Theiophytalia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Theiophytalia
TheiophytaliaType.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Theiophytalia kerri
Brill a Carpenter, 2006
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Theiophytalia je vyhynutý rod ornitopóda, ktorý žil v období spodnej kriedy (stupne apt až alb, asi pred 112 miliónmi rokov)[1] na území dnešného Colorada v USA.[2] Typovým a zároveň jediným doteraz známym druhom je Theiophytalia kerri.

Etymológia[upraviť | upraviť kód]

Rodové meno v preklade znamená „záhrada bohov“ a je odvodené od miesta objavu lebky, ktorá je jediným zachovaným pozostatkom tohto dinosaura. Lokalita sa skutočne volá Garden of the Gods a nachádza sa neďaleko Colorado Springs. Druhové meno kerri je poctou objaviteľovi lebky – Jamesovi Hutchinsonovi Kerrymu.

Objav a opis[upraviť | upraviť kód]

Rekonštrukcia kostry kamptosaura (O. C. Marsh); na základe čiastočnej lebky, ktorá je dnes radená rodu Theiophytalia.

Holotyp, ktorým je nekompletná lebka, bol objavený už v roku 1878, o 8 rokov neskôr sa potom dostal k paleontológovi Othnielovi C. Marshovi. Ten opísal nález ako Camptosaurus amplus. Neskôr ďalší paleontológ Gilmore o tomto materiáli naďalej referuje ako o kamptosaurovi a v roku 1909 považuje nález za vrchnojurský (súčasť morrisonského súvrstvia).[3] Brill a Carpenter však v roku 2006 vykonali detailnú analýzu staroby a mikroskopickej štruktúry nálezu a dospeli k presvedčeniu, že ide o súčasť súvrstvia Purgatoire, ktoré je už spodnokriedovej staroby.

Ďalšie detaily v anatómii lebky tiež jasne dokazujú, že nejde o zástupcu kamptosaura. Vo svojom článku autori uvádzajú, že Theiophytalia je akýmsi odvodeným medzistupňom medzi kamptosaurom a iguanodonom.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Theiophytalia na českej Wikipédii.
  1. CARPENTER, K., ISHIDA, Y. Early and "Middle" Cretaceous Iguanodonts in Time and Space. Journal of Iberian Geology, 2010, roč. 36, čís. 2, s. 145–164. Dostupné online. DOI10.5209/rev_JIGE.2010.v36.n2.3.
  2. BRILL, K.; CARPENTER, K.. Horns and Beaks: Ceratopsian and Ornithopod Dinosaurs. Ed. Carpenter, Kenneth. Bloomington : Indiana University Press., 2006. Kapitola A Description of a New Ornithopod from the Lytle Member of the Purgatoire Formation (Lower Cretaceous) and a Reassessment of the Skull of Camptosaurus, s. 49–67.
  3. GILMORE, C.W.. Osteology of the Jurassic reptile Camptosaurus, with a revision of the species of the genus, and descriptions of two new species. Proceedings of the United States National Museum, 1909, roč. 36, s. 197–332.