Trnava-sever

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Trnava-sever je jedna z mestských častí mesta Trnava s rozlohou 22,5 km².[1]

Základné údaje:

 • počet obyvateľov: 14 655 (k 1. 1. 2006)
 • rozloha: 22,33 km²
 • hustota zaľudnenia: 656 obyv./km²

Zaberá severnú časť kompaktného intravilánu mesta. Jej súčasťou je obytná štvrť Kopánka, sídliská Vodáreň a Zátvor, areál Trnavského cukrovaru a priemyselná zóna na Trstínskej ceste. Hranica prechádza na juhu po línii Piešťanská ulica, Bučianska ulica, Rybníková ulica, Trstínska cesta. Súčasťou mestskej časti je starý cintorín, rozsiahly športový areál so štadiónom AŠK Slávia OC Galéria Tesco, a OC Arkádia

Územie severne od obytných štvrtí zaberajú rozsiahle poľnohospodárske plochy s poľnohospodárskym družstvom a agroletiskom. Je naplánované vybudovanie severného obchvatu mesta, ktorý by sa napojil na už existujúcu východnú vetvu.

V mestskej časti stojí mestská športová hala, letné kúpalisko, Stredná odborná škola Elektrotechnická, obchodná akadémia, dve základné školy. Obyvateľom ďalej slúži kostol Panny Márie Pomocnice kresťanov a kultúrny dom v Kopánke, pošta na sídlisku Zátvor. Stojí tu tiež Univerzita svätého Cyrila a Metoda (na Rybníkovej a Skladovej).

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Doprava v Trnave

Cestná doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Do mestskej časti zasahujú dve cesty I.triedy, dve cesty II.triedy[2] a jedna cesta III.triedy 1299, ktorá je vedená na ulici Krupská.[3] Cesta I. triedy I/51 je tvorená Juhovýchodným a Severným obchvatom mesta Trnava[3] a cesta I. triedy I/61 sa nachádza na ulici Piešťanská,[3] ktorá rozdeľuje mestskú časť od mestskej časti Trnava-východ. Cesta II. triedy II/504 je vedená úsekom Trstínskej ulice,[3] ktorá rozdeľuje mestskú časť od mestskej časti Trnava-západ a cesta II. triedy II/560 sa nachádza na ulici Špačinská.[3] Na území mestskej časti sa nenachádzajú cesty diaľničného typu.[3]

V mestskej časti je niekoľko miestnych komunikácií, najvýznamnejšie sú vedené na uliciach:

 • Trstínska cesta,[2] ktorá rozdeľuje mestskú časť od mestskej časti Trnava-západ
 • Rybníková,[2] ktorá rozdeľuje mestskú časť od mestskej časti Trnava-stred
 • Hospodárská,[2] ktorá rozdeľuje mestskú časť od mestskej časti Trnava-stred
 • Šrobárova[2]
 • Bučianska,[2] ktorá rozdeľuje mestskú časť od mestskej časti Trnava-východ
 • Piešťanská,[2] ktorá rozdeľuje mestskú časť od mestskej časti Trnava-východ
 • Špačinská cesta[2]

Tieto miestne komunikácie významom prevyšujú väčšinu ciest III. triedy.[2] Dĺžka tohto základného skeletu miestnych komunikácií je približne 4 km.

Mestská hromadná doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Mestská hromadná doprava v Trnave

Služby MHD v mestskej časti sú poskytované na deviatich štandardných autobusových linkách, linky 1, 2, 3, 4, 6, 12, 13, 14 a 16, a na troch školských linkách, linka 21, 22 a 23.[2] Premávka štandardných autobusových linkiek funguje každý deň približne od 4:30 do 23:00. V nočných hodinách od 23:00 do 4:30 MHD nepremáva.[2] Premávka školskej linky 21 funguje každý pracovný deň s jedným párom školských autobusov - ráno z Modranky smer Sibírska a popoludní zo Sibírskej smer Modranka.[2] Premávka školskej linky 22 funguje každý pracovný deň s jedným párom školských autobusov - ráno z Linčianskej smer Vozovka a popoludní z Vozovky smer Linčianska.[2] Premávka školskej linky 23 funguje každý pracovný deň s jedným párom školských autobusov - ráno z Vozovky smer Sibírska a popoludní zo Sibírskej smer Vozovka.[2]

Letecká doprava[upraviť | upraviť zdroj]

V mestskej štvrti Kopánka sa nachádza neverejné vnútroštátne letisko Letisko Trnava Kopánka.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Urbanistická štruktúra [online]. Trnava: Mestský úrad v Trnave, rev. 2019-12-31. Dostupné online.
 2. a b c d e f g h i j k l m n o Plán udržateľnej mobility krajského mesta Trnava a jeho funkčného územia - Zber dát [online]. Trnava: [cit. 2020-03-01]. Dostupné online.
 3. a b c d e f ING. KADLÍČEK. Usporiadanie cestnej siete Trnava [online]. Trnava: Mestský úrad v Trnave, 05/2015. Dostupné online.

Súradnice: 48°23′28″S 17°35′15″V / 48,39111°S 17,587566°V / 48.39111; 17.587566