Timimus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Timimus
Timimus.tif
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Timimus hermani
Thomas Rich a Patricia Vickers-Richová, 1993
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Timimus bol rod malého teropóda, žijúceho v období spodnej kriedy na území dnešnej Austrálie. Patrí teda medzi tzv. polárne dinosaury, obývajúce územia vo vnútri niekdajšieho južného polárneho kruhu. Jediný druh je Timimus hermani.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Typový druh T. hermani bol formálne opísaný paleontológom Dr. Thomasom Richom a jeho manželkou Patriciou Vickers-Richovou v roku 1993 na základe dvoch stehenných kostí dvoch rôznych jedincov (dospelý jedinec a mláďa, dĺžka 43,2 a 19,5 cm).[1] Ležali len necelý meter od seba a na mieste boli objavené aj stavce, patriace pravdepodobne rovnakému druhu. Tento menší dravý dinosaurus by mohol patriť medzi rýchlonohé ornitomimosaury, nie je to však isté. Je nepravdepodobné, že by bolo niekedy v budúcnosti objavené podstatne viac materiálu z tohto dinosaura. Dôvodom je veľmi neúplný sled hornín a lokalít v danej oblasti.

Rodové meno Timimus („Timov napodobňovateľ“) zvolili austrálski paleontológovia a zároveň manželia Richiovci na počesť svojho syna Tima a tiež podľa austrálskeho prírodovedca Tima Flanneryho. Druhové meno bolo zvolené na počesť Johna Hermana.[2]

Paleobiológia[upraviť | upraviť zdroj]

Timimus bol zrejme dlhodobému chladu prispôsobeným druhom teropóda, pravdepodobne bol tiež operený. Mohol dosahovať dĺžky okolo 2,5 metra a bol zrejme ľahko stavaný.[3] Zrejme išlo o dravca alebo snáď aj všežravca. Podľa histologických výskumov Dr. Anusuye Chinsamyovej z roku 1998 sa zdá byť možné, že tieto dinosaury v období polárnej zimy pravidelne hibernovali.[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Timimus na českej Wikipédii.
  1. RICH, T.H. (1994). Naming a new Genus & Species of Dinosaur on the basis of a Single Bone. Dinosaur Report: s. 10 – 11.
  2. RICH, T. H., VICKERS-RICH, P. Neoceratopsians and ornithomimosaurs: dinosaurs of Gondwana origin?. National Geographic Research and Exploration, 1994, roč. 10, čís. 1, s. 129 – 131.
  3. LONG, J. A.. Dinosaurs of Australia and New Zealand and Other Animals of the Mesozoic Era. [s.l.] : Harvard University Press., 1998. S. 108.
  4. CHINSAMY, A., RICH, T. a RICH-VICKERS, P. Bone histology of dinosaurs from Dinosaur Cove, Australia. Journal of Vertebrate Paleontology, 1996, roč. 16, čís. 3, s. 28A.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Timimus [online]. Dann's Dinosaur Info, [cit. 2012-02-08]. Dostupné online. (anglicky)