Tukan veľkozobý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tukan veľkozobý
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
(globálne[1])
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Ramphastos toco
Statius Müller, 1766
Synonymá
tukan obrovský
tukan toko
tukan veľký

Areál rozšírenia
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Tukan veľkozobý (iné názvy: tukan obrovský, tukan toko, tukan veľký; lat. Ramphastos toco) je azda najznámejší druh z čeľade tukanovitých. Tento tukan žije vo východnej a strednej časti Južnej Ameriky. Je to najväčší druh z čeľade tukanovitých. Dožíva sa až 20 rokov.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Tukan toko má výrazné perie, prevažne čierne, biely krk a červené perie pod krídlami. Oči majú modré obklopené oranžovou kožou okolo oka. Najvýraznejší je však jeho zobák, ktorý je celý oranžový, okrem konca a začiatku, ktoré sú čierne a je dutý. Jazyk má takmer taký dlhý ako jeho zobák. Zobák meria 20 cm a váži 500 – 860 g. Zvuk tohto vtáka je hlasné kvákanie alebo aj klopkanie zobákom. Žije v dvoch poddruhoch Bolívii, Peru, Argentíne, Paraguaji, Brazílii (pobrežné oblasti Rio de Janeiro a Ceará a popri rieke Amazonky). Jeho domovom sú lesy a savany. Tukan toko sa živí ovocím, kôrou stromov, hmyzom, žabami a mláďatami plazov. Samice majú hniezdo vysoko v stromoch, kde nakladú obvykle dve , výnimočne až štyri vajíčka

Chov v zoo[upraviť | upraviť zdroj]

Pre európsku verejnosť a vedu bol odborne popísaný ako úplne prvý zástupca tukanov už v roku 1555. Pre svoju atraktivitu ide o najčastejšie chovaného tukana vo svetových zoo.

Na Slovensku ho chová ako jediná Zoologická záhrada Košice. V roku 2020 tu zaznamenali ich historicky druhé rozmnoženie v podmienkach 20-ich zoologických záhrad združených v Únii českých a slovenských zoo (UCSZOO). Celkovo je to ale tretie úspešné zaznamenané rozmnoženie druhu v bývalom Česko-Slovensku a druhé na Slovensku (v roku 2017 došlo k úspešnému vyhniezdeniu a odchovu jedného mláďaťa v privátnom chove). Jedná sa o chovateľsky jeden z najvýznamnejších úspechov v histórii košickej zoo.

V Česku ich v minulosti chovali zoologické záhrady v Liberci, Prahe, Ústí nad Labem a Hodoníne - tam aj zaznamenali v roku 2006 československý chovateľský primát, keď odchovali takisto 1 mláďa.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Riesentukan na nemeckej Wikipédii.