Trnava-západ

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Trnava-západ je jedna z oficiálnych mestských častí mesta Trnava.

Základné údaje:

  • počet obyvateľov: 13 396 (k 1. 1. 2006)
  • rozloha: 20,60 km²
  • hustota zaľudnenia: 650 obyv./km²

Mestská časť sa nachádza v západnej časti kompaktného intravilánu mesta, je zároveň najkompaktnejšou obytnou zónou mesta. Z urbanistického hľadiska priamo nadväzuje iba na mestskú časť Trnava-stred na východe, na severovýchode nadväzuje na priemyselnú zónu mestskej časti Trnava-sever, na juhu jej hranicu tvorí Park Janka Kráľa.

Obytné štvrte sú v súčasnosti ohraničené na východe Bottovou ulicou, na severovýchode Trstínskou cestou a ulicou Terézie Vansovej, na juhu spomenutým parkom a na západe železničnou traťou č. 116. Rozsiahle územia na západ od železničnej trate sú využívané prevažne pre poľnohospodársku výrobu, nachádza sa tam tiež rekreačná oblasť Kamenný mlyn, cintorín Na Kamennej ceste, areál pivovaru a poľnohospodárske družstvo.

Severne od obytnej zóny (severne od Ružindolskej ulice) sa nachádza priemyselná zóna s menšími prevádzkami.

Obytnú funkciu plní tzv. Nové mesto, ktoré zahŕňa sídlisko Prednádražie I, II a nadväzujúce štvrte so zástavbou rodinných domov.

Na území mestskej časti stoja: areál Materiálovotechnologickej fakulty STU, Športové gymnázium Jozefa Herdu, Stredná priemyselná škola stavebná, Stredné odborné učilište stavebné, štyri základné školy. Obyvateľom slúžia dve pošty, predajňa Mountfield, obchodné centrum Cassalle. Sú tu umiestnené niektoré inštitúcie (napr. Krajské oddelenie Štatistického úradu).

Súradnice: 48°22′39″S 17°34′18″V / 48,377372°S 17,571774°V / 48.377372; 17.571774