Trachykarp konopný

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Trachykarp konopný
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Trachycarpus fortunei
H. Wendl.
Synonymá
palma konopná, Trachycarpus excelsus, Chamaerops fortunei, chusanská palma, čínska vejárová palma
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku
Plody

Trachykarp konopný (Trachycarpus fortunei) je palma z čeľade arekovité (Arecaceae). Je aj najčastejšie pestovaným zástupcom rodu Trachykarp, ktorý zahrňuje 9 druhov pochádzajúcich prevažne z Číny a je najsevernejšie rastúcou palmou na svete. Pod názvom "Trachycarpus wagnerianus" sa pestuje jeho forma, ktorá nie je známa z prírody.

Výzor[upraviť | upraviť zdroj]

Trachykarp konopný dorastá do výšky 6-12 m, niekedy 15 m. Má štíhly kmeň s priemerom 20 - 25 cm, ktorý sa smerom nahor rozširuje a je obalený jemnými, šedými alebo hnedými vláknami, ktoré v staršom veku odpadávajú. Vejárovité, svetlozelené až tmavozelené listy dlhé 140-190 cm, s priemerom 90 cm, sú na spodnej strane strieborné. Na konci lístočkov sú ostne. Niektoré rastliny majú listy (vrátane lístočkov) rovné, iné ohnuté. Listy rastú súmerne a vytvárajú kompaktnú, 2,5 - 3 m širokú korunu. Jedince, ktoré rastú v horších podmienkach, môžu mať menšiu, kompaktnejšiu korunu a vzrast.

Rozšírenie a použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Palma konopná pochádza z teplých a subtropických hornatých oblastí Ázie zahrňajúc juhovýchod Číny, Taiwan a Chusanské ostrovy. Bola kultivovaná po stáročia v Číne a Japonsku pre svoje vlákna používané na výrobu lán, vriec a iných výrobkov, kde je dôležitá pevnosť.

Do Európy bola privezená v roku 1830 nemeckým lekárom Filipom Franz von Sieboldom.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]