocenenie od J-Melo Awards ako "Najžiadanejší umelci roku 2012".

GazettE taktiež oznámili vydanie nového albumu Division (Oddelenie). V Japonsku vyšiel Division 29. augusta, v Európe 1. októbra (cez JPU Records). Už pred vydaním bolo odhalené, že sa bude skladať z celkom nových piesní. Na jeho propagáciu skupina zahájila celonárodné turné Live Tour 12 -Division- Groan of Diplosomia 01, ktoré sa začalo 8. októbra a skončilo 29. novembra. Ešte predtým sa pustila do turné len pre členov fanklubov s názvom Standing Live Tour 12 -Heresy Presents- Heterodoxy. Odštartovalo 4. júla a skončilo sa 29. augusta. 4. augusta GazettE vystúpili na A-Nation Musicweek 2012 v Národnej športovej hale v Jojogi. 16. a 17. septembra vystupovali na Kishidan Banpaku 2012 v Čibe. 11. októbra sa pripojili k hudobnému festivalu Rising Sun Rock Festival 2012 v Eze.

2013-súčasnosť: Beautiful Deformity a turné Magnificent Malformed Box[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé turné v roku 2013 nieslo názov Live Tour 13 Division Groan of Diplosomia 02. Odštartovalo 2. februára v Sapporo Shimin Hall a skončilo sa výročným koncertom, Gazette Live Tour 12-13 Division Groan of Diplosomia Melt, 10. marca v Saitame Super aréne. 26. júna bolo vydané DVD, ktoré obsahovalo záznam z tohto finálneho koncertu a nieslo rovnomenný názov.

The Gazette taktiež vystúpili na ruskom rockovom festivale Kubana, ktorý sa už piatykrát uskutočnil v Anape pri Čiernom mori. Festival trval od 1. do 7. augusta a hostil hviezdy ako Die Ärzte, Scooter, Guano Apes, Bullet for My Valentine, System of a Down a mnoho ďalších. Pre GazettE to bolo prvé vystúpenie v Rusku a prvýkrát v zámorí od ich európskeho turné v roku 2007.

21. augusta bol vydaný nový singel Fadeless (Nemiznúci), ktorý okamžite dosiahol veľký úspech. V októbri má byť vydaný nový album s názvom Beautiful Derormity (Nádherné znetvorenie). The GazettE ohlásili turné, kde ho budú propagovať. Je pomenované The GazettE Live Tour 13 Beautiful Deformity Magnificent Malformed Box, začne sa 2. novembra a skončí 28. decembra.

GazettE taktiež uskutočnili svetové turné, ktoré sa začalo v Latinskej Amerike (Mexiko, Čile, Argentína a Brazília) a pokračovalo v Európe. Skupina odohrala dva koncerty vo Francúzsku (Toulouse, Paríž), dve v Nemecku (Dortmund, Mníchov) a jeden vo Fínsku (Helsinki).

Členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Bývalý členovia

 • Yune (由寧) - bicie, (2002-2003)

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy
Názov Dátum vydania Značka Umiestnenie v rebríčku
Disorder 13.10.2004 PS Company 19
Nil 8.2.2006 King Records 4
Stacked Rubbish 4.7.2007 King Records 3
Dim 15.7.2009 King Records 5
Toxic 5.10.2011 Sony Music 6
Division 29.8.2012 Sony Music 4
Beautiful Deformity 23.10.2013 Sony Music 5


EP
Názov Dátum vydania Značka Umiestnenie
Cockayne Soup 28.5.2003 PS Company 99
Akuyuukai (悪友會 ~あくゆうかい~; Stretnutie zlej spoločnosti) 25.7.2003 PS Company 100
Spermargarita (スペルマルガリィタ) 30.8.2003 PS Company 78
Hankou Seimeibun (犯行声明文; List zodpovednosti) 1.8.2003 PS Company 62
Madara 30.3.2004 PS Company 38
Gama 3.8.2005 PS Company 24


Piesne
Názov Dátum vydania Značka Umiestnenie
Wakaremichi 30.4.2002 Matina
Kichiku Kyoushi (32sai Dokushin) no Nousatsu Kouza 30.8.2002 Matina
Gozen 0-ji no Trauma Radio 1.11.2003 PS Company 273
Zakurogata no Yuuutsu (ザクロ型の憂鬱) 28.7.2004 PS Company 23
Zetsu 28.7.2004 PS Company 24
Miseinen 28.7.2004 PS Company 25
Dainippon Itangeishateki Noumiso Chuzuri Zecchou Zekkei Ongenshuu 28.7.2004 PS Company 102
Reila 9.3.2005 PS Company 8
Cassis 7.12.2005 King Records 6
Regret 25.10.2006 King Records 9
Filth in the Beauty 1.11.2006 King Records 5
Hyena 7.2.2007 King Records 4
Guren (紅蓮; Purpurový lotus) 13.2.2008 King Records 3
Leech 12.11.2008 King Records 2
Distress and Coma 25.3.2009 King Records 3
Before I Decay 7.10.2009 King Records 2
Shiver 21.7.2010 Sony Music 2
Red 22.9.2010 Sony Music 6
Pledge 15.12.2010 Sony Music 2
Vortex 25.5.2011 Sony Music 5
Remeber the Urge 31.8.2011 Sony Music 6
Fadeless 21.8.2013 Sony Music 4


