Tool (hudobná skupina)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tool
Tool live barcelona 2006.jpg
Základné informácie
Pôvod USA Los Angeles,
Kalifornia, USA
Žáner(-re) alternatívny metal,
art rock,
progresívny metal,
progresívny rock
Pôsobenie 1990–súčasnosť
Vydavateľstvá Zoo Entertainment
Volcano II
Tool Dissectional
Webstránka Toolband.com
Členovia skupiny:
Danny Carey
Justin Chancellor
Maynard James Keenan
Adam Jones
Bývalí členovia
Paul D'Amour

Tool je americká rock-metalová skupina, ktorú v roku 1990 v Los Angeles založili Maynard James Keenan (spev), Adam Jones (gitara), Danny Carey (bicie) a Paul d'Amour (basgitara), ktorého neskôr vymenil Justin Chancellor. Skupina Tool ma na konte tri ceny Grammy Award, množstvo celosvetových turné a albumy, ktoré sa úspešne umiestnili v medzinárodných hudobných rebríčkoch.[1]

Skupina sa na svojom prvom albume Opiate prezentovala hudbou v štýle heavy metalu. V tomto období tomuto žánru dominoval thrash metal. Svojim druhým albumom Ænima v roku 1996 sa skupina Tool stala jedným z lídrov novej vlny alternatívneho metalu. Svoju snahu skĺbiť hudobné experimentovanie, vizuálnu stránku a osobnostný vývin prezentovali na ich ďalšom albume Lateralus z roku 2001 a ich najnovšom projekte z roku 2006, ktorý bol vydaný na albume 10,000 Days, za ktorý bola skupina pozitívne hodnotená hudobnou kritikou na celom svete.

Vďaka snahe skupiny Tool o skĺbenie vizuálnej umeleckej stránky s relatívne dlhými a komplexnými hudobnými dielami, je ich štýl definovaný ako prechod medzi progresívnym rockom a art rockom. Vzťah medzi skupinou a súčasným hudobným priemyslom je rozpoltený[2] niekedy poznačený cenzúrou a požiadavkou členov kapely o zachovanie súkromia.[3]

Hudobný štýl a vplyvy[upraviť | upraviť zdroj]

Skupina Tool získala uznanie kritika C.B. Liddella z International Herald Tribune za jej komplexný, postupnne sa vyvíjajúci zvuk.[4]. V hudobnej databáze All Music Guide skupinu označujú za drsných nástupcov heavy metalovej skupiny Jane's Addiction[1]. The New York Times u skupiny Tool vidí podobnosť "s nabitým gitarovými riffmi skupiny Led Zeppelin a tóninami stredného východu.[5] Ich album Lateralus z roku 2001 je u All Music Guide porovnávaný s albumom Meddle (1971) od skupiny Pink Floyd ale o tridsať rokov mladší, zmenený nápadmi skupiny Tool na nával množstva kúskov hudby pospájanej z ťažkých až strašidelných gitarových tém. Skupinu posúva často až na umeleckú rovinu v rámci audiovizuálnej formy drsný, zároveň ale melodický a precítený prejav charizmatického frontmana kapely (J.M.Keenan) známeho tiež z úspešných projektov A Perfect Circle a The Puscifer. Kapela je známa vo svojich videoklipoch snahou o navodenie temnej atmosféry ťažkými hororovými až obscénnymi a morbídnymi prvkami, na ktorých sa autorsky spolupodiela aj gitarista Adam Jones.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b ERLEWINE, Stephen Thomas, G. Prato Tool Biography [online]. AllMusic.com, [cit. 2006-04-28]. Dostupné online.
  2. SOKAL, Roman. Tool - Stepping Out From the Shadows [online]. 2001-05-23, [cit. 2006-09-17]. Dostupné online.
  3. GENNARO, Loraine. Angry Jung Men!. Livewire Magazine, 1997. Dostupné online [cit. 2007-04-08].
  4. LIDDELL, C.B.. In Sight/Music & Arts Tool frontman: 'I have not smashed up 1 hotel room' [online]. 2007-01-12, [cit. 2007-05-25]. Dostupné online.
  5. PARELES, Jon. Lollapalooza's Recycled Hormones: Rebellion by the Numbers [online]. 1997, [cit. 2006-04-28]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]