Súhrnné albumy
Názov Dátum vydania Značka Umiestnenie
Dainihon Itangeishateki Noumiso Gyaku Kaiten Zekkyou Ongenshuu 3.5.2006 King Records 34
Traces Best of 2005-2009 6.4.2011 King Records 19
Zhrnutia
 • Yougenkyou (妖幻鏡, Mesiac) (25.12. 2002, Eternal) - (s piesňou "Okuribi" (おくり火))
 • Kaleidoscope (1.5. 2003, PS Company) - (s piesňami "Back Drop Junkie [Nancy]" and "Akai One Piece" (赤いワンピース))
 • Hanamuke & Gazette Live (男尻ツアーファイナル) (6.5. 2003, PS Company) - (s piesňou "Machibouke no Kouen de" (待ちぼうけの公園))
 • Japanesque Rock Collectionz (28.7. 2004) - (s piesňou "Okuribi" (おくり火))
 • Rock Nippon Shouji Nori ko Selection (ロックNIPPON 東海林のり子セレクション) (24.1 2007) - (s piesňou "Cassis")
 • Fuck the Border Line (pocta Kuroyume) (16.2. 2011, Avex Trax) - (s piesňou "C.Y.Head")
 • Under Cover II (pocta TM Revolution) (27.2. 2013) - (s piesňou "Shakin' Love")
Knihy
 • Fotokniha "Verwelktes Gedicht" (20.10.2005, PS Company) - (s piesňou "Kare Uta"(枯詩)
 • Kniha "Nil Band Score" (28.4 2006, King Records)
 • Kniha "Dainippon Itan Geisha-teki Noumiso Gyaku Kaiten Zekkyou Ongen Shuu Band Score" (13.3. 2007, King Records)
 • Kniha "Stacked Rubbish Band Score" (1.3 2008, King Records)
 • Kniha "Dim Band Score" (14.9. 2009, King Records)
 • Kniha "Traces Best of 2005-2009 Band Score" (1.10. 2012, King Records)
 • Kniha "Toxic Band Score" (1.10. 2012, Sony Music Entertainment Japan)
 • Kniha "Division Band Score" (3.2. 2013, Sony Music Entertainment Japan)
Ďalšie vydania
 • "Doro Darake no Seishun" (泥だらけの青春。; Mladosť pokrytá bahnom) (8.10.2003)
 • "Juuyon sai no Knife" (十四歳のナイフ; Štrnásťročný nôž) (11.9. 2004, King Records)
 • "Chigire" (チギレ; Roztrhaný) 10.8. 2005, King Records)

Videografia[upraviť | upraviť zdroj]

DVD (koncerty)
Názov Dátum vydania Značka Umiestnenie
Matina Sai Shusho -Final Prelude- (Various artists) 10.4.2003 Matina
Tokyo Saiban -Judgment Day- 28.4.2004 PS Company 33
Madara 26.5.2004 PS Company 54
Heisei Banka (平成挽歌) 25.8.2004 PS Company 45
Peace & Smile Carnival Tour 2005 (~笑顔でファッキュー~) 2006 King Records 83
Standing Tour 2005 Finálny koncert 17.4. 2005 v Shibuya Kokaido (渋谷公会堂) 6.7.2005 PS Company
Standing Live Tour 2006 [Nameless Liberty.Six Guns...] Finále turné v Nippon Budokan (日本武道館) 6.9.2006 King Records 9
Tour 2006-2007 [Decomposition Beauty] Final Meaningless Art That People Showed v Yokohama Arena 13.6.2007 King Records 5
Tour 2007-2008 Stacked Rubbish Veľké finále [Repeated Countless Error] v Národnej športovej hale Jojogi 6.8.2009 King Records 3
Peace & Smile Carnival Tour 2009 v Nippon Budokan (日本武道館) 15.4.2009 King Records 7
Tour 09 -Dim Scene- Finále v Saitama Super Arena 16.12.2009 King Records 13
The Nameless Liberty 26.12. 2010 v Tokyo Dome 6.4.2011 Sony Music 10
Tour 11-12 Venomous Cell Finale Omega Live 14.1. v Yokohama Arena 9.3.2012 Sony Music 1
The Gazette 10th Anniversary The Decade 10.3. v Makuhari Messe 9.1.2013 Sony Music 4
Live Tour 12-13 [Division] Final Melt v Saitama Super Arena 26.6.2013 Sony Music 10
Súhrnné PV
Názov Dátum vydania Značka Umiestnenie
Film Bug I 7.6.2006 King Records 10
Film Bug I 4.8.2010 King Records 7

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. "The GazettE at AllMusic"
 2. Daisuke Kikuchi. Fans of the GazettE spread news abroad. The Japan Times, 18 October 2012. Dostupné online [cit. 2015-12-13].
 3. EREMENKO, Alexey. The Gazette – Stacked Rubbish [online]. AllMusic. All Media Network, [cit. 2015-12-11]. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku The Gazette (band) na anglickej Wikipédii.